Гірничі роботи

Гірни́чі робо́ти — способи (технологічні процеси) видобутку корисних копалин із надр і поверхні Землі та геобудівельне освоєння підземного простору за допомогою гірничих виробок (підземних споруд).

Характеристика

Спираються на комплекс наук про освоєння надр Землі (див. Гірничі науки).

Розрізняють підземні, відкриті, комбіновані, підводні і кесонні гірничі роботи.

П і д з е м н і  — видобування корисних копалин (шахтним або свердловинним способом) та освоєння підземного простору. Це роботи з розкриття й підготовки шахтного (рудникового) поля та очисного виймання покладів корисних копалин. Максимальна глибина проведення — близько 4 000 м. (рудник Мпоненг, Вітватерсранд, Південно-Африканська Республіка). Підземні свердловинні геотехнології передбачають часткову або повну зміну агрегатного стану корисних копалин (підземна сублімація, розчинення, вилуговування, газифікація тощо) та вилучення корисних компонентів свердловинами. Тунельне та міське підземне будівництво — спорудження та обладнання підземних об’єктів, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин.

В і д к р и т і  — видобування гірських порід безпосередньо із земної поверхні. Проводять унаслідок утворення виїмок (траншей, котлованів, кар’єрів). Максимальна глибина проведення робіт перевищує 1 200 м (кар’єр Бінгем, США).

К о м б і н о в а н і  — одночасне або послідовне застосування в певному технологічному зв’язку відкритих і підземних гірничих робіт.

П і д в о д н і (морська гірнича технологія) — видобування корисних копалин із дна Світового океану, морів, континентальних водойм.

К е с о н н і  — роботи під підвищеним або нормальним тиском повітря при проходженні стволів (див. Стовбур шахтний) і тунелів у вологонасичених нестійких породах під захистом опускного кесона.

Класифікація

Основні види гірничих робіт:

Г і р н и ч о р о з в і д у в а л ь н і  — уточнення контурів покладів, запасів, речовинного складу та фізико-механічних властивостей корисних копалин і порід, планування та вирішення інших завдань, пов’язаних із розробкою родовища.

Г і р н и ч о-к а п і т а л ь н і  — забезпечення діяльності шахти (рудника) на весь період експлуатації родовища. При відкритій розробці: проведення розкривних (капітальних) і розрізних (траншеї, котловани) виробок; видалення розкривних гірських порід у відвальні насипи на момент здачі кар’єра в експлуатацію; буріння і обладнання водознижувальних свердловин; будівництво підземних дренажних виробок тощо. При підземній розробці: будівництво стовбурів і камер, які до них примикають; поглиблення стовбурів; будівництво камер і виробок пристовбурного двору; проведення основних капітальних виробок (квершлагів, відкатних і вентиляційних штреків, похилів, бремсбергів, рудоспусків тощо).

Г і р н и ч о-п і д г о т о в ч і  — комплекс гірничо-будівельних робіт зі своєчасного відтворення фронту очисної виїмки (розробки) корисних копалин на шахтах і кар’єрах, захист від гірничодинамічних проявів (викидів вугілля, породи і газу, гірничих ударів тощо) і дорозвідка запасів корисних копалин.

Г і р н и ч о-п р о х і д н и ц ь к і   — проведення підземних гірничих виробок для геологічної розвідки, розкриття та підготовки до видобутку корисних копалин, геобудівельного освоєння підземного простору.

Н а р і з н і  — проведення гірничих виробок у підготовлених ділянках родовища, необхідних для початку очисного виймання.

О ч и с н і  — сукупність робіт у підземній очисній виробці. На вугільних шахтах: руйнування товщі з відділенням вугілля від вибою та навантаження його на транспортний механізм, доставку до транспортної виробки, кріплення очисної виробки, управління гірничим тиском. На рудних шахтах: відбійка (відокремлення руди від масиву та її дроблення); доставка рудної маси до транспортних виробок; повторне дроблення руди; іноді — закладення або кріплення очисного простору.

З а к л а д а л ь н і  — заповнення підземного виробленого простору шахт закладальними матеріалами. Застосовують для управління гірничим тиском, виймання законсервованих ціликів, запобігання підземним пожежам і раптовим викидам вугілля, породи й газу, зменшення деформації земної поверхні, залишення породи в шахті.

Л і к в і д а ц і й н і  — пов’язані з ліквідацією (загашенням) гірничих виробок, демонтуванням устаткування і конструкцій, розбиранням будівель та споруд на поверхні. Головні способи фізичної ліквідації гірничих виробок: «мокрий» (повне затоплення); «сухий» (зі збереженням шахтного водовідливу); комбінований (із підтриманням рівня води в шахті, яку ліквідують, на певному рівні через її відкачування).

С в е р д л о в и н н і  г е о т е х н о ло г і ч н і  — переведення корисних копалин на місці залягання в рухливий стан і видобуток за свердловинною гірничою технологією.

Г е о б у д і в е л ь н і  — будівництво підземних споруд, освоєння підземного простору, утворення і гарантування стійкості, функціональності та безпеки підземних порожнин (виробок) упродовж терміну експлуатації з можливим використанням за новим призначенням.

Література

  1. Колоколов О. В., Табаченко Н. М. Геотехнологические способы разработки месторождений полезных ископаемых. Киев : УМКВО, 1991. 200 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  3. Bhattacharya J. Principles of Mine Planning. 2nd ed. New Delhi : Allied Publishers, 2007. 508 p.
  4. Самедов А. М., Кравець В. Г. Будівництво міських підземних споруд. Київ : Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського», 2011. 400 с.
  5. Дриженко А. Ю. Відкриті гірничі роботи. 2-ге вид. Дніпропетровськ : Національний гірничий університет, 2014. 590 с.
  6. Хоменко О. Є., Кононенко М. М., Савченко М. В. Технологія підземної розробки рудних родовищ. Дніпро : Національний технічний університет «Дніпровська політехніка», 2018. 450 с.
  7. Бондаренко В. І., Медяник В. Ю., Руденко М. К. та ін. Вугільна шахта. Дніпро : Дніпровська політехніка, 2020. 360 с.

Автори ВУЕ

В. С. Білецький

Г. І. Гайко

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Гайко Г. І. Гірничі роботи // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гірничі роботи (дата звернення: 4.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
23.09.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶