Битва на Калці 1223

Половецький похід Субедея і Джебе, 1223 р.

Би́тва на Ка́лці 1223 — розгром русько-половецького війська монголами у приазовських степах, один з епізодів монгольського рейду у Східну Європу.

Битва на Калці 1223

Початок 31.05.1223
Місце проведення р. Калка, Донецька область, Україна
Сторона: русько-половецькі війська Сторона: монголи
Учасники: Київське князівство, Галицько-Волинське князівство, Турово-Пінське князівство, Чернігівське князівство, Смоленське князівство, Половці Учасники: Монгольська імперія, Бродники
Командувач: Мстислав III Романович Старий, Мстислав Мстиславич «Удатний», Мстислав Святославич, Ярун Командувач: Субедей, Джебе
Результат перемога монголів


Історична довідка

Передумови

Монгольський корпус під проводом Джебе (прибл. 1165, Монголія — між 1223 / 1225, місце смерті невідоме) і Субедея (прибл. 1175–1248, Монголія) виконував наказ Чингісхана, з Ірану через Кавказ вийшов у Західний Дешт-і-Кипчак і 1222 розгромив половців, які кочували між р. Доном та р. Дніпром. Половецькі вожді звернулися за допомогою до руських князів. Київський з’їзд князів 1223 вирішив виступити проти монголів. У поході до степу взяли участь близько 20-ти князів із Київської, Чернігівської, Волинської земель, Галицької землі, Турово-Пінського князівства та Смоленської землі, а також галицькі вигонці. На чолі коаліції стояли київський князь Мстислав ІІІ Романович Старий, галицький князь Мстислав Мстиславич «Удатний» і син Святослава Всеволодовича чернігівський князь Мстислав Святославич (дата народження невідома — 1223). Дорогою до руського війська приєдналися половці. Двічі до руських князів прибували монгольські посольства. Перше спробувало розладнати русько-половецький союз, послів убили; друге формально оголосило війну.

Хід битви

Біля о. Хортиця союзники переправилися на лівобережжя р. Дніпра, де зіткнулися з передовими монгольськими загонами. Монголи зімітували поразку, почали відступати на схід. Русько-половецьке військо переслідувало ворога майже 10 днів і зустрілося з його головними силами, які стояли на лівому (східному) березі р. Калка (ототожнюють із р. Кальчик, притокою р. Кальміус). Мстислав Мстиславич разом із деякими іншими руськими князями, зокрема володимиро-волинським князем Данилом Романовичем (Див. Данило Галицький) та половцями, яких очолював воєвода Ярун (дати та місце народження і смерті невідомі), не узгодив свої дії з Мстиславом Романовичем та Мстиславом Святославичем, перейшов річку й атакував ворога. Спочатку атака мала успіх, однак монголи контратакували і змусили тікати спочатку половців, а потім руські полки. Після цього одна частина монголів почала переслідувати втікачів. Під час відступу (аж до р. Дніпра) загинуло декілька руських князів (серед них Мстислав Святославич) та багато воїнів. Інша частина монголів узяла в облогу укріплений возами табір, у якому залишився Мстислав Романович і два молодші князі. 31.05.1223 після триденної облоги монголи через посередників-бродників на чолі з Плоскинею (дати та місце народження і смерті невідомі) запропонували князям здатися, обіцяли дарувати їм життя. Князі погодилися, але їх підступно вбили, щоб відплатити за загибель монгольських послів. За повідомленням Новгородського першого літопису, князів задавили помостом, на якому бенкетували переможці; смерть без пролиття крові монголи вважали почесною.

Після битви Джебе й Субедей здійснили набіг на прикордоння Київської землі, дійшли до м. Новгорода-Святополча (зруйноване 1223, тепер біля с. Витачів Обухівського району, Київської області), а потім через Дешт-і-Кипчак повернулися до головних сил Чингісхана.

Значення

Битва на Калці — перша битва на Русі з монгольськими завойовниками, що продемонструвала беззаперечну перевагу їхнього воєнного мистецтва. Місце битви залишається предметом дискусій. Відомі письмові джерела не дозволяють точно її локалізувати. Відсутні достовірні дані про чисельність військ, більшість дослідників схильна їх завищувати.

Література

  1. Полное собрание русских летописей : в 46 т. Санкт-Петербург : Типография Эдуарда Праца, 1841–2004. 1846. Т. 1. 267 с.; 1843. Т. 2. 377 с.; 1841. Т. 3. 320 с.
  2. Новгородская первая летопись старшего и младшего изводов. Москва; Ленинград : Академия наук СССР, 1950. 642 с.
  3. Извлечение из «Сборника летописей» Рашид-ад-Дина // Золотая Орда в источниках : в 5 т. Москва : Наука, 2003. Т. 1. 448 с.; Т. 3. 336 с.
  4. Çelik M. B. The Battle of Kalka and its Consequences // Сходознавство. 2012. № 57–58. С. 204–221.

Автор ВУЕ

Д. Я. Вортман


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вортман Д. Я. Битва на Калці 1223 // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Битва на Калці 1223 (дата звернення: 5.05.2024).

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶