Бог багатий милосердям (енцикліка)

Ісус Милосердний. Художник Евгеніуш Казимировський, 1934

«Бог бага́тий милосе́рдям» (лат. «Dives in Misericordia») — друга з енциклік Папи Римського Івана Павла ІІ, оприлюднена 30.11.1980.

Історична довідка

Іван Павло ІІ уклав 14 енциклік, що розкривають різні аспекти богословського, соціального й морального вчення Католицької церкви, її пастирського та місіонерського служіння. Першу енцикліку «Відкупитель людини» (лат. «Redemptor Hominis»), яку папа проголосив у березні 1979, розглядають як програмний документ його понтифікату. Друга енцикліка продовжує розмірковування папи щодо світових та екзистенційних проблем, справжньої християнської відповіді вірянина й Церкви на сучасні виклики.

Назва енцикліки походить від латинського перекладу 4-го вірша 2-ї глави Послання ап. Павла ефесянам: «Бог же, багатий на милосердя, через Свою превелику любов, що нею Він нас полюбив» (Еф. 2:4).

При роботі над документом папа звертався до духовного досвіду католицької діячки, монахині, місіонерки, подвижниці культу Божого милосердя Фаустини (Гелени) Ковальської (1905–1938; Польща). У 2000 Іван Павло ІІ канонізував її та проголосив свято Божого милосердя, яке відзначається Католицькою церквою у першу неділю після Пасхи.

Структура

Енцикліка складається з 8 розділів («Хто бачить Мене, той бачить Отця», «Месіанська благовість», «Старий Завіт», «Притча про блудного сина», «Пасхальне таїнство», «Милосердя… з роду в рід», «Милосердя Боже в посланництві Церкви», «Молитва Церкви наших часів»), 15 підрозділів та приміток.

Зміст

Наріжною темою енцикліки є осягнення таємниці милосердної любові Бога-Отця до кожної людини. Отець стає видимим Своїм милосердям у Христі й через Христа, а тому Ісус Христос не тільки мовить про милосердя Боже, але й уособлює його.

Іван Павло ІІ розкриває зміст поняття «милосердя Боже» з огляду на глобальні проблеми сучасної цивілізації. Наголошує на тому, що милосердя є апробованим засобом їхнього вирішення, позаяк милосердна любов за прикладом Христа спонукає вірян дотримуватися милосердя до ближніх.

Вказує, що в Старому Завіті поняття «милосердя» було невід’ємним від поняття «справедливість», хоча й нетотожне йому за змістом. За дієвістю і значенням, набутим у століттях соціальним, громадським і особистим досвідом, цінність милосердя є духовно глибшою, ніж справедливість.

На думку папи, найвиразніший приклад Божого милосердя до людини (та його переваг над справедливістю) подає євангельська притча про блудного сина: батько пробачив і прийняв сина через милосердну любов (а не через вимоги справедливості), виявив готовність подолати гріх роз’єднання, урятував сина (та його людську гідність) милосердям і любов’ю від ганьби і приниження, навернув батьківським добром до повноти правди.

За повчанням папи, вершиною милосердя, що знаходить свій вияв у любові, яка повстає проти зла, гріха і смерті, є подія Пасхального таїнства. Боже милосердя адресоване кожній людині у такий спосіб, щоб вона могла виявити таке ж милосердя і до розіп’ятого Сина Божого. Діву Марію, яка найглибше пізнала таїнство Божої любові і милосердя («Вона знає його ціну і знає, яке воно велике»), католицька традиція називає Матір’ю милосердя.

Розмірковуючи над кризовими явищами у людському житті, папа вказує на їх головну причину — примат «матеріалістичної цивілізації, яка… дає першість речам, а не особі». Технічні засоби сучасної цивілізації криють не тільки можливість самознищення на шляху мілітарного конфлікту чи біологічної загрози, а й т. з. «мирного» підкорення цілих суспільств і народів. Знеособлений технологіями світ, сповнений фізичного і морального зла, породжує хибне відчуття відсутності потреби в любові, милосерді, справедливості. За таких умов Католицька церква, здійснюючи євангельську місію, покликана проповідувати і утверджувати милосердну любов і справедливість, а в молитвах — просити Бога прийняти всіх «блудних синів». Милосердя і прощення не означають поблажливості до зла, але є умовою його подолання.

Значення

Енцикліку розглядають як взірець «теології милосердя» і важливий складник пастирського богослов’я Івана Павла ІІ. Документ розкриває місце і значення цінності милосердя в сучасному світі, визначає проповідь і втілення «таємниці милосердя» в життя як одне з найважливіших завдань Католицької церкви.

Цитата

«Церква визнає і проголошує, що милосердя з певністю виявляється в розп’ятому й воскреслому Ісусі, тобто в Пасхальному Таїнстві. Власне оте таїнство має в собі найповніше об’явлення про милосердя, тобто про ту любов, яка є могутніша від смерти, могутніша від гріха й від усякого зла, про любов, яка підносить людину з безодні упадку та звільнює її від найбільших загроз»

 Бог багатий милосердям. Dives in Misericоrdia. Енцикліка Вселенського Архиєрея Івана Павла ІІ. Львів : Місіонер, 2008. С. 53.


Джерела

Бог багатий милосердям. Dives in Misericоrdia. Енцикліка Вселенського Архиєрея Івана Павла ІІ. Львів : Місіонер, 2008. 63 с.

Література

  1. Jan Paweł II. Świetlisty szlak. Karol Wojtyła — Jan Paweł II o miłosierdziu. Warszawa : Centrum Myśli Jana Pawła II, 2010. 264 p.
  2. Присухін С. І. Поліфонія культури життя: філософсько-богословська спадщина Йоана Павла ІІ в сучасному дискурсі. Релігієзнавчий аспект. Київ : Київський національний економічний університет, 2017. 475 с.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Бог багатий милосердям (енцикліка) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бог багатий милосердям (енцикліка) (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
14.04.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶