Вибій

Вибі́й — поверхня корисної копалини або породи, з якої безпосередньо здійснюють її виймання і яка переміщується з просуванням гірничих робіт.

Класифікація

В шахтах і рудниках розрізняють вибої очисні і прохідницькі (підготовчі), горизонтальні, вертикальні та похилі. Також виділяють суцільні, стеле- та підошвоуступні довгі очисні вибої.

На відкритих розробках є вибої бічні (торцеві) і фронтальні.

Очисні вибої розрізняють: довгі (лави та смуги; до 75–400 м) та короткі (камери та заходки; до 10–15 м). Супутніми до них є підготовчі виробки (штучно утворені порожнини), призначені для транспорту, вентиляції, пересування людей тощо.

Особливості різновидів

У вугільній промисловості України й у всіх європейських вугледобувних країнах поширені стовпова і суцільна система розробки з довгими вибоями. У США та Австралії застосовують переважно камерні і камерно-стовпові системи розробки з короткими вибоями.

Вибій бурової свердловини — її торець (дно), поверхня якого руйнується буровим інструментом.

Вибій видобувної свердловини — місце, в якому стовбур свердловини сполучається з продуктивним пластом.

Додатково

Груди вибою — поверхня корисної копалини у виробці.

Посування вибою — відстань, на яку він переміщується у процесі підземної розробки за певний проміжок часу (зміну, добу, місяць тощо).

Показник інтенсивності розробки уступів — термін, яким позначають напрямок та швидкість посування вибою за розробки родовищ відкритим способом.

Вибоєм іноді також називають привибійний простір — той, що всередині виробки.

Привибійний простір в гірничих виробках (окрім довгих очисних) — простір на дистанції до кількадесятьох метрів, що примикає до власне вибою. Тут розташовуються вибійне електромеханічне обладнання та персонал.

Привибійний простір довгої очисної виробки — простір між вибоєм та спеціальним кріпленням, що огороджує очисну виробку від виробленого простору. Слугує для розміщення виймальних машин, засобів доставки, вибійного кріплення та людей, що працюють у лаві, а також для руху повітряних потоків. Залежно від гірничогеологічних умов та технології виймання вугілля ширина привибійного простору може складати від 1,5 до 4–5 м, а інколи й більше.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Хоменко О. Є., Кононенко М. М., Савченко М. В. Технологія підземної розробки рудних родовищ. Дніпро : Дніпровська політехніка, 2018. 450 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вибій // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вибій (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
05.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶