Бубон (мистецтвознавство)

Бу́бон, бобун, бубан, бубен, бубин, бубін, бухальце, решета, решітько (англ. frame drum — рамковий барабан; іт. tamburino — тамбурин) — один із найдавніших за походженням і використанням музичний ударний інструмент.

Історична довідка

Поширений у культурі всіх народів світу, зокрема, в Україні. Про давнє походження бубна свідчать наскельні малюнки, а також зображення на античних грецьких вазах.

На цьому інструменті грали в давньоєгипетських храмах під час обрядів. У Давній Русі бубон пов’язаний насамперед із діяльністю скоморохів. В 11 ст. про нього згадано в билинах, народних переказах і літописах. Про інструмент ідеться в народних піснях, зокрема, колядках. Обов’язковим був бубон у війську Запорозької Січі. Звучав у вертепному театрі.

У сучасній музичній культурі бубон використовують і як самостійний інструмент (весільний обряд, колядування, дитячі свята тощо), в усіх видах оркестрів. До симфонічного оркестру потрапив у 19 ст.

Характеристика

Бубон — круглий обруч приблизно 50 см у діаметрі, який обтягують з одного боку шкірою. З другого боку натягують навхрест дві струни, на які нанизують маленькі дзвіночки. У самому обручі роблять прорізи, у які вставляють брязкальця. По шкірі б’ють рукою або колотушкою (салабайкою, балабушкою, бербеницею). Бубни можуть мати і спрощену будову. У стародавні часи обід гнули з дерева, пізніше — робили металевий.

Література

  1. Комаренко В. Український оркестр народних інструментів. Київ : Державне видавництво образотворчого мистецтва і музичної літератури УРСР, 1960. 82 с.
  2. Гуменюк А. І. Українські народні музичні інструменти. Київ : Наукова думка, 1967. 240 с.
  3. Черкаський Л. Українські народні музичні інструменти. Київ : Техніка, 2003. 264 с.
  4. Сікорська І. Бубон // Українська музична енциклопедія : в 5 т. / Гол. ред. Г. Скрипник. Київ : Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, 2006. Т. 1. С. 274.
  5. Хай М. Музично-інструментальна культура українців (фолкльорна традиція). Київ; Дрогобич : Коло, 2007. 545 с.
  6. Корній Л., Сюта Б. Історія української музичної культури. Київ : Національна музична академія України імені П. І. Чайковського, 2011. 719 с.
  7. Кобелюх В. Музика Праукраїнців та її відлуння у Санскриті. Львів : Університет «Львівський Ставропігіон», 2015. С. 49–50.
  8. Хоткевич Г. М. Музичні інструменти українського народу. 2-га ред. Харків : Савчук О. О., 2018. 512 с.
  9. Найстародавніші українські народні музичні інструменти // Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека імені Олеся Гончара. URL: https://lib.kherson.ua/naystarodavnishi-ukrainski-narodni-muzichni-instrumenti.htm

Автор ВУЕ

Н. М. Кушка


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кушка Н. М. Бубон (мистецтвознавство) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бубон (мистецтвознавство) (дата звернення: 1.05.2024).



Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.5.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶