Блокування

Блокува́ння — засіб захисту, фіксація робочих частин апаратів та механізмів у певному положенні, яке зберігається незалежно від того, усунено чи ні блокувальний вплив.

Іноді блокуванням називають власне блокувальні пристрої.

Призначення

Блокування підвищує безпеку обслуговування і надійність роботи обладнання, забезпечує необхідну послідовність вмикання механізмів та елементів пристроїв, обмеження переміщень механізмів у межах робочої зони.

Характеристика

За принципом дії блокування поділяють на механічне, електричне та електромагнітне.

Механічне блокування

Розрізняють важільне і замкове механічне блокування.

Важільне застосовують у комірках комплектної розподільчої установки. Таке блокування забороняє пересування візка в межах шафи при включеному вимикачі.

Механічне замкове блокування застосовують у розподільчій установці з однією і двома системами шин. При такому блокуванні приводи вимикача і роз’єднувачів закривають замками, що мають один загальний ключ, який знаходиться в замку включеного вимикача і може бути вийнятий тільки під час його відключення.

Електромеханічне блокування відрізняється від замкового механічного блокування тим, що електромеханічні замки вимикачів мають електричний зв’язок із колами управління вимикачів і встановлюються не на приводі вимикача, а на щиті керування.

Механічне блокування кришок електроапаратури, автоматичних вимикачів, пускачів, контакторів та інших пристроїв шахтної та нафтопромислової автоматики, виготовлене у вибухозахищеному виконанні, забезпечує захист персоналу під час оглядів і ремонтів, запобігаючи відкриванню оболонки при наявності напруги в робочих камерах апарата.

В апаратурі автоматики, обчислювальних машинах використовують блочні схеми: під час видалення блока розмикається штепсельний роз’єм.

Електричне блокування

Застосовують у випадку, коли вимикачі і роз’єднувачі оснащені автоматичними приводами, і всі операції виконуються за допомогою цих приводів. Напруга на кола управління роз’єднувачів подається допоміжними контактами відповідних вимикачів та (або) реле електричного кола. Таке блокування використовують на транспорті для безпеки проходження потягів і підвищення пропускної спроможності залізничних колій, у хімічній, гірничій та інших галузях промисловості — для блокування роботи машин і механізмів при надмірній загазованості, запиленості, перевищенні гранично допустимої концентрації отруйних речовин в атмосфері, доступу в зону підвищеної радіації. Електричне блокування здійснює розрив мережі контактами, що встановлені на дверях огороджувальних пристроїв, кришках і дверцятах кожухів.

Блокування в електричних схемах забезпечує правильний порядок роботи схем, дозволяє уникнути помилкових та аварійних включень апаратів, підвищує надійність роботи.

Електромагнітне блокування

Електромагнітне блокування передбачає встановлення блокувального замка, що замикає штифтом елемент, який блокується, і контакти, до яких подається напруга, коли дозволена операція з роз’єднувачами. Перед виконанням операції з роз’єднувачами ключ встановлюють у контактні гнізда. Намагнічування осердя ключа відбудеться тільки за наявності напруги на контактах, що можливо лише за правильної послідовності операцій з комутаційними апаратами.

Джерела

  1. Croft T., Hartwell F. American Electricians’ Handbook. 16th ed. New York : McGraw-Hill, 2013. 1712 p.
  2. Правила улаштування електроустановок. Київ : Міненерговугілля України, 2017. 617 с.
  3. National Electrical Code: Nfpa 70 // National Fire Protection Association. 2023. URL: https://www.nfpa.org/codes-and-standards/all-codes-and-standards/list-of-codes-and-standards/detail?code=70
  4. Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів // Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1143-06#n20
  5. Правила улаштування електроустановок // Energiy. URL: http://www.energiy.com.ua/PUE.html

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Блокування // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блокування (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
29.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶