Бета-каротин

CarrotDiversityLg.jpg

Бе́та-кароти́н (β-каротин) — один із ізомерів каротину, жовто-помаранчевий рослинний пігмент, міститься у жовтих, помаранчевих і зелених плодах та листках рослин, провітамін — попередник вітаміну А.

Структурна формула

Бета-каротин належить до насичених вуглеводнів.

Хімічна формула — С40H56.

Структурна формула бета-каротину

Історія

Уперше бета-каротин був виділений із коренів моркви у 1910 (його назва від англ. carrot — морква).

Біохімік Г. Стенбок (англ. Harry Steinbock, США) 1919 висловив припущення щодо спорідненості вітаміну А і β-каротину. Внаслідок подальших досліджень було розроблено концепцію провітамінів.

Уперше склад і структуру β-каротину описав біохімік П. Каррер.За результатами досліджень (1930–1931) вчений виявив, що молекула β-каротину складається з двох симетричних частин (кожна є дзеркальним відображенням іншої), з’ясував, що каротин перетворюється в організмі на вітамін А, і виділив цей вітамін із жиру риб’ячої печінки. Каррер визначив, що вітамін А складається з 20 атомів Карбону, 30 атомів Гідрогену і одного атома Оксигену, які разом утворюють триметилциклогексановий цикл. Останній пов’язаний з тетраенольним спряженим ланцюгом, який закінчується гідроксильною або альдегідною групою. Ця конфігурація є половиною молекули бета-каротину.

Незалежно від Каррера, β-каротин винайшов біохімік Р. Кун.

1950 уперше було отримано синтетичний β-каротин. 1954 фармацевтична компанія Ф. Хоффманн-Ля Рош Лтд. (F. Hoffmann-La Roche Ltd, широко відома як Roche, Швейцарія) налагодила випуск синтетичного β-каротину як барвника для харчової промисловості. До початку 1970-х вважалося, що β-каротин можна використовувати тільки як барвник або корисну добавку до харчових продуктів. Згодом доведено доцільність його застосовування у медицині — для боротьби з раком, а також як антиоксидант.

Характеристика

Фізичні властивості

β-каротин — кристали темно-рубінового кольору з металевим блиском. Температура плавлення 181–182 °С. Максимуми поглинання в ультрафіолетовому випромінюванні за довжини хвилі 273, 453, 481 нм.

Хімічні властивості

Легко розчиняється у хлороформі, бензолі, дисульфіді карбону, менше — у жирах та оліях, у спирті етиловому практично нерозчинний. Легко приєднує кисень повітря, особливо на світлі і під час нагрівання. У результаті окиснення утворюються безбарвні продукти.

В організмі тварин і людей не синтезується, а надходить з рослинною їжею. В умовах гідролізу β-каротину за участю ферменту β-каротинази у стінках тонкої кишки та печінки людини утворюються дві молекули вітаміну А.

Бета-каротин — один із 400 відомих каротиноїдів, які захищають клітини рослин від ушкодження окисненням під час фотосинтезу (поглинають вільні радикали).

Поширеність у природі

У природі бета-каротин присутній у грибах, зелених рослинах (листі та плодах), морських водоростях. Будь-який рослинний продукт з яскравим забарвленням (плоди, ягоди, зелень) є натуральним джерелом бета-каротину.

Найбільший відсоток містять морква, гарбуз, диня, хурма, манго, солодкий перець, перець чилі, помідор, салат, щавель, броколі, персик, слива, абрикос, грейпфрут, смородина, журавлина, чорниця, шпинат, аґрус. Також бета-каротин міститься всередині кристалів морської солі як продукт синтезу водоростей.

Серед мікроорганізмів β-каротин синтезують фототрофні (див. Фототрофи) бактерії, актиноміцети, цвілеві гриби (цвіль), дріжджі. Вміст β-каротину в мікроорганізмах набагато вищий ніж у рослинах (наприклад, 1 г біомаси міцеліального гриба Blakeslea trispora містить 3–8 мг β-каротину).

Методи отримання

Промислове отримання β-каротину важливе для медицини і багатьох галузей промисловості. Виділення β-каротину з фруктів, багатих на каротиноїди, зазвичай здійснюється за допомогою колонкової хроматографії. Сировиною для отримання кристалічного β-каротину є корені моркви, які містять 85–90 % β-каротину (так, у гарбузі вміст β-каротину становить лише 60–70 %). Виробництво кристалічного каротину включає такі стадії:

За умови екстрагування із сушеної моркви вміст β-каротину становить до одного г/кг. Також β-каротин отримують із люцерни, гречки та інших рослинних матеріалів органічними розчинниками або вибірковою адсорбцією. Важливим промисловим джерелом отримання β-каротину є пальмова олія. Його також можна видобути з водоростей Dunaliella salina. Відокремлення β-каротину від суміші інших каротиноїдів базується на полярності сполуки.

Для застосування в якості харчової добавки β-каротин екстрагується олією, концентрується і промивається етиловим спиртом. У результаті отримують каротин в олії (соняшниковій або іншій) зі вмістом 2,0–2,5 г/кг провітаміну. Для медичних цілей — екстрагують фреоном, очищують від органічних домішок та отримують кристали помаранчево-червоного кольору. Випускається у капсулах.

Також β-каротин отримують мікробіологічним і синтетичним методами. У мікробіологічному синтезі β-каротину з Blakeslea trispora в якості субстрату використовують пшеничне або рисове борошно, рослинну олію (кукурудзяну або соняшникову). Вносяться стимулятори синтезу β-каротину, світло чинить стимулюючий ефект.

Значення

Бета-каротин є попередником вітаміну А. Ця речовина має антиоксидантні властивості. За умови споживання великої кількості бета-каротину певна частина йде на утворення необхідного об’єму вітаміну А, а залишок діє у клітинах як антиоксидант. На рівні клітинних мембран нейтралізує дію вільних радикалів, що утворюються в організмі. β-каротин депонується у жировій тканині, значна його кількість циркулює у крові. Надлишок β-каротину можна визначити за зміною кольору шкіри людини (набуває жовтого відтінку, особливо на долонях).

Використання

β-каротин використовується як харчовий барвник: Е160а (i) — β-каротин синтетичний; Е160а (ii) — екстракт натурального β-каротину. У харчовій промисловості бета-каротин додають як барвник у соки, йогурти, морозиво та інші харчові продукти. Синтетичний β-каротин через недоцільність використовується мало. Тому вироблений каротин для різних цілей в основному має природне походження.

Вживання β-каротину в складі продуктів, що містять харчову добавку Е160а (продукти містять невеликі дози добавки), не завдає шкоди організму людини.

β-каротин використовують у тваринництві: для вітамінізації кормів, обробки уражених покровів шкіри, поліпшення плідності тварин, росту і розвитку молодняку, захисту тварин від ксерофтальмії (див. Аліментарні захворювання).

Література

  1. Біологічний словник / За ред. К. М. Ситника, В. О. Топачевського. 2-ге вид., перероб. і допов. Київ : Головна редакція УРЕ, 1986. 680 с.
  2. Borowistzka L. J. Development of Western Biotechnology's Algal В-Carotene Plant // Bio Resource Technology. 1991. № 38 (2–3). P. 251–252.
  3. Боєчко Ф. Ф., Боєчко Л. О. Основні біохімічні поняття, визначення і терміни. Київ : Вища школа, 1993. 528 с.
  4. Губський Ю. І. Біологічна хімія. Київ; Тернопіль : Укрмедкнига, 2000. 508 с.
  5. Eggersdorfer M., Wyss A. Carotenoids in Human Nutrition and Health // Archives of Biochemistry and Biophysics. 2018. № 652. P. 18–26. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29885291/
  6. Werner B., Gao B., Houston P. et al. 75 Years of Vitamin A Production: A Historical and Scientific Overview of the Development of New Methodologies in Chemistry, Formulation, and Biotechnology // Organic Process Research & Development. 2023. № 27 (9). P. 1557–1584.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бета-каротин // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бета-каротин (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
09.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶