Бетховен (кратер)

Кратер Бетховен.jpg

Бетхо́вен  (лат. Beethoven) — великий ударний кратер на Меркурії.

Кратер Бетховен відкрито на знімках, переданих 1974 космічним апаратом «Марінер-10» із прольотної траєкторії.

Параметри та розташування

Ефективний діаметр кратера — 643 км (за іншими оцінками, 631 або 625 км). Точні розміри кратера важко визначити, оскільки в деяких місцях його вал дуже зруйнований і плавно переходить в навколишні деталі рельєфу поверхні Меркурія. Контур валу кратера далекий від ідеальної кільцевої структури.

Бетховен — сьомий за величиною ударний кратер у Сонячній системі, третій за величиною на Меркурії. Назву кратера на честь композитора Л. ван Бетховена затверджено 1976 Міжнародним астрономічним союзом. Координати центра кратера: 20° 48' південної широти, 123° 54' західної довготи.

Геологічна структура

На відміну від багатьох імпактних утворень аналогічного розміру на інших тілах Сонячної системи (зокрема, на Місяці), кратер є однокільцевим. Імпактні структури великих розмірів є наслідками бомбардувань поверхні великими метеороїдами. Реакція літосфери на такого роду чинники повинна приводити до утворення багатокільцевих структур із центральними гірками, численними розломами в околицях структури, часто з викидами магматичних порід.

Вал кратера Бетховен майже вздовж усього периметра низький і місцями згладжений, у деяких секторах покритий викидами. Значні викиди спостерігали на східних і південних сторонах валу. На північному заході — підйом околиці кратера.

Глибину кратера Бетховен оцінюють у (2,5 ± 0,7) км. Оцінка ґрунтується як на аналізі фото, отриманих місією «Марінер-10», так і за довжиною тіней, які відкидають численні структури кратера. Це значно менше, ніж глибина басейнів аналогічного розміру на Місяці.

Дно кратера містить багато менших кратерів, які є результатами більш пізніх бомбардувань. Найбільшим із сателітних є кратер Белло (діаметр 140 км) у східній частині кратера Бетховен. У південній частині — кратер Саят-Нова (діаметр 150 км), контури якого менш чіткі, ніж у кратера Белло.

Усередині кратера Бетховен уздовж валу тягнеться довгий уступ, що перетинає ділянку південно-західного сектора кратера. Топографічно уступ можна поділити на західну і південну частини. Частину, що проходить майже паралельно західному краю Бетховена, названо Уступом Дюйфкена. Південна частина уступу проходить через кратер Саят-Нова, ділячи його майже навпіл. Висота стін уступу місцями досягає 870 м.

На північний схід від кратера Саят-Нова розташовано ще один уступ, який проходить приблизно на 100 км ближче до центра Бетховена, ніж перший.

Виходячи з концентрації та кількості кратерів на дні кратера Бетховен, він утворився в геологічну епоху, що віддалена від нашого часу на (3,9–4,0) млрд років.

Додатково

На відстані близько 200 км на південний захід від зовнішньої межі кратера Бетховен, знаходиться 100-кілометровий кратер Барток.

Література

  1. Krumenaker L. E. Remarks on the Nomenclature of Mercury // Icarus. 1978. Vol. 34. № 1. P. 215–219.
  2. Graham D. L. The Nature of Albedo Features on Mercury, with Maps for the Telescopic Observer. Part II: The Nature of the Albedo Markings // Journal of the British Astronomical Association. 1995. Vol. 105. № 2. P. 59–64.
  3. Mohit P., Johnson C., Barnouin-Jha O. et al. Shallow Basins on Mercury: Evidence of Relaxation? // Earth and Planetary Science Letters. 2009. Vol. 285. № 3–4. P. 355–363.
  4. Beethoven // Gazetteer of Planetary Nomenclature. URL: https://planetarynames.wr.usgs.gov/Feature/660
  5. Geologic Map of the Michelangelo Quadrangle of Mercury // Lunar and Planetary Institute. URL: https://www.lpi.usra.edu/resources/mercury_maps/MichelangeloI01659/index.html

Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Бетховен (кратер) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бетховен (кратер) (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюдненно
Оприлюднено:
23.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶