Британська телерадіомовна корпорація BBC

BBC-Logo.png

Брита́нська телерадіомо́вна корпора́ція (англ. British Broadcasting Corporation, ВВС) — національна компанія суспільного телерадіомовлення. Здійснює внутрішнє та зовнішнє теле-, радіо-, інтернет-мовлення.

Історична довідка

Телевишка BBC Александра-палас (англ.Alexandra Palace)

Британську телерадіокомпанію створила 18.10.1922 група провідних виробників бездротового зв’язку. Перша щоденна радіостанція компанії почала мовлення 14.11.1922 в Будинку Марконі (Marconi House). В ефірі транслювали новини від агентств інформаційних, та прогноз погоди, підготовлений метеослужбою.

Генеральним директором корпорації 14.12.1922 став Дж. Ч. В. Рейт (1889–1971; Велика Британія). Він сприяв популяризації радіомовлення та його розвитку на Британських островах.

05.02.1924 в ефірі вперше прозвучала візитівка мовника — сигнал часу Гринвіча, який генерував спеціальний пристрій на студії. Серія з шести коротких звуків певної тональності повідомляла про точний початок кожної години.

1927 компанію було націоналізовано згідно з Королівською хартією. Її продовжив очолювати Дж. Ч. В. Рейт. У документі визначено мету, повноваження та обов’язки національного мовника, а також запроваджено схему фінансування за рахунок глядачів.

За два роки (1929) корпорація почала тестувати нову технологію мовлення — телебачення. 1932 для компанії звели окрему будівлю (Broadcasting House), що й нині є її штаб-квартирою. Того самого року розпочав роботу попередник Всесвітньої служби корпорації («Empire Service»).

У листопаді 1936 було відкрито телевізійну службу, яка 12.05.1937 транслювала коронацію короля Георга VI. Протягом Другої світової війни компанія отримала більше повноважень і охоплювала велику кількість країн 40 різними мовами.

Із 1946 працювали спеціалізовані програми: «Жіноча година» — перша спеціальна радіопрограма для жінок та «Мул Маффін» — перша телевізійна програма для дітей. Корпорація першою провела пряму трансляцію Літніх Олімпійських ігор 1948. Популярності радіо сприяла трансляція з 1951 серіалу «Арчери». 02.06.1953 по телебаченню 20 млн глядачів спостерігали за коронацією королеви Єлизавети II.

1960 для компанії було збудовано окремий телевізійний центр, де згодом створено культові шоу, зокрема «Вежі Фолті», «Летючий цирк Монті Пайтона» та ін. У листопаді 1963 світ побачив перший епізод «Доктора Хто»; у січні 1969 вийшла екранізація «Саги про Форсайтів».

У липні 1967 почало працювати кольорове телебачення на Другому каналі (BBC Two). Першою програмою, яку транслювали в кольорі, був Вімблдонський турнір.

1974 корпорація представила першу систему телетексту (Ceefax), яка проіснувала до 2012. 29.07.1981 750-мільйонна аудиторія мала змогу спостерігати за весіллям Чарльза, принца Вельського (тепер Карл III) та леді Діани Френсіс Спенсер (1961; Велика Британія ― 1997; Франція).

У січні 1983 в ефір вийшло перше ранкове шоу сучасного формату «Час сніданку» («Breakfast Time») з акцентом на гостей, гороскопи та обговорення новин; у лютому 1985 — опера мильна «Мешканці Іст-Енду», яку досі транслюють на Першому каналі (BBC One).

У листопаді 1997 запрацював новинний канал (BBC News 24), що став другою цілодобовою службою новин у Британії. Наступного місяця почав роботу онлайн-сервіс (bbc.co.uk). 06.09.1997 компанія транслювала на 19-мільйонну аудиторію церемонію поховання принцеси Діани.

З настанням цифрової ери корпорація почала відмовлятися від аналогового телебачення та змінювати стилі, тематику та цільову аудиторію радіомовлення.

Структура

Станом на 2022 в корпорації задіяні 22 тис. співробітників. Вони працюють більш ніж 40 мовами на 8 національних телевізійних каналах, понад 50 радіостанціях і найбільш відвідуваному у світі англомовному новинному вебсайті. Інформаційні ресурси компанії щохвилини використовують 5 млн чоловік.

Телевізійні канали корпорації у Великій Британії: Перший («BBC One»), Другий («BBC Two»), Третій («BBC Three»), Четвертий («BBC Four»), Новини («BBC News»), Парламент («BBC Parliament»), Дитячий телеканал («CBBC, CBeebies»). У складі корпорації 10 загальнонаціональних, а також понад 40 регіональних радіостанцій.

Новинний сайт («BBC News Online») щотижня відвідують понад 19 млн користувачів. Понад 3 млн облікових записів зареєстровані в додатку з прослуховування музики, радіо та подкастів («BBC Sounds»). У додатку з перегляду телеканалів, сералів і шоу (BBC iPlayer) зареєстровано понад 10 млн облікових записів, на ньому за 2021 користувачі переглянули близько 6,1 млрд програм.

BBC Україна

1992 в м. Києві на вулиці Шовковичній з’явилося представництво корпорації. Українська служба була започаткована за рішенням британського уряду одразу після проголошення Україною незалежності. Перша програма українською мовою вийшла в ефір 01.06.1992 (у ній узяв участь президент України Л. Кравчук). Щотижня Українську службу слухали понад 5 млн осіб по всій Україні. 2011 радіомовлення було зупинене. 29.04.2011 Українська служба BBC вийшла в ефір зі своєю останньою радіопрограмою. Інтернет-видання продовжує працювати.

Значення

Місія компанії — діяти в інтересах суспільства, відповідати інтересам усієї аудиторії, збагачувати життя людей програмами та послугами, які інформують, навчають і розважають.

Корпорація є стандартом і новатором журналістської діяльності, в основі якої лежать принципи точності, неупередженості, незалежності та справедливості у висвітленні новин.

Додатково

Щорічно Українська служба ВВС відзначає літературною премією найкращі художні твори та есеї українською мовою в трьох номінаціях — Книга року ВВС, Дитяча Книга року ВВС та Книга року ВВС — Есеїстика. Премію Книга року ВВС започатковано 2005. Переможець у кожній номінації отримував винагороду 1 тис. фунтів стерлінгів у гривневому еквіваленті.

Література

  1. Правила проведення конкурсу Книга року ВВС // BBC News Україна. 2017. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/institutional-41364303
  2. BBC Group Annual Report and Accounts 2020/21. London : BBC, 2021. 316 p. URL: https://downloads.bbc.co.uk/aboutthebbc/reports/annualreport/2020-21.pdf
  3. Як BBC зміцнює прозорість і довіру до новин в інтернеті // BBC News Україна. URL: https://www.bbc.com/ukrainian/institutional-50170368
  4. 1920s // BBC. URL: https://www.bbc.com/historyofthebbc/timelines/1920s/

Автор ВУЕ

Д. М. Панчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Панчук Д. М. Британська телерадіомовна корпорація BBC // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Британська телерадіомовна корпорація BBC (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶