Вакуум-фільтр

Ва́куум-фільтр — апарат для виділення твердих частинок із суспензії та гідросуміші; машина для зневоднювання зернистих матеріалів, що перебувають у пульпі, на фільтрувальній перегородці під дією вакууму.

Характеристика

Застосовують для зневоднення корисних копалин. Виділення водної фази відбувається в результаті створюваної вакуум-насосом різниці тисків над фільтрувальною перегородкою і під нею.

Розрізняють вакуум-фільтри періодичної (листові, патронні, нутчі) та безперервної (барабанні із зовнішньою та внутрішньою фільтрувальними поверхнями, дискові, стрічкові, тарілчасті, план-фільтри тощо) дії.

У гірничодобувній промисловості вакуум-фільтри використовують для зневоднення флотаційних концентратів (див. Флотація), які отримують під час збагачення корисних копалин. Найпоширеніші вакуум-фільтри безперервної дії.

Різновиди

У дисковому вакуум-фільтрі робочим органом є порожнистий обертовий диск із розміщеною на бокових поверхнях фільтрувальною перегородкою. Використовують на збагачувальних фабриках великої продуктивності для фільтрування тонкоподрібнених рудних концентратів крупністю до 0,2 мм і вугільних — крупністю до 0,5 мм.

Барабанний вакуум-фільтр із зовнішньою фільтрувальною поверхнею встановлюють у тих випадках, коли необхідно зниження вологості зневодненого матеріалу (кеку) на 2–3 % менше, ніж на дискових фільтрах; а також під час надходження на фільтр зернистого матеріалу, що не утримується на фільтрувальній поверхні дисків.

У стрічковому вакуум-фільтрі робочим органом є нескінченна сітчаста стрічка, яка у процесі руху між обертовими барабанами послідовно навантажується пульпою зневоднюваного матеріалу, проходить зону вакуумного фільтрування та просушування, розвантажується та регенерується. Продуктивність стрічкових вакуум-фільтрів і вологість осаду суттєво залежать від гранулометричного складу (див. Гранулометрія), ступеня попереднього згущення живлення і вмісту тонких глинистих частинок. Застосування флокулянту (див. Флокуляція) збільшує швидкість зневоднення у 5 разів.

У план-фільтрі робочим органом є горизонтально розміщений обертовий диск, що складається з окремих секторів, покритих зверху фільтрувальною тканиною (сіткою) і мають під нею вакуумну камеру, сполучену з розподільним пристроєм для почергового з’єднання з системою вакууму та віддувки, подібно до принципу дії вакуум-фільтра дискового. Для видалення осаду передбачений обертовий шнек. План-фільтр може бути одно- або багатоярусним; перевага — у швидкому осадженні крупних фракцій на фільтрувальній поверхні (додатково діє гравітаційна сила), що створює кращі умови для фільтрації дрібніших класів крупності шламу.

Гіпербарфільтр — комбінований фільтр, що поєднує дію вакууму і надлишкового тиску. Конструктивно розповсюджений варіант, який містить дисковий вакуум-фільтр, розташований у напірному резервуарі. Застосовують під час фільтрування тонкодисперсних матеріалів у схемах збагачення вугілля, бокситів, мідних і свинцевих руд, а також у харчовій промисловості. Продуктивність за мінеральним концентратом — 140–240 т/год.

Якщо під час вакуумної фільтрації досягають вологості кеку (осаду) 11–13 %, то на цьому ж матеріалі гіпербарфільтри одержують осад вологістю 8,5–9 %. Вміст твердої речовини у фільтраті — 3 г/л.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Sparks T., Chase G. Filters and Filtration Handbook. 6th Edition. Amsterdam : Butterworth-Heinemann, 2015. 444 p.
  3. Білецький В. С., Олійник Т. А., Смирнов В. О. та ін. Техніка та технологія збагачення корисних копалин : в 3 ч. Кривий Ріг : Криворізький національний університет, 2019. Ч. 3. 232 с.
  4. Andritz Hyperbaric Disc Filter // Andritz. URL: https://www.andritz.com/products-en/group/separation/disc-drum-filters/andritz-hyperbaric-disc-filter-hbf

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вакуум-фільтр // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вакуум-фільтр (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.10.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶