Вибори дострокові

Ви́бори дострокові, вибори позачергові — вибори до представницького органу влади або на виборну посаду, що проводяться до закінчення терміну повноважень органу діючого скликання або особи, яка обіймає посаду.

Характеристика

Підстави для проведення дострокових виборів :

  • розпуск представницького органу;
  • відставка виборної особи;
  • звільнення з посади;
  • смерть.

Умови і порядок процедури визначаються національним законодавством; можуть істотно різнитися в різних державах. У низці парламентських республік вибори дострокові до парламенту проводять після відставки уряду (застосовують лише в разі переобрання всієї палати).

Призначення парламентських виборів дострокових, окрім вирішення політичних, насамперед, урядових криз, може бути методом політичної боротьби. Глава держави або уряду з правом розпуску парламенту з метою збільшення своєї підтримки у законодавчих органах може призначити вибори дострокові, розраховуючи на зростання особистого рейтингу й популярність партії (Ф. Міттеран, Франція). Такий хід може мати і зворотний ефект (Г. Шрьодер, Німеччина). Вибори дострокові президента відбулися 2010 в Польщі (в зв’язку з загибеллю Л. Качинського).

У деяких демократичних державах вибори дострокові не практикують: у разі дострокового припинення повноважень президента США, його місце до закінчення терміну обіймає віце-президент. У Японії відставка уряду не спричиняє парламентських виборів дострокових: нового прем’єра-міністра обирає діючий парламент і приступає до формування кабінету (зазвичай, це голова правлячої партії, обраний її позачерговим з’їздом).

В Україні поняття «вибори дострокові» виникло, коли з певної причини вибори чергові втратили свою мету — парламент, місцева рада, сільський, селищний чи міський голови достроково припинили повноваження.

Вибори позачергові Президента України проводять у зв’язку з достроковим припиненням його повноважень у випадках, передбачених Конституцією України:

  • у разі відставки;
  • неможливості виконувати повноваження за станом здоров’я;
  • усунення з поста в порядку імпічменту;
  • смерті.

Ці підстави набувають чинності при додержанні передбачених Конституцією України процедур. Вибори позачергові Верховної Ради України проводять у зв’язку з достроковим припиненням її повноважень у випадках, передбачених Консти¬туцією України:

  • якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися;
  • якщо протягом місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції;
  • якщо протягом 60 днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України.

Джерела

  • Виборчий Кодекс України // Відомості Верховної Ради України. 2020. № 7, № 8, № 9, C. 48. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/396-20#Text
  • Конституція України / Упоряд.: Л. І. Бірюк, Н. І. Адамчик, Є. Г. Кудлай та ін. Київ : ВАІТЕ, 2021. 324 с.

Література

  1. Кочубей Л. О. Виборчі технології. Київ : Український центр політичного менеджменту, 2008. 332 с.
  2. Дем’яненко Б. Вибори дострокові (позачергові) // Вдовичин І. Я., Угрин Л. Я., Шипунов Г. В. та ін. Новітня політична лексика (неологізми, оказіоналізми та інші новотвори). Львів : Новий Світ — 2000, 2015. С. 39–40.
  3. Шведа Ю. Р. Вибори від А до Я. Львів : Астролябія, 2015. 384 с.
  4. Бучин М. А. Демократичні вибори в Україні: принципи, механізми та технології реалізації. Львів : Львівська політехніка, 2016. 448 с.

Автор ВУЕ

Б. Л. Дем’яненко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Дем’яненко Б. Л. Вибори дострокові // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вибори дострокові (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
01.02.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶