Бринза

Бринза. Фото К. Ірхи

Бри́нза (рум. вrînzăсир) — розсільний сир, який готують з овечого, коров’ячого або козиного молока.

Історична довідка

Мимовільним винахідником бринзи вважають аравійського купця Канана. Згодом бринзу привезли до Європи; була поширена в Давній Русі. Тепер розсільні сири виготовляють у багатьох європейських країнах — Болгарії, Німеччині, Румунії, Франції. Масове виробництво розсільного сиру є найпоширенішим у Нідерландах та Греції.

Характеристика

Різновиди розсільних сирів

Асортимент розсільних сирів (понад 30) складають традиційні: бринза, грузинський, єреванський, кобійський, осетинський, сулугуні, тушинський, чанах, чечіл; місцеві (національні): — болгарський сирене, турецький беяз пейнір (сир фета), румунська й українська бринза; іранський лігван, ліванський набульсі.

Технологія виробництва

У промислових умовах використовують невисоку температуру пастеризації молочної суміші (73±1) ºС з витримкою 15–20 ºС, що залежить від бактеріального забруднення молока. Після пастеризації молочну суміш охолоджують до температури зсідання, яка становить (33±1) ºС і додають необхідні компоненти: бактеріальну закваску, ферментний препарат, хлористий кальцій. Ретельно перемішують протягом 10–12 хв та контролюють зсідання казеїнів при температурі (33±1) ºС, доводячи водневий показник рН до значення 5,3 од. Найшвидше зсідається коров’яче молоко (75 хв), найповільніше — овече (90 хв).

Після досягнення потрібної кислотності згусток розрізають на кубики розміром 1×1×1 см і залишають на 12–15 хв для відділення сироватки. Подають на самопресування (близько 12 год) та пресування (2–3 год). Відпресований пласт сиру товщиною 5–7 см розрізають на квадрати розміром 5–7 см2 і заливають розсолом (водний розчин з концентрацією кухонної солі 18 %). При цьому вміст солі в сирі становить 4–7 %. Для рівномірного просолювання брусок сиру необхідно повністю занурити у розсіл (температурою 10–12 ºС).

Бринзу зберігають у холодильниках, холодильних камерах або в спеціальних приміщеннях за відносної вологості повітря не більш як 85 % протягом 60 діб (із них 20 — визрівання).

Гуцульська бриндзя

«Гуцульська овеча бриндзя». Фото К. Ірхи

На гірських полонинах бринзу виготовляють з непастеризованого молока. Називають білим золотом Карпат. Приготуванням займаються виключно чоловіки-вівчарі.

У першу неділю вересня в м. Рахові (Закарпатська область) проводять сирний фестиваль «Гуцульська бриндзя». Завдяки зростанню туризму на Гуцульщині спостерігаються позитивні тенденції в розвитку галузі сироваріння. «Гуцульська овеча бриндзя» однією з перших серед продуктів харчування українського виробництва отримала географічне зазначення (2019). Сертифікацію пройшли 6 господарств, розташованих на полонинах Бибратківка, Кринта, Луковиця, Скупова, Щівник, та фермерське господарство «Згарда». Вони відповідають вимогам плану контролю і мають право маркувати свою бринзу як ГЗ «Гуцульська коров’яча бринза».

Значення

Бринза є важливим компонентом української, молдовської, румунської та балканської кухонь. Містить велику кількість білків, амінокислот, жирів та вітамінів, легкозасвоюваного кальцію. Під час приготування зберігаються всі вітаміни і мінеральні речовини. Має низьку калорійність.

Додатково

Вживають як інгредієнт у складі овочевих і м’ясних страв та супів; начинку для пирогів та вареників. Популярною стравою в Карпатах є мамалига, заправлена смаженою цибулею зі шкварками і тертою бринзою.

Джерела

  1. Бринза. Загальні технічні умови: ДСТУ 7065:2009. Київ : Держспоживстандарт України, 2010. 12 с.
  2. Бринза зі зниженим вмістом кухонної солі. Технічні умови 10.5-00492990-013:2016. Львів : Держспоживстандарт України, 2016. 26 с.

Література

  1. Гудков А. В. Сыроделие: технологические и физико-химические аспекты. 2-е изд., испр. и доп. Москва : ДеЛи принт, 2004. 804 с.
  2. Скульська І. В., Цісарик О. Й., Сливка І. М. У карпатський край — по молочний звичай! // Мир Продуктов. 2019. № 5. С. 27–29.
  3. Скульська І. В., Цісарик О. Й. Удосконалення технології бринзи з овечого молока шляхом додавання біозахисної культури // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. 2019. Т. 21. № 91 (2). С. 104–109.

Автор ВУЕ

І. В. Скульська

О. Й. Цісарик


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Скульська І. В., Цісарик О. Й. Бринза // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бринза (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
08.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶