Блекаут

Блека́ут (від англ. blackout — затемнення) — багатозначний термін.

Блекаут 02.jpg

1) В енергетиці — період, коли вимикають електрику через пошкодження енергетичних систем.

Уперше термін «блекаут» використано у пресі в липні 1977 після критичного знеструмлення м. Нью-Йорка (США). Масово вживаним у світі термін став після значної енергетичної аварії у США, яка увійшла в історію як Північно-східний блекаут 2003 (англ. Northeast blackout of 2003).

14.09.2003 у містах Клівленді, Толідо, Нью-Йорку, Олбані, Детройті та частині штату Нью-Джерсі були перебої в постачанні електроенергії. Пізніше виникли проблеми у південних регіонах Канади, зокрема провінції Онтаріо, включно з м. Торонто. Близько 10 млн осіб у Канаді (приблизно третина населення) та 40 млн у США залишилися без електрики. Проте більшість життєво важливих служб продовжували працювати.

В українських медіа блекаут здебільшого розуміють як системну аварію, яка спричиняє ланцюговий колапс електричних мереж, що призводить до масового відключення споживачів від електропостачання.

Також блекаут визначають як порушення нормального режиму всієї або значної частини енергетичної системи, пов’язане з пошкодженням обладнання, неприпустимим погіршенням якості електричної енергії або перервою електропостачання споживачів.

Поняття «блекаут» почали широко вживати в українських медіа під час активної фази російсько-української війни. Здійснивши воєнні злочини, восени 2022 РФ вдарила по енергетичній інфраструктурі України. Унаслідок ударів крилатих ракет, бойових безпілотників та інших засобів ураження станом на листопад 2022 було виведено з ладу до 40 % енергетичної системи України.

Такі дії підпадають під статтю 194-1 Кримінального кодексу України «Умисне пошкодження об’єктів електроенергетики», яка передбачає до 15 років ув’язнення.

2) В економіці — блекаут-період — проміжок часу, упродовж якого трейдер не може здійснювати операцію на ринку цінних паперів на власний рахунок щодо аналогічних операцій на користь клієнтів або компанії, в якій він працює.

3) У соціальному обслуговуванні — період втрати допомоги, інтервал часу між датою припинення виплати допомоги із соціального забезпечення та датою її поновлення.

4) У радіотехніці — припинення радіозв’язку з космічним кораблем під час входу в атмосферу Землі.

5) У фізіології — тимчасова втрата свідомості, запаморочення без зупинки серцевої діяльності. Може трапитися при екстремальному прискоренні, у результаті гіпоксії при глибоководному пірнанні тощо.

6) У соціальних комунікаціях — навмисне замовчування; відсутність інформації про щось до певного моменту, засекреченість.

7) Блекаут — тканина, що не пропускає промені Сонця та світло від штучних джерел. Уперше розроблено у Фінляндії. Ефект світлонепроникності обумовлений спеціальною технологією виготовлення або особливим способом ткацького переплетення.

Джерело

  1. Кримінальний кодекс України // Відомості Верховної Ради України. 2001. № 25–26. Ст. 131. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text

Література

  1. Kirkpatrick D., Steinberg J. The Blackout of 2003: The Media; Caught Up in the Event, While Unraveling Its Cause // New York Times. 2003. URL: https://www.nytimes.com/2003/08/15/us/the-blackout-of-2003-the-media-caught-up-in-the-event-while-unraveling-its-cause.html
  2. Barron J. 45 Years Ago Tonight, a Blackout Struck New York City // New York Times. 2022. URL: https://www.nytimes.com/2022/07/13/nyregion/new-york-city-blackout.html
  3. Зеленський озвучив обсяги знищеної енергетичної інфраструктури // Слово і діло. Аналітичний портал. 2022. URL: https://www.slovoidilo.ua/2022/11/01/novyna/suspilstvo/zelenskyj-nazvav-obsyahy-znyshhenoyi-enerhosystemy-ukrayiny

Автор ВУЕ

Ю. Ю. Торопчинов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Торопчинов Ю. Ю. Блекаут // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блекаут (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
17.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶