Бібліотека митрополита Флавіана

Митрополит-Флавіан-(1840—1915)-ВУЕ.png

Бібліоте́ка митрополи́та Флавіа́на — книгозбірня, заснована меценатом, просвітником, членом Святійшого урядувального синоду, митрополитом Київським і Галицьким, священноархімандритом Києво-Печерської лаври (1903–1915) Флавіаном (М. Городецький).

Історія

Митрополит Флавіан (1840; тепер Російська Федерація ― 1915; тепер Україна) почав збирати власну бібліотеку в роки служби в Китайській духовній місії 1873–1884. Станом на 1907 вона налічувала понад 15 000 томів. Того самого року він вирішив передати її Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі та збудувати для неї окреме приміщення на власні кошти.

У січні 1908 Духовний собор обителі наказав підготувати місце для майбутнього будівництва. Було залучено архітектора Києво-Печерської лаври Є. Єрмакова (1868; тепер Україна ― 1946; тепер Сербія), який 22.02.1908 представив проєкт майбутньої будівлі та фінансові розрахунки. Кошторис становив близько 40 тис. рублів.

Будівництво книгозбірні завершено 1909. Приміщення мало спеціальну систему опалення та вентиляції. За задумом архітектора на першому поверсі були читальна зала, кухня та келії кухарів і садівників, на другому — книгосховище та келії бібліотекарів. Для розміщення книг споруджено спеціальні дерев’яні вітрини та шафи. Біля входу в будівлю було вмонтовано білу мармурову дошку з написом «Бібліотека митрополита Флавіана».

15.09.1909 приміщення братської читальні освятили, а 01.10.1909 вона відчинила двері для відвідувачів. Норми поведінки в бібліотеці розробив і затвердив митрополит Флавіан у «Правилах Братської читальні Києво-Печерської лаври». Відповідно до правил фондами могла користувалася лише лаврська братія в години вільні від богослужінь і молитов. Миряни й духовні особи з інших монастирів і церков, якщо хотіли потрапити до книгозбірні, мали отримати особистий дозвіл настоятеля Свято-Успенської Києво-Печерської лаври.

Унаслідок націоналізації 16.08.1921 бібліотека митрополита Флавіана перейшла в підпорядкування Всеукраїнської академії наук у м. Києві (тепер Національна академія наук України), але без права перевезення книжкових зібрань. На її базі та з долученням інших зібрань 1939 було засновано Державну історичну бібліотеку УРСР (тепер Національна історична бібліотека України).

У роки Другої світової війни бібліотеку закрили, а зібрання митрополита вивезли до м. Берліна. Частину книг повернули до м. Києва 1947–1948, ще частину вдалося повернути наприкінці 1990-х завдяки роботі Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей. Окремі видання з колекції митрополита Флавіана можна знайти також в інших, як державних, так і закордонних бібліотеках.

Фонд

На початок 1915 фонд бібліотечний нараховував 11 270 назв і близько 20 тис. томів.

Переважали видання гуманітарного змісту: 43 % фонду становили богослужбові книги та релігійна література, 46 % — історичні книги. Крім цього, у бібліотеці була художня література, книги з історії літератури, мовознавства, бібліографії, філософії, психології, психіатрії, політики, географії, етнографії, статистики, педагогіки, публіцистичні видання та твори образотворчого мистецтва. Зібрання мало 95 назв релігійних та 35 історичних журналів.

У книгозбірні були видання російською, церковнослов’янською, латинською, грецькою, французькою, молдавською, грузинською, польською, німецькою, івриті та іншими мовами.

Фонд був систематизований і описаний у каталозі, який уклав власноруч митрополит Флавіан. Щорічно книгозбірня публікувала каталог нових надходжень.

Література

  1. Сіткарьова О. Споруди Євгенія Федоровича Єрмакова у Києво-Печерській лаврі // Сучасні проблеми дослідження, реставрації та збереження культурної спадщини. 2013. Вип. 9. С. 240–252. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Spdr_2013_9_21
  2. Іванюк І. А. Історія будівництва та організації бібліотеки митрополита Флавіана // Гілея. 2015. Вип. 103. С. 17–20. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/gileya_2015_103_6
  3. Іванюк І. А. Діяльність митрополитів Київських і Галицьких з розбудови монастирських бібліотек Києва у ХІХ — на початку ХХ ст. // Збірник наукових праць Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди. Серія: Історія та географія. 2016. Вип. 53. С. 135–143. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/znpkhnpu_ist_2016_53_22
  4. Національна історична бібліотека України (офіційний сайт). URL: https://nibu.kyiv.ua/about/NIBU/

Автор ВУЕ

Д. М. Панчук


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Панчук Д. М. Бібліотека митрополита Флавіана // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бібліотека митрополита Флавіана (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
10.01.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶