Бібліополістика

Бібліополістика. Ілюстративне фото.
Бібліополістика. Книжковий магазин «Сяйво», м. Київ.

Бібліополі́стика (грец. biblia — книга, грец. polys — багато) — наука, що вивчає теорію, історію, методику та організацію книжкової торгівлі.

Історична довідка

Перша згадка терміну «бібліополістика» зустрічається в «Тлумачному словнику з бібліології» (1804) Габріеля Пеньо. В Україні запроваджений у 1930-х. Термін доволі рідко використовується фахівцями, незважаючи на тривалу історію.

Характеристика

Історія книготорговельної справи — історичне дослідження форм існування книготорговельного асортименту на основі книгознавчого знання про історичні закономірності розвитку книги в книжковій справі; історичне дослідження виникнення, розвитку, зміни форм книжкової торгівлі як форми книгорозповсюдження в книжковій справі і як способу існування книготорговельного асортименту; виявлення і обґрунтування історичних закономірностей виникнення, розвитку, зміни форм книжкової торгівлі і книготорговельного асортименту; дослідження виникнення, розвитку, зміни форм бібліополістики як науки (її об′єкта, предмета, методів, структури та понятійного апарату); обґрунтування, конкретизація і систематизація історичних методів бібліополістики тощо.

Організація книготорговельної діяльності передбачає: обґрунтування сутності книжкової торгівлі як форми книгоросповсюдження в книжковій справі; дослідження організації руху книготорговельного асортименту як форми існування та розвитку книги в книготорговельній справі; виявлення та організацію форм книжкової торгівлі та форм існування книготорговельного асортименту; теоретичне обґрунтування методів організації книготорговельної діяльності.

Об’єкт і предмет

«Ветеранський намет», книжки написані учасниками російсько-української війни. Книжковий Арсенал, м. Київ, 2019.

Об’єктом вивчення є книга в системі суспільного споживання та книготорговельна справа. Предметом є історія, теорія, методика та організація книгорозповсюдження.

Методи

Серед методів бібліополістики:

  • функціональний (під час дослідження враховують особливості споживачів видавничої продукції, за цільовим та читацьким призначенням; вивчають ступінь розповсюдження видань та їх вплив на споживача та суспільство);
  • статистичний (книги аналізують за кількісними показниками);
  • бібліографічний (описують асортимент за зовнішніми ознаками);
  • поліграфічний (характеризують асортимент за якістю поліграфічного виконання, досліджують діяльність поліграфічних підприємств);
  • аналітико-семантичний (книжковий асортимент класифікують за темами, хронологією, видавництвами, книготорговельними організаціями тощо);
  • структурно-типологічний (вивчають структуру асортиментної продукції та її наявність в установах книгорозповсюдження).

Значення

Бібліополістика досліджує книжкову торгівлю, сприяє практичному налагодженню розповсюдження видань, вивчає методи й форми просування та реалізації творів друку на книжковому ринку.

Література

  1. Черниш Н. Основи бібліології. Львів : Українська академія друкарства, 2008. 168 с.
  2. Шатрова М. Наука про книготорговельну справу в системі книгознавства // Вісник Львівського університету. Серія: Книгознавство, бібліотекознавство та інформаційні технології. 2012. Вип. 7. С. 117–121. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vlukbit_2012_7_8

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Бібліополістика // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бібліополістика (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
02.02.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶