Бойки

Бо́йки — етнографічна група українців, які населяють гірські райони Львівської, Івано-Франківської та Закарпатської областей України (див. Бойківщина).

Етимологія

Походження назви не з’ясоване, викликає дискусії. Найімовірніше утворене від вигуку «бой», «бойє» («їй-богу»), характерного для бойківського говору.

Інші варіанти походження етноніма:

  • від польського слова «bojak» (віл), що означає нібито ліниву вдачу бойків;
  • від румунського «boi» (воли);
  • від дієслова «бити», означає неспокійних, забіякуватих людей;
  • від російських слів «бойкий», «боек» — сміливий, хоробрий, відважний;
  • від назви кельтського племені бойїв, які мігрували в 6 ст. на Балкани, в Карпати та брали участь в етногенезі бойків;
  • від дієслова «боятися»;
  • від вигаданого слова «войко» (воїн) тощо.

Сприйняття самими бойками назви «бойки» неоднозначне. Дослідники кінця 19 ст. — І. Вагилевич, І. Верхратський, О. Партицький (1840–1895; Україна), І. Коперницький (1825–1891; Польща), А. Петрушевич (1821–1913; Україна) та інші — фіксували неприхильне ставлення українських горян до назви «бойко». Сусіди бойків (лемки, гуцули) називали їх бойками, вкладаючи в цю назву певну зневагу.

Бойки здебільшого віддавали перевагу місцевим самоназвам «гірняк», «гірські люди», «верховинці». У 21 ст. бойки переважно ідентифікують себе виключно як «українці».

Історична довідка

Походження етнографічної групи не з’ясоване. Вважають, що бойки — нащадки давнього слов’янського племені хорватів білих. Статистичні дані про кількість бойків на 1874 опублікував етнограф і фольклорист Я. Головацький. Тривалий час бойківські землі були розділеними між різними державними утвореннями. Зокрема, 1772–1918 Бойківщина перебувала під владою Австро-Угорщини. Це позначилося як на свідомості національній, так і на духовній та матеріальній культурі мешканців різних схилів Бескидів. Суттєві відмінності є також у культурі бойків Закарпаття та Прикарпаття.

Характеристика

Поселення

Проживають переважно в селах. Міста на території Бойківщини (Болехів, Самбір, Старий Самбір, Сколе, Турка) не є промисловими. Вулиці бойківських сіл здебільшого тягнуться уздовж русел річок. Хати найчастіше скупчені, розташовані близько одна від одної, а земельні ділянки вузькими смугами простяглись від осель вище в гори, перпендикулярно до річки. Це відрізняє бойківські села від гуцульських, хати яких розташовані безсистемно, на відстані одна від одної та високо в горах.

Господарство

Попри складні природні умови (відсутність земельних ділянок, придатних до землеробства, кам’янистість ґрунтів), основним заняттям бойків упродовж століть було й залишається землеробство.

Населення планомірно займалося вирубкою та викорчовуванням лісів, перетворенням луків і випасів на поля. Найпоширеніша система землеробства (як у давнину, так і в сучасний період) — двопільна: земля ділиться на «царину» (оранку) та «толоку» (пасовисько для випасу худоби).

Скотарство відігравало допоміжну роль. Тільки в закарпатській частині Бойківщини землеробство та скотарство були рівнозначними формами господарювання.

Бойки зберегли самобутню духовну та матеріальну культуру.

Поряд із християнством існують давні язичницькі вірування.

У регіоні активно розвивається туризм, зокрема етнотуризм.

Література

  1. Свенцицкая А. К этнографии бойков // Живая старина. 1914. Вып. 3–4. С. 295–304.
  2. Вагилевич І. Бойки, русько-слов'янський люд у Галичині // Жовтень. 1978. № 12. С. 117–129.
  3. Франко І. Етнографічна експедиція на Бойківщину // Франко І. Я. Зібрання творів : у 50 т. Київ : Наукова думка, 1982. Т. 36. С. 68–99.
  4. Болтарович З. Є., Будзан А. Ф., Гарасимчук Р. П. та ін. Бойківщина: Історико-етнографічне дослідження. Київ : Наукова думка, 1983. 304 с.
  5. Сливка Р. Проблеми етнографічного дослідження бойків // Україна та глобальні процеси: географічний вимір : в 3 т. Київ; Луцьк : Вежа, 2000. Т. 3. С. 358.
  6. Етнографічні групи українців Карпат. Бойки. Харків : Фоліо, 2020. 576 с.

Автор ВУЕ

Н. О. Громова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Громова Н. О. Бойки // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бойки (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
07.09.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶