Бескиди

Бескиди.jpg

Бескиди (пол. Beskidy, словац. Beskydy, чеськ. Beskydy) — система гірських хребтів у північній смузі Карпатської гірської системи, що займає її зовнішнє пасмо.


Бескиди

Тип гірський хребет
Країни Чехія, Словаччина, Польща, Україна
Найвища точка Баб’я гора (1725 м).
Довжина (км) понад 300

Географічне положення

Розташовується в межах Чехії, Словаччини, Польщі та України, природними кордонами яких є річки Морава на захід та Мизунка (притока Свічі) на схід. Довжина Бескидів — понад 300 км.

Найвища вершина — Баб’я гора (1725 м).

Рельєф

Основа Бескид складається з крейдових та третинних вапняків, конгломератів, пісковиків, сланців, рідше мергелів. Більшість вершин мають складчасту структуру, що ускладнюються лускоподібними насувами — скибами. Гірські хребти є колесоподібними, розділеними вузькими поздовжніми й широкими поперечними долинами річок та міжгірними котловинами. Мають пологі схили й округлі вершини, рідше — моноклінальні пасма.

Орографічно система поділяється на Західні, Центральні та Східні Бескиди. Західні — група декількох роз’єднаних масивів на території Польщі, Чехії та Словаччини, з середніми висотами — 600–1400 м над рівнем моря. Простягаються на південний захід між долинами річок Бечви та Кусіци. Центральні або Низькі Бескиди лежать дугою з заходу на схід та створюють природний кордон між Польщею та Словаччиною. В цілому цей масив — низький за висотами та перевищує 1000 м (найвища гора — Бусов, 1002 м, Словаччина). Східні Бескиди розташовані на межі Польщі, Словаччини та України. Простягаються з північного заходу на південний схід (найвища гора — Пікуй, 1408 м), середні висоти складають 800–1000 м.

Корисні копалини

Серед корисних копалин виділяються поклади нафти, озокериту, калійної солі, будівельних матеріалів та інші. Наявні численні джерела мінеральних вод (див. Води мінеральні).

Клімат

У Бескидах помірний гірський клімат із посиленням континентальності на схід. Характеризується високою мінливістю погоди, значними кількостями опадів, частими й сильними вітрами. Річна кількість опадів іноді може перевищувати 1200 мм на рік, що спричиняє руйнівні повені. Сніг з’являється в горах приблизно в листопаді й тримається до квітня. Найсильніші снігопади в межах лютого та березня.

Рослинний світ

Основні типи ґрунтів (див. Ґрунт) — дерново-підзолисті, гірсько-підзолисті, бурі лісові, буроземні. Прослідковується зміна рослинної ярусності з висотою: до 900 м схили вкриті змішаними лісами (бук, ялиця, явір та інші), від 900 до 1150 м — переважають ялини, з невеликими домішками ялиці та бука, від 1150 м — багато смерекових лісів, на найвищому ярусі часто наявні полонини з трав’янистою рослинністю.

Література

  1. Бескиди // Енциклопедія українознавства: Словникова частина : в 11 т. / Гол. ред. В. Кубійович. Париж; Нью-Йорк : Молоде життя, 1955. Т. 1. С. 121.
  2. Kondracki J. Karpaty. 2 wyd., popraw. Warszawa : Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1989. 260 p.
  3. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  4. Veen P., Jefferson R., Smidt J. de. et al. Grasslands in Europe: Of High Nature Value. Zeist : KNNV Publishing, 2009. 320 p.
  5. Kondracki J. Geografia regionalna Polski. 3 wyd. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2023. 444 p.

О. М. Лейберюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Лейберюк О. М. Бескиди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бескиди (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
09.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶