Біогенні стимулятори

Біоге́нні стимуля́тори, біостимулятори — біологічно активні речовини, що утворюються в окремих ізольованих тваринних і рослинних тканинах, організмі під час їхньої адаптації до несприятливих умов.

Історична довідка

Учення про біогенні стимулятори 1933 розробив офтальмолог В. Філатов. На його основі 1942 запропоновано концепцію тканинного лікування, відповідно до якої біогенні стимулятори, введені в організм хворого, допомагають органам і тканинам протидіяти руйнуванню, підвищують опірність організму й регенерацію, сприяють одужанню. 1951 В. Філатов сформулював основні положення гіпотези тканинної терапії, яку застосовували в комплексному лікуванні гінекологічних і онкологічних захворювань, туберкульозу легень; у період відновлювання після поліомієліту; у геріатрії.

Характеристика

Хімічна природа біогенних стимуляторів точно невідома. До цієї групи біологічно активних речовин здебільшого відносять мікроелементи, вітаміни, різні кислоти органічні, зокрема незамінні амінокислоти й ненасичені кислоти жирні. Біогенні стимулятори добувають із тваринних і рослинних тканин, які зазнали впливу несприятливих умов (холоду, темряви, опромінення, браку поживних речовин тощо). Дія препаратів, що містять біогенні стимулятори, ґрунтується на активуванні різних захисних систем організму (переважно ферментних) та імунобіологічної реактивності організму, нормалізації гормональних функцій, процесів збудження і гальмування центральної нервової системи. Широкий діапазон дії зумовлений впливом на обмін речовин (метаболізм) та організм загалом, що полягає в індукції, пригніченні чи сповільненні, підвищенні енергетичного рівня різних ферментів. Механізм впливу пов’язаний зі зміною активності низки ферментів через приєднання біогенного стимулятора до білкової частини ферменту. Унаслідок подальшої ендокринної перебудови підвищується інтенсивність включення амінокислот, фосфору й заліза в еритроцити, білки плазми крові, тканини внутрішніх органів тощо. Як біостимулятори використовують спеціальні сироватки, тканинні препарати, штучні амінокислоти, вітаміни, антибіотики, гормони та інше. До препаратів з умістом біогенних стимуляторів належать рідкий екстракт і сік алое, екстракти пилку певних видів рослин, плаценти, водоростей тощо. До біостимуляторів відносять також допінг.

Застосування

Біогенні стимулятори використовують у медицині (призначають для посилення адаптивних і захисних реакцій організму; застосовують комплексно зі специфічними методами лікування в офтальмології, дерматології, гінекології тощо), ветеринарії (з лікувальною та профілактичною метою), сільському господарстві (рослинництві, тваринництві).

Додатково

В. Філатов підкреслював значення біогенних стимуляторів, які, на його думку, утворюються скрізь, де відбувається боротьба за життя і пристосування до нових умов існування; вважав їхню появу загальною властивістю живої природи; вказував на важливість принципу саморегуляції організму та широкого діапазону його пристосувальних можливостей. Згідно з регламентом Європейського Парламенту та Ради від 05.06.2019, що встановлює правила щодо розміщення на ринку добрив, біостимулятори рослин, які підтвердять ефективність і пройдуть реєстрацію, маркуватимуть знаком «СЕ». Так, Європейський Союз став першим контролювальним органом, що визнав їх окремою категорією сільськогосподарських матеріалів.

Література

  1. Грабовський С. С. Біогенні стимулятори та їх застосування // Науковий вісник Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького. 2011. Т. 13. № 2 (48). Ч. 1. С. 39–47.
  2. Гладух Є. В., Рубан О. А., Чуєшов В. І. та ін. Промислова технологія лікарських засобів / За ред. Є. В. Гладуха, В. І. Чуєшова. 2-ге вид., випр. та допов. Харків : Новий Світ-2000, 2018. 526 с.
  3. Горянська Ю. В., Соломійчук М. П., Кирик М. М. Вплив комплексу біофунгіцидів та біостимуляторів на ріст та розвиток рослин сої в Західному Лісостепу України // Наукові доповіді Національного університету біоресурсів і природокористування України. 2018. № 2 (72). С. 1–8. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Nd_2018_2_20.
  4. Lau S.-E., Teo W., Teoh E. et al. Microbiome Engineering and Plant Biostimulants for Sustainable Crop Improvement and Mitigation of Biotic and Abiotic Stresses // Discover Food. 2022. № 2. P. 1–23. URL: https://link.springer.com/article/10.1007/s44187-022-00009-5

Автор

Редакція ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Біогенні стимулятори // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Біогенні стимулятори (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶