Бітер

Бітер

Бі́тер (нім. bitter — гіркий, від протоіндоєвроп. bheid — розщеплювати) — категорія переважно алкогольних напоїв із гірким чи гірко-солодким смаками.

Характеристика

Більшість бітерів — настоянки або їхня суміш із різних частин рослин (коренів, кори, стеблин, плодів, листя), ароматичних трав, що виготовлені на різновидах спиртів. Найпопулярнішими компонентами бітерів є тирлич, кора хінного дерева та цедра апельсина. Складником бітерів є також вода. Вміст алкоголю в напоях — зазвичай 15–45 %. Виробляють і безалкогольні бітери. До категорії бітерів відносять окремі лікери та вермути з гірким присмаком.

Історична довідка

Початково бітери використовували як лікарські засоби. За деякими джерелами, практика настоювання лікарських рослин у вині існувала ще у Стародавньому Єгипті. У середньовіччі, з розвитком процесу дистиляції, розчинником і консервантом для виготовлення напою поступово ставав спирт. Бітери пропонували здебільшого як шлункові й тонізуючі засоби. Численні виробники сучасних бітерів позиціонують свою продукцію як таку, що створена за рецептами, винайденими аптекарями 19 ст. і в епоху Відродження.

Різновиди

Сучасні бітери умовно поділяють на 2 групи:

Бітери-дигестиви використовують у чистому вигляді, з водою, льодом або у складі коктейлів (у цьому разі вони складають до 50 % і більше загального вмісту коктейлю) зазвичай після завершення трапези. До цієї групи належать: «Апероль» («Aperol», Італія), «Ризький чорний бальзам» («Rīgas Melnais balzams», Латвія), «Єгермейстер» («Jägermeister», Німеччина), «Бехерівка» («Becherovka», Чехія), різноманітні італійські амаро тощо.

Коктейльні бітери (за рідкісними винятками) мають дуже різкий гіркий смак і практично незастосовні в чистому вигляді. Їхній уміст як складник коктейлів обмежують здебільшого 5–10 краплями на порцію. Більшість авторів рецептів коктейлів використовують термін «бітер» на означення саме цієї коктейльної групи. З-поміж найвідоміших — «Ангостура ароматик біттерз» («Angostura aromatic bitters», Тринідад і Тобаго).

Джерело

  1. Regulation (EC) № 110/2008 of the European Parliament and of the Council of 15 January 2008 on the Definition, Description, Presentation, Labelling and the Protection of Geographical Indications of Spirit Drinks and Repealing Council Regulation (EEC) № 1576/89 // Eur-Lex. 2021. URL: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/en/TXT/?uri=CELEX:32008R0110

Література

  1. Шиян П. Л., Сосницький В. В., Шевченко О. Ю. та ін. Алкогольні напої — досвід поколінь (технологія, обладнання, рецептури). Київ : Інтерсервіс, 2022. 361 с.

Автор ВУЕ

О. В. Арістов


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістов О. В. Бітер // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Бітер (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.06.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶