Боніфацій II

Pope Boniface II.jpg

Боніфа́цій ІІ (лат. Bonifacius ІІ; дата народження невідома, м. Рим, тепер Італія — 17.10.532, там само) — церковний діяч, Папа Римський у 22.09.530 — 17.10.532.

Боніфацій II

(Bonifacius ІІ)

Місце народження Рим
Смерть 17.10.532
Місце смерті Рим
Місце поховання Собор Святого Петра в Римі
Напрями діяльності церковне управління


Про життя Боніфація до понтифікату відомостей небагато. Походив з давнього остготського роду; «Книга пап» («Liber Pontificalis») називає його першим германцем, обраним папою. Набув упливу в церкві за попередника — папи Фелікса IV.

Незадовго до смерті папа, щоб уникнути вірогідного конфлікту з Остготським королем та розколу між латинською і готською фракціями духовенства, призначив архідиякона Боніфація своїм наступником (з 499 діяла норма, за якою папа міг призначати свого наступника за життя).

Однак після смерті Фелікса IV більшість пресвітерів (бл. 60 із 70) відмовились визнати папу, поставленого без процедури виборів. Того ж дня у Латеранському соборі в Римі було обрано папою Діоскора Александрійського. Упродовж трьох тижнів у Римі співправили два папи. Діоскор помер через 22 дня після обрання, і завдяки впливу короля остготів Аталаріха (правив у 526–534) Боніфацій посів престол.

На соборі 27.12.530 Боніфацій наклав анафему на покійного суперника і змусив священників письмово покаятися в непокорі. 531 на наступному синоді Боніфацій оприлюднив документ, яким залишав за собою право призначити наступника і визначив ним диякона Вігілія (став папою у 537–555). Це викликало негативну реакцію з боку Римського Сенату й короля Аталаріха. Щоб випередити загрозу офіційного засудження у зловживанні владою, папа публічно відмовився від свого рішення і знищив документ.

Активно цікавився справами як Західної, так і Східної церков. Відомий як противник напівпелагіанства. За правління Боніфація ІІ почалося запровадження церковного літочислення (від народження Ісуса Христа).

З його праць збереглася епістолярна спадщина. Похований у базиліці Святого Петра.

Література

  1. Carrol W. H. The Transformation of Pope Vigilius // Faith and Reason. 1982. № 8. P. 273–287.
  2. McBrien R. P. Lives of the Popes: The Pontiffs from St. Peter to John Paul II. San Francisco : Harper San Francisco, 2000. 528 p.
  3. Отрош М. І. Церковно-політична історія римських пап : у 3 т. Одеса : Фенікс, 2019. Т. 1. С. 229–231.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Боніфацій II // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Боніфацій II (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.07.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶