Пісня народна

Пі́сня наро́дна — найпоширеніший різновид народної музики, який ґрунтується на історичних традиціях і передається в усній формі від виконавця до виконавця, з покоління в покоління.

Історична довідка

Пісня народна відома ще з часів античності, на ранній стадії формування суспільства і відтоді відіграє важливу роль у житті народу. Піснею супроводжувались різні види праці, вона була важливим компонентом обрядів і ритуалів. Найпоширенішими були весільні пісні (гіменей, епіфаламій, фалічні пісні) та поховальні пісні (френи). Єдиним способом передачі попереднього досвіду було відтворення власним голосом. Поступово народна пісня розвивалася, вбираючи досвід нових епох. У народних піснях знаходили відображення звичаї та традиції народу, моральні цінності, установки, норми поведінки; розкривалися образи національних героїв та їхні вчинки. Водночас народні пісні були засобами виховання, формували внутрішні якості особистості, виховували патріотичні почуття.

Характеристика

Пісня народна є різновидом колективної усної народної творчості. Це музично-поетичний жанр фольклору, який відображає ментальність народу. Часто ототожнюють терміни «народна пісня» і «фольклор», хоча народна пісня є лише різновидом останнього.

Має регіональну варіативність: одна й та ж пісня може по-різному звучати в різних регіонах одної країни. Серед інших пісень вирізняється простою та виразною мелодією, образно-емоційним змістом, ідейним спрямуванням.

У пісні народній закодовано образи й символи, за допомогою яких відбувається ідентифікація особистості, нації, народності, культури тощо. Так, в українських народних піснях оспівано любов до рідного краю, батьківської хати, національний дух і звитягу тощо. В англійських народних піснях оспівано долю моряків, їхні далекі мандрівки та повернення додому; для Великої Британії характерними є також пісні про короля з королевою. У більшості народів Африки музичний супровід обов’язковий для полювання, обрядів, різноманітних зібрань тощо; музика синкретично поєднана з грою, танцем, текстом і образотворчим мистецтвом.

Пісня народна є нематеріальною культурною спадщиною, носіями якої є, зазвичай, фольклорні колективи. На відміну від пісні літературного походження (див. Авторська пісня), створена невідомим автором або авторами, вихідцями з народу. Є пісні, які стають народними попри авторство текстів («Ніч яка місячна» М. Старицького, «Стоїть гора високая» Л. Глібова, «Реве та стогне Дніпр широкий» Т. Шевченка тощо). Сучасні виконавці використовують елементи музичного фольклору в своїй творчості (народні інструменти, автентичну манеру виконання), підкреслюючи таким чином приналежність до тієї чи іншої культури. У такий спосіб народна пісня зазнає трансформації та модернізується, набуває нового звучання.

Класифікація

Пісню народну розрізняють за сюжетом, тематикою, значенням, властивостями, будовою, способом виконання тощо.

За змістом пісні народні поділяють на:

• історичні (відображено різноманітні історичні події, оспівано національних героїв);

• обрядові (пов’язані з обрядами та традиціями народу);

• календарні (пов’язані з певними природними циклами, календарними датами, святами);

• ліричні (відтворено емоції та почуття різних життєвих циклів) та інші.

Для супроводу народних пісень використовують музичні інструменти, притаманні етнічній спільноті (ліру, кобзу, бандуру, трембіту, цимбали та ін). Кобзарі та лірники є носіями української музично-словесної спадщини, а також органічним складником української етнічної культури.

Значення

Пісня народна несе в собі сакральний зміст (див. Сакральне), єднання людини з природою.

Народна пісня — один зі зразків художньої культури — є компонентом пам’яті колективної та носієм пам’яті культурної. Народній пісні належить провідна роль у збереженні та транслюванні інформації від покоління до покоління. Як елемент духовної культури нації народна пісня є важливим засобом формування естетичного та етнічного світогляду.

Література

  1. Jak powstaja piesni ludowe // Ruch. 1887. No 4. С. 118–119; No 5. С. 145–147.
  2. Костенко В. Народна пісня та музика українська: стислий огляд. Харків : Рух, 1928. 56 с.
  3. Колесса Ф. З царини української музичної етнографії // Музикознавчі праці. Київ : Наукова думка, 1970. С. 270–286.
  4. Колесса Ф. Народна музика на Поліссі // Музикознавчі праці. Київ : Наукова думка, 1970. С. 409–425.
  5. Колесса Ф. Українська народна пісня у найновішій фазі свого розвитку // Фольклористичні праці. Київ : Наукова думка, 1970. С. 34–59.
  6. Лавров Ф. Кобзарі: Нариси з історії кобзарства України. Київ : Мистецтво, 1980. 254 с.
  7. Ященко Л. Українська народна пісня в міському середовищі // Народна творчість та етнографія. 1995. No 1. С. 11–17.
  8. Шершова Т. В. Народна пісня як зразок культурної пам’яті в контексті формування національної ідентичності // Культурологія. Філологія. Музикознавство. 2018. No 2 (11). С. 82–86.
  9. Shershova T. Cultural Memory as a Factor in the Formation of a National Identity: On The Example Folk-Populated Performance of Poltava Region // Evropsky filozoficky a historicky diskurz. 2020. Vol. 6. No 1. P. 100–104.

Автор ВУЕ

Т. В. Шершова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Шершова Т. В. Пісня народна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Пісня народна (дата звернення: 9.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.08.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶