Міжнародне агентство з атомної енергії

Прапор МАГАТЕ з логотипом організації

Міжнаро́дне аге́нтство з а́томної ене́ргії (англ. International Atomic Energy Agency), МАГАТЕ (англ. IAEA) — міжнародна міжурядова організація, світовий центр співробітництва в галузі мирного й безпечного використання ядерних технологій. Штаб-квартира — у м. Відні (Австрія).

МАГАТЕ.png

Історична довідка

Міжнародне агентство з атомної енергії створено 1957 у відповідь на глибоку занепокоєність світової спільноти через ризики й наслідки військового застосування ядерних технологій.

Передумовою стало звернення Президента США Д. Ейзенхауера до Генеральної Асамблеї ООН 08.12.1953 із закликом мобілізації науковців та експертів із метою застосування атомної енергії для мирних цілей (див. Атомна енергетика) та створення відповідної міжнародної агенції. Вислів «Атоми заради миру» (англ. «Atoms for Peace») став традиційним слоганом МАГАТЕ.

Організаційне становлення МАГАТЕ завершене 29.07.1957 із набуттям чинності статуту Агентства (що передбачав попередню ратифікацію з боку 18 держав-членів Підготовчої комісії). До кінця першого року діяльності організації до її складу ввійшло 55 держав, зокрема й Україна (тоді — УРСР); підписало — 81.

Технологічний розвиток і ситуація гонки озброєнь вигострили завдання контролю за поширенням ядерної зброї. 1965–1957 активізувалися міжнародні переговори з питань контролю за таким видом озброєння та засад зовнішньої політики т. з. ядерних держав, наслідком яких став Договір про нерозповсюдження ядерної зброї 1968. Положення Договору закріпили норми співробітництва та сприяння застосуванню гарантій МАГАТЕ щодо мирної ядерної діяльності.

Найбільші в історії ядерної енергетики 20 ст. аварії на атомних електростанціях (АЕС) Три-Майл-Айленд (1979, штат Пенсильванія, США) і Чорнобильській (1986, тепер Україна; див. Чорнобильська ядерна катастрофа 1986) висунули нові завдання перед МАГАТЕ. Серед них: контроль за безпечною експлуатацією АЕС, безпека зберігання ядерних відходів, запобігання ядерному тероризму.

Провідними напрямами мирного застосування ядерних технологій за сприяння і під контролем МАГАТЕ є охорона навколишнього середовища, розв’язання глобальних проблем, охорона здоров’я, сільське господарство, енергетика та промислове використання, інші завдання сталого розвитку.

Із серпня 1979 функціонує офіс Агентства в м. Відні, діють регіональні офіси в містах Нью-Йорку (з 1957), Женеві (з 1965), Торонто (з 1979) і Токіо (з 1984), лабораторії та дослідницькі центри з ядерних технологій у містах Зайберсдорфі (Австрія), Монако та Трієсті (Італія).

Статутні засади

Діяльність агентства регулює статут МАГАТЕ (затверджений 23.10.1956 на спеціальній конференції, що відбулася в штаб-квартирі ООН, набув чинності 29.07.1957). Поправки до статуту приймали 1963, 1973 та 1989.

Цілі та функції

Відповідно до статуту, цілями Агентства є досягнення швидшого і ширшого використання атомної енергії для підтримки миру, здоров’я й достатку в усьому світі. При цьому Агентство прагне забезпечити, щоб допомога, яку надає воно або на його вимогу чи під його наглядом та контролем, не була використана для сприяння воєнним цілям.

Функції МАГАТЕ:

  • сприяти науково-дослідній роботі в галузі атомної енергії, розвитку та практичному застосуванню атомної енергії в мирних цілях; бути посередником у налагодженні відповідних взаємодій між членами Агентства;
  • забезпечувати послуги, матеріали, обладнання й технічні засоби для задоволення потреб науково-дослідної діяльності в галузі атомної енергії, розвитку та практичному застосуванню атомної енергії в мирних цілях (з урахуванням потреб слабко розвинутих районів світу);
  • сприяти обміну науковими й технічними відомостями про застосування атомної енергії в мирних цілях;
  • заохочувати обмін науковими працівниками та фахівцями в галузі використання атомної енергії в мирних цілях та їхню підготовку;
  • встановлювати та впроваджувати гарантії (аби спеціальні матеріали, послуги, обладнання, технічні засоби і відомості, надані Агентством або на його вимогу, під його контролем чи наглядом, не були використані для сприяння воєнним цілям) і поширювати ці гарантії на дво- й багатосторонні угоди, діяльність держав у галузі атомної енергії;
  • встановлювати чи застосовувати (у співробітництві з органами ООН, зацікавленими спеціалізованими закладами) норми безпеки для охорони здоров’я й мінімізації небезпеки для життя і майна та забезпечувати відповідне впровадження цих норм та ін.

Особливе значення має здійснення агентством контрольних функцій (т. з. гарантій МАГАТЕ). Призначення такого контролю — не допустити в країнах, які не мають ядерної зброї, переведення атомної енергії з мирного використання на створення ядерної зброї або інших ядерних вибухових пристроїв тощо.

Агентство організовує також щорічні наукові форуми дня обміну досвідом та інформацією в галузі мирного використання атомної енергії, здійснює посередницькі послуги при передачі ядерних матеріалів та обладнання.

Згідно з угодою між МАГАТЕ та ООН від 14.11.1957 агентство діє як автономна міжнародна організація, що перебуває в робочих відносинах з ООН. Агентство подає щорічні доповіді про свою діяльність Генеральній Асамблеї ООН і в разі потреби — Раді Безпеці ООН.

Організаційна структура

Керівні органи МАГАТЕ — Генеральна конференція і Рада керівників. Генеральна конференція збирається на чергові сесії раз на рік. На вимогу Ради керівників або більшості членів Агентства генеральний директор МАГАТЕ може скликати спеціальні сесії. На сесії Генеральної конференції кожна країна — член Агентства представлена делегатом, якого призначає глава держави чи уряду або міністр закордонних справ.

У період між сесіями Генеральної конференції основним управлінським органом є Рада керівників. Засідає зазвичай 4 рази на рік.

Поточну практичну діяльність МАГАТЕ здійснює секретаріат під очільництвом генерального директора. Генерального директора призначає Рада керівників на 4 роки і затверджує Генеральна конференція; реалізує адміністративне керівництво та відповідає за виконання програм Агентства, комплектування персоналу, його організацію і роботу. Генеральний директор підпорядкований Раді керівників. За посадою є членом виконавчої ради ООН. У складі секретаріату діють департаменти: гарантій; технічного співробітництва; ядерної енергії та безпеки; менеджменту; наукових досліджень і застосувань. Зокрема, департамент гарантій у складі секретаріату забезпечує контроль за ядерними установками та матеріалами, досліджуючи відповідні облікові документи, перевіряє роботу операторів атомних станцій тощо. Департаменти очолюють директори зі статусом заступників генерального директора.

Для надання допомоги генеральному директорові та Раді керівників у вирішенні питань планування і здійснення діяльності Агентства при МАГАТЕ утворюють консультативні комітети. Зокрема, діють Науково-консультативний комітет (НКК), Міжнародний комітет з ядерних досліджень (МКЯД), Консультативний комітет із міжнародної системи ядерної інформації.

Членство

Членами Агентства можуть бути держави (незалежно від того, чи є вони членами ООН або якоїсь з її спеціалізованих установ), що депонують акт про прийняття ними статуту МАГАТЕ, після того як прийняття їх до організації затвердить Генеральна конференція за рекомендацією Ради керівників.

Для рекомендації та затвердження нових членів керівні органи МАГАТЕ встановлюють, що конкретна держава здатна й готова виконувати обов’язки, пов’язані з членством у МАГАТЕ, а також діяти відповідно до цілей і принципів Статуту ООН.

Агентство засноване на принципах суверенної рівності всіх його членів.

Станом на квітень 2021 кількість держав-членів МАГАТЕ сягнула 173. Корейська Народно-Демократична Республіка (КНДР), що приєдналася до МАГАТЕ 1974, відкликала своє членство 1994.

МАГАТЕ і Україна

Україна активно співпрацює з МАГАТЕ. Брала участь у роботі установчої міжнародної конференції, 02.04.1957 ратифікувала статут Агентства. 1968 створено міжвідомчу комісію зі зв’язків із МАГАТЕ.

Після аварії на Чорнобильській АЕС під егідою МАГАТЕ реалізовано Міжнародний Чорнобильський проект з метою оцінки заходів, ужитих владою для порятунку населення і ліквідації наслідків катастрофи (залучено майже 200 учених з 25-ти країн світу).

Після початку гострої фази російсько-української війни (24.02.2022) МАГАТЕ працює над гарантуванням безпеки ядерних об’єктів України в умовах нападу. Агентство перебуває в постійному контакті з Урядом України, Державною інспекцією ядерного регулювання України; щоденно оновлює технічну інформацію про стан ядерної та радіаційної безпеки та інформує світову спільноту. Обговорюють заходи підтримки, зокрема з присутністю на об’єктах експертів МАГАТЕ, постачання життєво важливого обладнання для запобігання ризику ядерної аварії, здійснення заходів із перевірки гарантій МАГАТЕ.

За повідомленням Голови Енергоатому, між Україною та Міжнародним агентством з атомної енергії готується угода про гарантії безпеки ядерних об'єктів у державі.

Джерела

Література

  1. Szasz Р. С., Rainer R. H. The Law and Practices of the International Atomic Energy Agency. Vienna : International Atomic Energy Agency, 1970. 1176 р.
  2. Fischer D. History of the International Atomic Energy Agency: The First Forty Years. Vienna : The Agency, 1997. 550 р. URL: https://www-pub.iaea.org/mtcd/publications/pdf/pub1032_web.pdf
  3. Барановська Н. П. Україна — Чорнобиль — світ. Чорнобильська проблема у міжнародному вимірі, 1986–1999. Київ : Ніка-Центр, 1999. 400 с.
  4. 60th Anniversary of the International Atomic Energy Agency / Ed. by W. Burr // National Security Archive. 2017. URL: https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/nuclear-vault/2017-10-26/60th-anniversary-international-atomic-energy-agency-iaea
  5. Experiences of Member States in Building a Regulatory Framework for the Oversight of New Nuclear Power Plants: Country Case Studies. Vienna : International Atomic Energy Agency, 2021. 111 р.

Автор ВУЕ

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Міжнародне агентство з атомної енергії // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Міжнародне агентство з атомної енергії (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.03.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶