Близнята (сузір’я)

Близнята сузір'я.png

Близня́та  — (лат. Gemini) — одне з дванадцяти зодіакальних сузір’їв.

Сонце перебуває в сузір’ї від 21.06 до 20.07. Астрономічний символ ♊.

Сузір’я відоме з найдавніших часів. Описане у 2 ст. н. е. астрономом Клавдієм Птолемеєм як одне з 48 сузір’їв його каталогу.

Походження назви

Назва сузір’я пов’язана з міфом про аргонавтів, одними з дійових осіб якого були брати-близнюки Кастор і Полідевк.

Характеристика

Близнят сузір’я знаходиться на небесній сфері на ділянці, обмеженій екваторіальними координатами: за прямим піднесенням від 5h 53m до 8h 00m, за схиленням від 10°00' до 35°30'. Сузір’я займає площу 514 квадратні градуси і межує з сузір’ями Тільця на заході, Раком — на сході, на півночі — з Візничим та Риссю, на півдні — з Однорогом та Малим Псом, на південному заході — з Оріоном.

Сузір’я містить 85 зір, видимих неозброєним оком. Із них: 5 зір із блиском не менше 3m, 40 зір із блиском не менше 5,5m. Водночас лише 9 зір сузір’я мають власні назви, офіційно затверджені Міжнародним астрономічним союзом: α Gem (Castor), β Gem (Pollux), γ Gem (Alhena), δ Gem (Wasat), ε Gem (Mebsuta), ζ Gem (Мекбуда), ι Gem (Propus), η Gem (Tejat Prior), μ Gem (Tejat Posterior). Зоря з найбільшим блиском (V) Pollux — Поллукс (1,16m).

У Близнятах розташовано розсіяне зоряне скупчення M35 (NGC 2168), планетарна туманність NGC 2392, а також радіант метеорного потоку Гемінід. Період активності Гемінід припадає на 13–14.12 із максимальним значенням зенітного годинного числа (ZHR) близько 100, що робить його одним із найбагатших метеорних потоків.

Сузір’я найкраще видно пізньої осені, взимку та ранньої весни.

Додатково

Сузір’я спостерігається у широтах між +90° до (–45°).

1990 видиме положення Сонця в перший день астрономічного літа перемістилося з Близнят до сузір’я Тільця, де воно залишиться до 27 ст. н. е., а потім переміститься в сузір’я Овна.

Аристотель спостерігав покриття Юпітером зорі в Близнятах. Це найраніше спостереження за такого роду астрономічним явищем. Розрахунки показують, що покриття зазнала зоря 1 Близнят, а подія відбулася 05.12.337 до н. е.

13.03.1781 астроном В. Гершель відкрив Уран, що в цей момент знаходився неподалік від зорі ι Propus (з Gem).

18.02.1930 астроном К. В. Томбо (1906–1997; США) відкрив карликову планету Плутон, зображення якої знаходилося на фотопластинці неподалік від зорі Wasat (δ Gem).

Література

  1. Bakich M. The Cambridge Guide to the Constellations. Cambridge : Cambridge University Press, 1995. P. 210.
  2. Близнята // Астрономічний енциклопедичний словник / За заг. ред. І. А. Климишина, А. О. Корсунь. Львів : Головна астрономічна обсерваторія НАН України ; Львівський національний університет імені Івана Франка, 2003. С. 56.
  3. Colbert E. Astronomy without a Telescope. London : Forgotten Books, 2017. 138 p.


Автор ВУЕ

О. Г. Шевчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шевчук О. Г. Близнята (сузір’я) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Близнята (сузір’я) (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюдненно
Оприлюднено:
22.03.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶