Боніфратри

Св. Іван Божий. Художник Б. Е. Мурільйо, бл. 1672
Будівля колишнього шпиталю боніфратрів, м. Львів

Боніфра́три, «милосе́рдні брати́» (від лат. boni fratres — добрі брати; повна назва — Орден госпітальєрів св. Івана Божого, лат. Ordo Hospitalarius Sancti Joannis de Deo) — чернечий орден Католицької церкви, заснований у 16 ст. у м. Гранаді (Іспанія).

Історична довідка

Орден названий на честь Івана Божого (1495–1550; Португалія–Іспанія; справжнє ім’я — Жуан Сідаде Дуарте), який 1539 улаштував у м. Гранаді притулок для нужденних і шпиталь. Об’єднав нечисельну громаду сподвижників, згодом такі благодійні заклади засновано і в інших містах Андалусії. Діяльність громади набула популярності, а неформальне об’єднання — поступово інституційовано. 1571 папа Пій V затвердив статут боніфратрів (уґрунтований на правилах св. Августина), 1586 Сікст V надав їм статус чернечого ордену.

1690 Івана Божого канонізовано Католицькою церквою.

Діяльність

Місія ордену — опіка над хворими, зміцнення здоров’я, супровід найвразливіших категорій нездужих і немічних. Відтак до традиційних чернечих обітниць бідності, цнотливості й послуху братами додано четверту — милосердне служіння хворим («гостинність»). Інтенсивний розвиток ордену припав на 17 ст. переважно в Іспанії (138 лікарень станом на кін. 17 ст.) та Італії (155 відповідно); осередки ордену діяли в Німеччині, Франції, Польщі тощо.

Лікарні боніфратрів стали відомі завдяки методам фітотерапії, застосуванню нових прийомів лікування й організації медичної допомоги, турботою про хворих на нервові розлади, психічні хвороби. Під час воєнних дій брати працювали у військових шпиталях. Науковці припускають, що діяльність милосердних братів посприяла розвитку медицини.

У 19–20 ст. центри догляду, лікарні, госпіси ордену були засновані в Ірландії, США, Канаді, країнах Африки (Гана, Того, Бенін, Замбія, Сенегал та ін.), Південної Америки (Бразилія, Венесуела, Еквадор, Перу, Чилі та ін.), Азії (В’єтнам, Індія, Філіппіни, Японія та ін.), Австралії та Новій Зеландії. Найбільша кількість осередків діє в Іспанії (190 станом на 2021), а також В’єтнамі, Індії, Італії.

Брати здійснюють служіння як у лікарнях і шпиталях ордену, так і в світських закладах. Значна частина ченців мають фахову медичну освіту. Станом на 2021 брати ордену надавали медичні, освітні та соціальні послуги у понад 400 лікарнях і центрах у 49 країнах світу (зокрема і в Україні).

У структурі ордену діє 20 провінцій. Налічують 176 чернечих осередків і близько 995 братів (115 священників); у центрах ордену працювало, за різними даними, від 40 до понад 60 тис. мирян.

Офіційний сайт: https://www.ohsjd.org/Objects/Home1.asp

Боніфратри в Україні

В Україні монастирі та шпиталі боніфратрів діяли з 17 ст. у містах Кам’янці (тепер Кам’янець-Подільський), Львові.

Архітектурний комплекс колишнього шпиталю боніфратрів у м. Львові міститься у буферній зоні об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Ансамбль історичного центру Львова» (з 1998).

Джерело

Література

  1. Hünermann W. Der Bettler von Granada: Johannes von Gott — ein Lebensbild. Regensburg : Johann von Gott, 1949. 326 р.
  2. Muriel J. Hospitales de la Nueva España : in 2 t. 2a ed. México : Instituto de Investigaciones Históricas ; Cruz Roja Mexicana, 1991. T. 2. 444 p.
  3. Дух О. Костел св. Лаврентія // Енциклопедія Львова : в 4 т. / За ред. А. Козицького. Львів : Літопис, 2010. Т. 3. С. 520–522.
  4. Order of the Hospitallers of Saint John of God (O.H./F.B.F.) // Gcatholic. URL: http://www.gcatholic.org/orders/129.htm

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Боніфратри // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Боніфратри (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
04.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶