Бліндаж

Блінда́ж (фр. blindage, від blinder — покривати заслонами) — заглиблена у землю фортифікаційна споруда, облаштована на бойових позиціях для захисту особового складу, озброєння і запасів від навісних та перекидних пострілів артилерії, а також вогню інших засобів ураження.

Бліндажі розрізняють за положенням верхнього покриття:

  • горизонтальні (на бетонних, кам’яних, дерев’яних чи земляних опорах);
  • похилі (примикають до стін або покатів).

Влаштовують з урахуванням найбільшої руйнівної дії ворожих снарядів. У довготривалих укріпленнях вони складаються з суцільного ряду колод, покритих фашинами і шаром землі, або ж із двох рядів рейок, покритих шаром бетону і землі. В облогових батареях товщину покриття зменшують для уникнення високих насипів, які можуть бути помітними для противника. Стіни будівель повинні бути абсолютно захищені від перекидних і прицільних пострілів.

Похилий бліндаж складається з суцільного ряду колод, притулених до стіни, із закладенням близько половини висоти та покриттям фашинами або ж накатником і шаром землі. У польових укріпленнях бліндажне покриття може складатися з бетонних плит, ряду накатин або фашин і шару землі; опорні ж стіни — із турів, стійок або ж земляні.

Уперше бліндажі почали застосовувати під час Кримської війни 1853–1856, зокрема при обороні м. Севастополя.

Застосування бліндажів набуло поширення в ході Першої світової війни та Другої світової війни.

Польові бліндажі використовують і в наш час. Сучасні бліндажі будь-якої необхідної конфігурації облаштувують переважно з виготовлених модулів, які є їхньою основною структурною одиницею.

Література

Дяков С. І., Колос О. Л., Верстівський А. А. та ін. Фортифікація та маскування. Фортифікаційне обладнання та маскування позицій і районів розташування військ (сил) в антитерористичній операції. Львів : НАСВ, 2016. 146 с.

Автор ВУЕ

О. Й. Мацько


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Мацько О. Й. Бліндаж // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бліндаж (дата звернення: 1.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶