Бронепотяг

Бронепо́тяг, бронепоїзд, панцирний потяг — броньований залізничний рухомий склад, оснащений артилерійсько-кулеметним озброєнням. Призначався для безпосередньої вогневої підтримки військ (сил) і (в деяких випадках) виконання окремих бойових завдань із десантом у відриві від основних військ (сил).

До складу бронепотяга зазвичай входили: розташований посередині бронепаровоз (бронепаротяг), кілька броневагонів з обох боків від нього та контрольні платформи у хвості та голові потяга. Інколи могли додавати вагон для десанту, вагон — артилерійський погріб тощо.

Історична довідка

Прообраз бронепотяга з’явився під час революції 1848–1849 в Австрійській імперії: урядові війська використовували вагони з посиленим захистом для боротьби з повстанцями; розміщені в них бійці могли застосовувати стрілецьку зброю.

Під час Громадянської війни в США 1861–1865 іррегулярним підрозділам протидіяли сформовані з легкоброньованих вагонів потяги.

Бронепотяги з кулеметно-артилерійським озброєнням активно використовували британські війська під час англо-бурської війни 1899–1902.

Застосування бронепотягів набуло масового характеру 1917–1922 під час конфліктів воєнних на території колишніх Російської імперії та Австро-Угорської імперії. Збудовані на заводах або в кустарних умовах бронепотяги різних конструкцій активно використовували для захоплення та утримання об’єктів у смузі залізниці.

Після Другої світової війни у зв’язку з розвитком авіації і танкових військ бронепоїзди втратили бойове значення, тому від них поступово відмовилися провідні армії світу.

Проте у другій половині 20 ст. бронепотяги обмежено застосовували у колоніальних конфліктах в Азії та Африці, а також в югославських (війна в Хорватії 1991–1995, Боснійська війна 1992–1995) та російсько-чеченських війнах (див. Чеченська війна перша 1994–1996, Чеченська війна друга 1999–2004) на рубежі 20–21 ст.

Література

  1. Тронін А., Волков Б. Будова й бойова робота панцерного поїзду. Харків : ДВОУ «На Варті», 1932. 58 с.
  2. Жилин Г. Спецпоезда в Чечне: «Байкал», «Терек», «Козьма Минин» и другие // Танкомастер. 2003. № 7. С. 2–14.
  3. Malmassari P. Armoured Trains: An Illustrated Encyclopedia 1825–2016. Annapolis : Naval Institute Press, 2016. 528 p.

Автор ВУЕ

С. І. Печенюк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Печенюк С. І. Бронепотяг // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бронепотяг (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
08.07.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶