Бікіні атол — ядерний полігон

Випробування (1946)

Бікі́ні ато́л — ядерний полігон (англ. Bikini Atoll Nuclear Test Site) — кораловий риф, полігон для ядерних випробувань (1946–1958); пам'ятка всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (з 2010); Маршаллові Острови.

Бікіні атол — ядерний полігон

Країна Маршаллові Острови (держава)
Площа 73,500 га, буферна зона — 130,425 га.
Рік внесення 2010
Критерії (iv)(vi)
Ядерний полігон (фото Ron Van Oers, 2005)

Географічне розташування

Атол розташований у Тихому океані на північному кінці архіпелагу Ланцюг Ралік у межах острівної держави Маршаллові Острови, за 850 км від столиці — м. Маджуро.

Форма атолу нагадує овал; складається із 23 невеликих островів, що оточують центральну лагуну (її площа — 594,1 км²).

Історична довідка

Атол відкрив мореплавець О. Коцебу під час морської подорожі (1816–1817). Дослідник назвав його «Атол Ешшольца» — на честь ботаніка, мандрівника Й. Ф. фон Ешшольца (1793–1831; тепер Естонія).

Після закінчення Другої світової війни (1945) США обрали атол для розгортання ядерного полігону. 167 корінних мешканців евакуювали перед початком випробування на сусідній атол Ронджерік. Головною метою операції Військово-морського флоту США «Перехрестя» (англ. «Crossroads») було дослідити вплив ядерної зброї на військово-морські судна, які були доставлені на атол із піддослідними тваринами.

1954 проведено перший у світі вибух водневої бомби «Касл Браво» (англ. «Castle Bravo»), що викликало значне радіоактивне забруднення.

За 12 років випробувань підірвано 23 ядерні пристрої на семи полігонах на рифі (в середині атолу, у повітрі, під водою), сумарна потужність яких склала понад 42,2 млн т.

Наприкінці 1960-х США визнали атол придатним до життя, після чого тимчасово повернулися місцеві жителі (1970–1980), але згодом були знову евакуйовані.

1986 США визнали незалежність Республіки Маршаллові Острови, з того часу Бікіні атол є їхньою частиною, але станом на 2023 він є незаселеним.

1997 фахівці Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) визнали, що перебування на атолі не становить небезпеки, але не рекомендували знову заселяти Бікіні.

2010 атол внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО під № 1339.

Характеристика

Площа — 73,500 га, буферна зона — 130,425 га.

У лагуні збереглися залишки військової техніки, затоплених кораблів і літаків. Кратер у морському дні (кратер Браво), що є наслідком вибуху (1954) та доказом потужності ядерних випробувань.

Після згортання програми ядерних випробувань присутність людини на атолі залишалася обмеженою та не впливала на взаємодію природних чинників із наслідками людської діяльності.

Значення

Після використання ядерних бомб у містах Хіросіма та Нагасакі (обидва — Японія) випробування на полігоні Бікіні означало початок «ядерної ери» в період холодної війни. Розгорнулися міжнародні рухи за ядерне роззброєння.

Ядерні випробування на атолі засвідчили негативні наслідки з точки зору переміщення цивільного населення та появи у них проблем зі здоров’ям.

Додатково

Незважаючи на обіцянки американського уряду допомоги місцевим мешканцям атолу, вони залишилися сам на сам із своїми проблемами. Атол Ронджерік був не придатним для життя. Розгорнувся скандал у пресі, оскільки люди перебували на межі вимирання.

Серед затоплених кораблів у лагуні біля атолу Бікіні — ударний авіаносець «Саратога» (англ. «USS Saratoga», 1946).

А. Стругацький у співавторстві з Л. Петровим (1922–1970; Росія) написали повість «Попіл Бікіні» (рос. «Пепел Бикини»; 1956).

Джерело

Література

  1. Атол Бікіні включили до списку світової спадщини ЮНЕСКО // УНІАН. 2009. URL: https://www.unian.ua/world/385983-atol-bikini-vklyuchili-do-spisku-svitovoji-spadschini-yunesko.html
  2. Niedenthal J. For the Good of Mankind: A History of the People of Bikini and their Islands. Majuro : Bravo Publishers, 2013. 180 р.

Автор ВУЕ

Н. А. Гаврилишина


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гаврилишина Н. А. Бікіні атол — ядерний полігон // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бікіні атол — ядерний полігон (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.10.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶