Блюм, Мануель

Блюм, Мануе́ль (ісп. Blum, Manuel; англ. Blum, Manuel; 26.04.1938, м. Каракас, Венесуела) — вчений у галузі комп’ютерних наук, лауреат премії Тюрінга (1995), член Національної академії наук США (з 2002).

Блюм Мануель1.jpg


Блюм, Мануель

(Blum, Manuel)

Народження 26.04.1938
Місце народження Каракас
Alma mater Массачусетський технологічний інститут
Місце діяльності США
Напрями діяльності комп'ютерні науки, криптографія, інтелект штучний


Відзнаки

Життєпис

Походив із родини емігрантів із м. Чернівців (тепер Україна).

Сім’я була німецькомовною, що ускладнювало комунікацію (а особливо навчання) в іспаномовному середовищі Венесуели та англомовному — США (де Блюми мешкали в 1940-х). Бажання краще опанувати іспанську та англійську зумовило інтерес Блюма до механізму запам’ятовування та роботи людського мозку назагал. Уважав, що умовою підвищення власних інтелектуальних здібностей є можливість збагнути, як функціонує мозок людини. Це визначило його подальшу наукову кар’єру.

Навчався (за наполяганням батьків) у військовій школі в м. Пікскіллі (штат Нью-Йорк). Вступив до Массачусетського технологічного інституту, де вивчав електротехніку. 1959 отримав ступінь бакалавра, 1961 — магістра. 1964 під керівництвом професора М. Л. Мінскі (1927–2016; США), відомого працями в царині штучного інтелекту, отримав ступінь доктора філософії з математики.

Від 1958 працював у лабораторії нейропсихолога й нейрофізіолога В. Мак-Каллока (1898–1969; США), де вивчав електричну активність мозку і проблеми створення нейронних мереж.

1966–1968 — доцент кафедри математики Массачусетського технологічного інституту.

З 1968 до 2001 — професор комп’ютерних наук в Каліфорнійському університеті в Берклі, від 2001 — професор у Карнегі-Меллона університеті (м. Пітсбург, штат Пенсильванія). 2018 звільнився з університету на знак протесту проти проявів сексизму в структурах закладу.

Діяльність

У 1960-х — 1970-х розпрацьовував теорію складності обчислень. Подальші дослідження повʼязані з криптографією.

Блюм — один із авторів автоматизованого тесту для розрізнення комп’ютерів і людей, відомого під назвою «Капча» (CAPTCHA).

Від середини 1980-х працював також у царині теорії формальної верифікації програм.

Серед його здобутків: так звані аксіоми Блюма, ціле число Блюма, теорема прискорення Блюма, алгоритм Блюм — Блюма — Шуба, алгоритм Блюма ― Мікалі, криптосистема Блюма — Голдвассера тощо.

Під керівництвом Блюма ступінь доктора філософії отримали понад 30 студентів.

Нагороди і визнання

Премія Тюрінга (1995) «на знак визнання його внеску в основи теорії складності обчислень та її застосування до криптографії та перевірки програм».

Член Інституту інженерів електротехніки і електроніки (Institute of Electrical and Electronics Engineers, IEEE; з 1987), Американської асоціації сприяння розвитку науки (American Association for the Advancement of Science; з 1988).

Член Американської академії мистецтв і наук (з 1995), Національної академії наук США (з 2002), Національної інженерної академії США (з 2006).

Лауреат Премії Герберта А. Саймона «за видатні досягнення у викладанні комп’ютерних наук» (2007).

Додатково

Дружина Блюма Ленор також працювала на посаді професора комп’ютерних наук у Карнегі-Меллона університеті. 2018 звільнилася разом із чоловіком. Син Аврім теж розділив сферу наукової зацікавленості батьків, став професором комп’ютерних наук.

Література

  1. Curley R. Architects of the Information Age. New York : Britannica Educational Publishing, 2012. 156 p.
  2. Manuel Blum // Carnegie Mellon University. School of Computer Science. URL: http://www.cs.cmu.edu/~mblum/
  3. Manuel Blum // Berkeley. Electrical Engineering and Computer Sciences. URL: https://web.archive.org/web/20061013004253/http://www.cs.berkeley.edu/~blum/

Автор ВУЕ

О. В. Арістов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістов О. В. Блюм, Мануель // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Блюм, Мануель (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
26.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶