Озокерит

Озокерит

Озокери́т (від грец. ὄζω — сморід, неприємний запах і κηρός — віск) — природний вуглеводень групи нафтидів (нафтових бітумів).

Це парафінистий осад на стінках тріщин, який випадає з нафти під час її охолодження у процесі підіймання на поверхню.

Зовні нагадує бджолиний віск.

Історична довідка

Гірський віск відомий здавна. Про його використання для лікування та виробництва свічок є згадка у праці «Польське травознавство» (пол. «Herbarz polski»; 1595) професора Краківської академії (тепер Ягеллонський університет) Марцина з Ужендува (1500–1573; Польща). Доктор філософії та вільних мистецтв Я. К. Клюк (1739–1796; Польща) в підручнику з мінералогії та геології «Викопні матеріали» (пол. «Rzeczy kopalnych»; 1781–1782) вказав місця залягання «густої нафти» (озокериту) і виклав способи її видобутку.

Термін «озокерит» 1833 запропонував мінералог Е. Ф. Глокер (1793–1858; Німеччина). Хімічний аналіз уперше 1840 здійснив хімік Ф. Н. Вальтер (1810; тепер Польща — 1847; Франція).

Озокерит на українських землях уперше згадано на початку 19 ст. Населення Прикарпаття використовувало його для освітлення приміщень. Озокеритові копальні були в містах Бориславі та Трускавці (тепер Львівської області), селах Дзвинячі, Старуні (обидва — тепер Івано-Франківської області) та інших місцях. Поклади багатих озокеритом мінералів наприкінці 19 ст. оцінювали в 30 млн т. На Бориславському руднику вели активну розвідку: в 1850–1900-х діяло до 1,5–5 тисяч копалень на рік, де вручну видобували 2–10 т чистого озокериту. На початку 20 ст. у Галичині працювало 20–25 видобувних та 2–3 переробні підприємства.

Характеристика

Хімічний склад: неоднорідна суміш аліфатичних і ароматичних вуглеводнів із невеликою кількістю спиртів, естерів, порфіринів та мікроелементів; природна суміш твердих вуглеводнів парафінового ряду (CnH2n+2) із рідкими нафтовими оливами і смолистими речовинами. Містить також азотні, кисневі та сірчисті сполуки. Один з основних компонентів озокериту — церезини (від С37Н76 до С53Н108), які одержують переробкою озокериту.

Елементний склад (%): С — 84–86; Н — 13,5–15.

Густина 0,85–0,97 (1,0) г/см3. Температура плавлення 58–98 °C, дуже рідко — вища. Горить, виділяючи специфічний запах. Має високу теплоємність і низьку теплопровідність.

Колір жовтий, бурий, чорний, зеленуватий, зеленувато-коричневий, чорно-бурий. Злам раковистий. Має запах гасу, добре розчиняється у бензині, гасі, нафті, скипидарі, погано — у спиртах, нерозчинний у воді. Консистенція — від твердого до в’язкого, інколи як олія.

Різновиди

Виділяють такі різновиди:

  • бориславіт — твердий крихкий озокерит із Бориславського родовища озокериту;
  • геленіт — золотисто-жовтий озокерит Бориславського родовища;
  • урпетит — жовтувато-бурий або жовтувато-зелений озокеритоподібний природний вуглеводень, знайдений у кам’яновугільному родовищі Урпет (Англія);
  • хризматин — зеленувато-жовтий напіврідкий озокеритоподібний природний вуглеводень, знайдений у Саксонії (Німеччина).
  • Інші різновиди: бада, волокнистий та рудний озокерит, гумбед, кемдебанс, нафтогіль, нафтадил, цитрозикит тощо.

Поширення

Озокерит залягає у вигляді жил (товщиною до 3 м) і пластів.

Найбільше родовище озокериту в Європі розташовано поблизу м. Борислава. Родовища виявлено в Туркменістані (півострів Челекен), Узбекистані (м. Фергана), США (штат Юта), Румунії.

Озокерит в Україні

Державним балансом запасів корисних копалин України враховано Бориславське, Дзвиняцьке і Старунське родовища озокериту. Їхні сумарні балансові запаси за категорією А+В+С складають 191 993 т, забалансові — 127 846 т.

Поклади озокериту приурочені до воротищенської світи неогену та поляницької світи олігоцену. Розробляє родовища Публічне акціонерне товариство «Бориславський озокерит», який випускає озокерит-сирець.

Потреба України в озокеритовій продукції повністю задовольняється за рахунок сировини Бориславського родовища.

Застосування

Озокерит-сирець використовують для виробництва медичного озокериту, воско-озокеритових сплавів, канатних мастил та іншого. Очищений озокерит застосовують у радіо- та електротехніці як електроізоляційний матеріал, у хімічній промисловості під час виробництва лаків, для просочування тканин і деревини, в медицині для виготовлення вазеліну, мазей, кремів тощо, а також для теплолікування (озокеритолікування).

Цитата

В одній зі львівських газет 1868 надруковано:
«Кожний копав, як хотів і як міг. Яма біля ями, шурф біля шурфу. Бориславська улоговина виглядала як продірявлене решето… Мільйони відер у безперервному русі. З світанку до темної ночі весь простір покритий закопченими робітниками, які подібні на підземних духів, що видобувають заклятий скарб».

 Цитата за джерелом: Стойко С. М., Єрмоленко Ю. П. Карпати очима допитливих. Львів : Каменяр, 1976. 96 с.


Література

  1. Gintl H. Galizisches Petroleum und Ozokerit. Wien : [w. p.], 1872. 236 p.
  2. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Озокерит // Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  3. Frank A. Oil Empire: Visions of Prosperity in Austrian Galicia. Cambridge : Harvard University Press, 2005. 343 p.
  4. Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу : в 2 т. Київ : Міжнародна економічна фундація, 2006. Т. 2. 800 с.
  5. Білецький В. С., Саранчук В. І., Ільяшов М. О. та ін. Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  6. Klapchuk V., Makaruk I., Novosiolov O. et al. Exploration of Ozokerite Deposits on the Territory of Austrian Galicia: Short Historical Survey // Skhid. 2020. № 6 (170). P. 13–20.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Озокерит // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Озокерит (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶