Воробець, Степан Степанович

Воробець.jpg

Воробе́ць, Степа́н Степа́нович (04.06.1987, м. Коломия Івано-Франківської області, Україна — 19.06.2014, с. Закітне, Краснолиманського (тепер Краматорського) району Донецької області, Україна; похований у рідному місті) — військовослужбовець, майор Збройних сил України (2015, посмертно), командир розвідувальної роти штабного батальйону 24-ї окремої механізованої бригади оперативного командування «Захід» Збройних Сил України, учасник російсько-української війни (етап антитерористичної операції на Сході України), Герой України (29.09.2023, посмертно).

Воробець, Степан Степанович

Народження 04.06.1987
Місце народження Коломия
Смерть 19.06.2014
Місце смерті Закітне
Місце поховання Коломия
Alma mater Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного
Напрями діяльності військовослужбовець


Відзнаки

Відзнаки Герой України
Ордени Золота Зірка, Орден Богдана Хмельницького (І ст.)
Медалі 20 років Спілці офіцерів України
Воробець, Степан Степанович ВУЕ.jpg

Життєпис

Народився у сім’ї інженерів. Закінчив Коломийську загальноосвітню школу № 1 ім. В. Стефаника (тепер Коломийський ліцей № 1 імені В. Стефаника). З дитинства проявляв лідерські якості, займався плаванням, футболом, парашутним, гирьовим спортом, армспортом, боксом. Мріяв стати військовим і започаткувати військову династію.

2000–2004 — навчався у Прикарпатському військово-спортивному ліцеї-інтернаті в смт Богородчани Івано-Франківської області (тепер Прикарпатський військ.-спорт. ліцей Івано-Франків. обл. ради, м. Надвірна).

2004–2005 навчався в Одеському інституті Сухопутних військ (тепер Військова академія (м. Одеса). 2005 перевівся до Військового інституту ракетних військ і артилерії Сумського державного університету (тепер Військовий інститут ракетних військ і артилерії імені Б. Хмельницького).

2007–2009 навчався у Львівському інституті Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного Національного університету «Львівська політехніка» (тепер Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного) за спеціальністю «Експлуатація комплексів, приладів та пристроїв артилерійської розвідки». Після закінчення навчання отримав звання лейтенанта, був скерований у 24 Залізну механізовану бригаду (м. Яворів, Львівської області). З 20.06.2009 — командир взводу артилерійської розвідки у в/ч А0998.

2011 — старший лейтенант, командир розвідувальної роти штабного батальйону. Двічі брав участь у військових навчаннях із військами НАТО в Чеській Республіці (2012).

Написав «Кодекс честі розвідника» та розробив шеврон для своєї розвідувальної роти. 05.2013–01.2014 навчався на підвищених курсах підготовки офіцерів військової розвідки в США (Military Intelligence Captain ceria course).

Протягом 06–07.2013 проходив навчання у Військовому інституті мов (США; англ. Defense Language Institute English Language Center). На навчанні в США склав залік із фізичної підготовки на 300 балів із 300 можливих. 01.2014 успішно пройшов усі етапи на одержання відзнаки Збройних сил Федеративної Республіки Німеччина (German Armed Forces Badge for Military Proficiency), отримав золоту відзнаку «бойовий вишкіл».

27.01.2014 повернувся в Україну. Служив у 24-й окремій Залізній механізованій бригаді на посаді командира розвідувальної роти штабного батальйону. З весни 2014 виконував службові обов'язки в зоні проведення антитерористичної операції на Сході України. Позивний «Яструб».


Подвиг

19.06.2014 в межах смт Ямпіль (тепер селище Краматорського району) та с. Закітне Краснолиманського (тепер Краматорського) району разом із військовослужбовцями 24-ї окремої механізованої бригади під командуванням командира батальйону підполковника І. Ляшенка (1977–2014, Україна) вступив у бій із російсько-терористичними угрупуваннями. Під час бойового завдання необхідно було просунутися вглиб тимчасово контрольованих бойовиками територій, знищити укріплення, розбити блокпост, що закривав дорогу на міст через р. Сіверський Донець і звільнити населені пункти.

Після взяття смт Ямполя розвідувальна рота бригади під командуванням командира роти капітана Воробця вирушила на с. Закітне, де потрапила в засідку. Розвідники намагались відконвоювати трофейну техніку ближче до основних сил батальйону, але в цей момент бойовики відкрили кулеметний вогонь. Капітан Воробець першим відкрив вогонь у відповідь, знищив двох ворогів, був поранений. Загинув у бою від кулі снайпера. Внаслідок дій розвідників міст через р. Сіверський Донець було взято, що дозволило перекрити постачання терористичним угрупованням.

23.06.2014 похований на Алеї Слави м. Коломиї.

Залишились мати, сестри, дружина та двоє синів.

Нагороди

Орден Богдана Хмельницького І ступеня (21.08.2014, посмертно).

Народний Герой України (17.08.2019, посмертно).

Пам’ятний нагрудний знак «24 окрема механізована бригада» (2015).

Відзнака командира 24 окремої механізованої бригади «Залізний воїн» (19.06.2016, посмертно).

Медаль «20 років Спілці офіцерів України» (07.07.2011).

Пам’ятний нагрудний знак «20 років топографічній службі Збройних Сил України» (31.05.2012).

За особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі, присвоєно звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (29.09.2023, посмертно).

Меморалізація

Почесний громадянин м. Коломиї (14.08.2014; посмертно).

Установлено меморіальні дошки на честь випускника:

  • на фасаді будівлі Коломийського ліцею № 1 імені В. Стефаника (05.01.2015),
  • на фасаді будівлі Прикарпатського військово-спортивного ліцею-інтернату (20.05.2015).

У м. Коломиї названо вулицю на честь Воробця.

Додатково

На підвищених курсах підготовки офіцерів військової розвідки у США (Military Intelligence Captain ceria course) необхідним було базове знання мови й відповідна фізична підготовка. Навчався у групі разом з офіцерами США. За захоплення гирьовим спортом Воробця називали «Містер Гиря». Разом із друзями пройшов Гранд-Каньйон (44 милі за 19 год). Випуск із US Army Military Intelligence School відбувся 24.01.14.

Цитати

Майор Степан Воробець:

«Душа — Богові, життя — Україні, честь — нікому… Духовною основою для розвідника є традиції богатирів Київської Русі, козацтва, героїв Української Повстанської Армії, розвідників попередніх поколінь та тих, хто пролив кров за добробут, єдність і цілісність України. Розвідником не стають один раз і на все життя, право бути ним підтверджують щоденно. Кожен розвідник — патріот, який ставить безпеку та добробут українського народу вище власних інтересів і робить усе можливе для захисту Батьківщини. Розвідник повинен працювати та жити на благо України, постійно доводячи це своїми вчинками. Поважати національні почуття інших народів, але давати рішучу відсіч будь-якому виявленню антиукраїнських настроїв. Переможемо або вмремо за Україну, бо мертві сорому не знають. Тільки той є справжнім розвідником, хто має за честь віддати своє життя за Христа Бога, неньку Україну та побратима…»

 Цит. за: Пам’яті українського захисника з Коломиї Степана Воробця. URL.: https://gur.gov.ua/content/pam-iati-ukrainskoho-zakhysnyka-z-kolomyi-stepana-vorobtsia.html


Джерела

Література

  1. Воробець Степан Степанович. Український меморіал. URL.: https://ukraine-memorial.org/ua/biography/vorobec-stepan-stepanovich/
  2. Пам’яті українського захисника з Коломиї Степана Воробця. URL.: https://gur.gov.ua/content/pam-iati-ukrainskoho-zakhysnyka-z-kolomyi-stepana-vorobtsia.html
  3. Загиблі прикарпатські Герої АТО: Степан Воробець.URL.: https://firtka.if.ua/blog/view/zagibli-prikarpatskiприкарпи -geroi-ato-stepan-vorobec54401

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Воробець, Степан Степанович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Воробець, Степан Степанович (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
24.01.2024

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶