Бразильці

Брази́льці (самоназва — «бразильєрос») — народ, який проживає на території Бразилії. Становить абсолютну більшість населення країни — понад 95%, або близько 200 млн осіб (2021, оцінка). Бразильці також мешкають на території інших держав — США, Португалії, Парагваю, Великої Британії, Японії тощо.

Історична довідка

Формуванню бразильців як нації у 16–19 ст. сприяли два основні чинники: колоніальна політика Португалії в Південній Америці та завезення для роботи на плантаціях рабів з Африки. Португальці активно асимілювали індіанців (племена тупі, гуарані тощо) та африканців (племена йоруба, банту, еве, ашанті, хауса тощо). Представники цих рас (американоїди, європеоїди, негроїди) стали основою формування бразильців. Унаслідок тісних контактів утворилися змішані расові типи: мулати (нащадки європеоїдів та негроїдів), метиси (нащадки американоїдів та європеоїдів) і самбо (нащадки негроїдів та американоїдів). Після скасування рабства 1888 бразильський уряд почав сприяти іноземній імміграції. З середини 19 ст. до Бразилії почали переселятися італійці, іспанці, німці, поляки, українці, у 20 ст. — японці та китайці, які поступово асимілювались.

Характеристика

Бразильці говорять португальською мовою в її бразильському варіанті (бразильською португальською), що відрізняється від європейської португальської мови. До приходу європейців на території Бразилії було поширено понад 1000 мов корінних народностей. За результатами перепису населення Бразилії (2010) люди, які належать до 305 різних етнічних груп, розмовляють 274 мовами корінних народностей.

Бразильці є представниками латиноамериканської культури та найбільшим неороманським народом. На півночі Бразилії поширена індіанська та африканська, а на півдні — європейська культура. Бразильське музичне і танцювальне мистецтво має різні стилі та жанри, зокрема серед популярної музики виокремлюють ламбаду, самбу, тропікалію тощо. Існує чимало бразильських шкіл танцю. Частиною бразильської культури стали футбол та карнавали.

За віросповіданням бразильці переважно християни, близько 70% — католики, 22 % — протестанти (2010, перепис). У 2-й половині 19 ст. поширився спіритизм. У країні багато послідовників місцевих афроамериканських релігій (умбанда, кандобле, макумба, кім банда), а також вірувань, які зазвичай називають афро-бразильської магією, або магією Вуду.

Література

  1. Тишкина А. Г. Историко-географические предпосылки формирования современной религиозной культуры Бразилии // Вестник Санкт-Петербургского университета. Науки о Земле. 2008. № 2. С. 106–117.
  2. Хван М. С. Культурная идентичность Бразилии в епоху глобализации // Латинская Америка. 2014. № 2. С. 74–90.
  3. Eakin M. Becoming Brazilians. Race and National Identity in Twentieth-Century Brazil. Cambridge : Cambridge University Press, 2017. 343 p.

Автор ВУЕ

М. Г. Казьмирчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Казьмирчук М. Г. Бразильці // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бразильці (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.01.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶