Сумський державний університет

Емблема Сумського державного університету
Будівля Сумського державного університету

Сумськи́й держа́вний університе́т, СумДУ — заклад вищої освіти європейського зразка, навчально-науково-виробничий комплекс у м. Сумах, Україна (1948).

Сумський державний університет (СумДУ)

Тип заклад вищої освіти
Рік створення 1948
Профіль діяльності освіта, наука
Розташування Суми, Україна
Веб-сайт https://sumdu.edu.ua/uk/

Статус

Державний багатогалузевий заклад вищої освіти (ЗВО) класичного типу з підпорядкуванням Міністерству освіти і науки України.

Рейтинг

У рейтинговій групі 501–600 серед університетів світу за даними Світового рейтингу університетів (англ. Times Higher Education World University Ranking; THE) та на 1–2-му місцях серед університетів України;

  • на позиції 401–500 у галузі «Бізнес і економіка» (2-е місце серед ЗВО України) у галузевих рейтингах ТНЕ;
  • на позиції 501–600 у галузі «Інженерія» (1–2-е місця серед ЗВО України) у галузевих рейтингах ТНЕ;
  • у топ-групі 600–800 університетів світу за рівнем суспільно-економічного впливу за Рейтингами впливу університетів (англ. University Impact Rankings) від THE;
  • у топ-групі 701–750 провідних університетів світу, на 4–5-й позиціях серед українських ЗВО за даними Світового рейтингу університетів (англ. QS World University Rankings);
  • у топ-150 «молодих» ЗВО світу, які «стрімко зростають» — єдиний представник України — за Рейтингом молодих університетів (англ. Young University Rankings) THE та QS Top-50 Under-50;
  • QS (5 зірок) –– за кількісним і якісним складом викладачів, задоволеністю студентів якістю навчання, умовами та доступністю навчання, соціальною спрямованістю діяльності та електронного навчання (англ. E-learning);
  • 3-є місце серед ЗВО України та 4-е місце серед ЗВО України за цитованістю вчених у пошуковій системі «Google Scholar» за Рейтингом світових університетів Webometrics (англ. Webometrics Ranking of World Universities);
  • 1-е місце серед репозитаріїв ЗВО України; входить до топ-40 найкращих інституційних репозитаріїв світу у Рейтингу веб-сховищ (англ. Ranking Web of Repositories) від Webometrics;
  • у топ-250 університетів Центральної та Східної Європи за Рейтингом установ Sci Mago (англ. Sci Mago Institutions Rankings);
  • у топ-400 університетів світу та на 2-му місці серед ЗВО України за Зеленою метрикою (англ. UI Green Metric);
  • входить у трійку кращих університетів України за «ТОП-200 Україна» (2020);
  • серед лідерів в Україні за кількістю цитувань світовою науковою спільнотою публікацій вчених Університету і за індексом Гірша.

Станом на 2022 перебуває у групі лідерів серед університетів України за показниками обсягів фінансування держбюджетних науково-дослідних робіт, наукових госпдоговорів і грантів, ефективності використання бюджетних коштів. Має найвищий показник серед вітчизняних університетів за кількістю призових місць у Всеукраїнських конкурсах студентських наукових робіт; лідер за результатами участі в конкурсі проектів наукових робіт молодих учених.

Членство у міжнародних організаціях

СумДУ — підписант Великої Болонської хартії університетів та Талуарської декларації, член Міжнародної асоціації університетів, Європейської асоціації університетів, Асоціації економічних університетів Південної та Східної Європи і регіону Чорного моря, Міжнародної обсерваторії академічних рейтингів та інших міжнародних організацій.

Співпрацює з понад 300 партнерами з 58 країн світу, зокрема США, Великої Британії, Німеччини, Австрії, Франції, Бельгії, Швеції, Польщі, Литви, Болгарії, Чехії, Словаччини, Румунії, Японії, Південної Кореї, Китаю та інших. Студенти беруть участь у різноманітних програмах академічної мобільності, проходять стажування за кордоном, навчаються за програмами подвійних дипломів із провідними європейськими ЗВО, проходять навчальну практику на відомих підприємствах та в установах світу й України.

Є постійним партнером у спільних проектах у рамках міжнародних грантових програм Європейського Союзу «Еразмус+» та «Горизонт 2020», програм розвитку ООН, НАТО, американських рад, британської ради, Міжнародного Вишеградського фонду, двосторонніх наукових і дослідницьких проектів, грантів приватних фондів.

Реалізує понад 300 грантів щороку. Високу якість підготовки спеціалістів забезпечують у навчальних центрах корпорації «Майкрософт» (англ. «Microsoft»). На базі СумДУ також працюють TOEFL-центр, ресурсні та навчальні центри Cisco, PortaOne, Delcam, Netcracker, AMC Bridge, Siemens, SAS, MindK, Apptimized Operations, Brocoders.

Офіційний сайт

https://sumdu.edu.ua/uk/

Історична довідка

Заснований як Навчально-консультаційний пункт (НКП) відповідно до наказу Сумського машинобудівного заводу ім. М. В. Фрунзе від 30.07.1948. Упродовж 1948–1958 за рахунок коштів заводу проводилися короткотермінові підготовчі курси на базі Сумського державного педагогічного інституту (тепер Сумський державний педагогічний університет імені А. С. Макаренка). Викладачі працювали в НКП за сумісництвом, інженерні дисципліни читали переважно провідні спеціалісти заводу.

У зв’язку з організацією Українського заочного політехнічного інституту (УЗПІ) 1958 НКП переведено до його структури. У 05.1960 на базі НКП створено Сумський загальнотехнічний факультет (ЗТФ) УЗПІ. 11.11.1965 Сумський ЗТФ УЗПІ увійшов до складу Харківського політехнічного інституту (ХПІ; тепер Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»). 1966 його реорганізовано в Сумську філію ХПІ в складі двох факультетів із першим прийомом на денну форму навчання. 1967–1971 філії підпорядковано Конотопському загальнотехнічному факультету в складі Київського політехнічного інституту (тепер Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»). Перший випуск студентів денного відділення відбувся 1971.

1990 на базі Сумської філії ХПІ створено Сумський фізико-технологічний інститут (СФТІ). Закладу вищої освіти передано недобудовані корпуси та гуртожитки, на базі яких передбачалося створення технічного училища. 1991 в інституті відкрито перші спеціальності економічного спрямування та менеджменту, власна аспірантура (1994 — докторантура), започатковані перші спеціалізовані вчені ради, розпочалася підготовка іноземних студентів. Постановою Кабінету Міністрів України № 646 від 13.08.1993 на базі СФТІ створено Сумський державний університет. 1994 введено в експлуатацію анатомічний корпус медінституту. Упродовж 10 років започатковано такі напрями підготовки: «ІТ», «Переклад», «Право», «Журналістика», «Маркетинг», «Екологія», «Хімічна технологія», «Матеріалознавство», «Енергоменеджмент», «Електротехнічні системи електроспоживання», а також інтернатура, ординатура, підготовка за програмою офіцерів запасу, перепідготовка фахівців (друга вища освіта) та підвищення кваліфікації за базовими напрямами. Створені Шосткинський та Конотопський інститути, до структури університету ввійшли чотири технікуми, коледжі, Військовий інститут ракетних військ та артилерії.

2005–2015 запроваджено нові спеціальності та спеціалізації «Медіакомунікації», «Реклама і зв’язки з громадськістю», «Міжнародна економіка», «Бізнес-адміністрування», «Управління інноваційною діяльністю», «Управління проектами», «Управління фінансово-економічною безпекою», «Адміністративний менеджмент», «Державна служба», «Інтелектуальна власність», «Медико-профілактична справа», «Стоматологія», «Фізична реабілітація», «Спорт», «Соціальна робота», «Інформаційно-комунікаційні технології», «Телекомунікації». Також відповідні спеціальності започатковано в технікумах та коледжах. Набула суттєвого розвитку аспірантура. Запроваджено навчання за певними спеціальностями англійською мовою. Шосткинському інституту СумДУ з комунальної власності міста передано спортивний комплекс. 2006 у базовому навчальному закладі побудовано ігрове поле для міні-футболу зі штучним покриттям.

СумДУ 2008 (одному з перших в Україні) за наказом МОН України надано право на впровадження широкомасштабного експерименту з дистанційної освіти. Студенти ЗВО у складі збірної України представили університет на XXX Олімпійських іграх у м. Лондоні (2012). 2012 значно розширено матеріальну базу університету: реконструйовано навчальний корпус Шосткинського інституту (передано ВО «Свема»), придбано заміський дитячий табір (пізніше перепрофільований у спортивно-оздоровчий заклад СОЗ «Універ»). У переданому з комунальної власності міста комплексі будівель, зокрема й об’єктів культурної спадщини (колишня садиба П. Штеричевої, головна будівля якої зведена за проектом архітектора О. Паліцина в 1810-х та реконструйована К. Штольцем наприкінці 19 ст.) відкрито санаторій-профілакторій (2013), а потім навчально-лікувальну базу стоматологічного спрямування (2015).

2014 заклад посів четверту позицію серед ЗВО України та ввійшов у групу ТОП-700 університетів світу одного з найпрестижніших світових рейтингів QS. 2015–2016 відбулося об’єднання колективів Сумського державного університету та Української академії банківської справи (УАБС) в єдиний навчальний заклад. Об’єдналися кафедри юридичної спрямованості та окремі кафедри інституту бізнес-технологій, кафедри фізичного виховання, поліграфії. Перспективним стало надання будівлі бібліотеки академії статусу Конгрес-центру СумДУ.

2016–2020 до спектру спеціальностей додалися «Психологія», «Менеджмент соціокультурної діяльності», «Педіатрія», «Громадське здоров’я», «Середня освіта (фізика)», певні спеціальності інтернатури, аспірантури, докторантури, суттєво зросли обсяги наукових досліджень, грантової діяльності. 2021 утворено інститут підготовки кадрів вищої кваліфікації. На базі університету створено Державний центр олімпійської підготовки з пляжного волейболу. СумДУ увійшов до найвищої кваліфікаційної групи за більшістю наукових напрямів, що є найвищим показником серед ЗВО України.

Ректори

Заклад очолювали:

  • 1948–1962 — В. Попов, заступник начальника відділу кадрів Сумського машинобудівного заводу ім. М. Фрунзе, випускник учительського інституту; очолював НКП, перший декан ЗТФ (заочного факультету);
  • 1962–1965 — О. Король, кандидат технічних наук, декан ЗТФ;
  • 1965 — О. Іноземцев, очолював ЗТФ, перший директор Сумської філії ХПІ;
  • 1967–1971 — В. Малюшенко, кандидат технiчних наук, доцент, керівник Сумської філії;
  • 1971–1972 — О. Мовчан, декан ЗТФ, виконувач обов’язків директора філії;
  • 1972–2004 — І. Ковальов, професор, кандидат технiчних наук, академік Міжнародної інженерної академії, Інженерної Академії України, керівник філії ХПІ, згодом ректор СФТІ, а з 1993 — ректор СумДУ;
  • 2004–2021 — А. Васильєв, професор, кандидат технiчних наук, заслужений працівник освіти;
  • Від 2021 — В. Карпуша, доцент, кандидат фізико-математичних наук.

Підготовка фахівців

Освітньо-кваліфікаційні рівні, аспірантура, докторантура

Станом на 2022 абітурієнти мають можливість обрати одну з 55 спеціальностей університету для вступу. В Інституті підготовки кадрів вищої кваліфікації близько 600 аспірантів та докторантів займаються дисертаційними дослідженнями.

Викладацький склад

Станом на кінець 2021 науково-педагогічну діяльність здійснювали 2989 осіб. Кількість науково-педагогічних працівників (НПП) — 815 осіб загалом по університету. Кількість штатних НПП із науковими ступенями та вченими званнями — 710 осіб. Докторів наук — 151, кандидатів — 612. 443 науково-педагогічних працівників володіють англійською мовою на рівні В2 та вище, що підтверджено відповідними документами (що становить 54,1% від загальної кількості НПП, без урахування кафедр іноземних мов, мовної підготовки іноземних громадян та германської філології).

Контингент студентства

Станом на 2022 у СумДУ навчається близько 12 тисяч студентів.

Станом на 2022 навчається 2000 студентів із 50 країн світу.

Станом на 2021 у СумДУ 294 викладачі ведуть заняття англійською мовою, зокрема й для іноземних студентів, що становить 35,9% від загальної кількості НПП (без урахування кафедр іноземних мов, мовної підготовки іноземних громадян та германської філології).

Університетський кампус

У СумДУ розгалуджена система кампусів:

  • головний: «Ц-корпус», «Н-корпус», «Г-корпус», «ЕТ-корпус», «Б-корпус», «М-корпус», «ЛА-корпус», «Т-корпус» (вул. М. Римського-Корсакова, 2 у м. Сумах);
  • Медичний інститут (вул. Санаторна, 31 у м. Сумах);
  • Машинобудівний коледж (проспект Т. Шевченка, 17 у м. Сумах);
  • Навчально-науковий інститут бізнесу, економіки та менеджменту та Навчально-науковий інститут права (вул. Петропавлівська, 57 у м. Сумах);
  • Конотопський інститут (проспект Миру, 24 у м. Конотопі Сумської області);
  • Шосткинський інститут (вул. Інститутська, 1 у м. Шостці Сумської області).

Структурні підрозділи

Підготовку фахівців здійснюють на факультетах:

  • технічних систем та енергоефективних технологій;
  • електроніки та інформаційних технологій;
  • іноземної філології та соціальних комунікацій.
  • Навчально-науковому медичному інституті;
  • Навчально-науковому інституті бізнесу економіки та менеджменту;
  • Навчально-науковому інституті права;
  • Конотопському інституті СумДУ;
  • Шосткинському інституті СумДУ;
  • Конотопському класичному коледжі;
  • Конотопському індустріально-педагогічному коледжі;
  • Сумському машинобудівному коледжі;
  • Шосткинському хіміко-технологічному коледжі імені Івана Кожедуба.

В Університеті є кафедра підготовки офіцерів запасу.

Працюють 58 кафедр, з яких 42 є випусковими.

Бібліотека

Бібліотека університету забезпечена тисячею рідкісних книг, електронним архівом рідкісних видань і рукописів 16–18 ст., репозитарієм, що посідає перше місце серед ЗВО України; переможець Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року» у номінації «Великі бібліотеки», має доступ до найвідоміших електронних інформаційних баз світового інформаційного простору.

Видавнича діяльність

У власному видавництві друкують періодичні фахові наукові журнали із різних галузей знань. Наукові видання СумДУ індексовані міжнародними базами даних «Веб оф саєнс» (англ. «Web of Science») та «Скопус» (англ. «Scopus»).

Спортивна база

Заклад має найбільшу спортивну базу серед закладів освіти України:

У СумДУ розвивають понад 40 видів спорту. Створено спортивні команди Вищої ліги та суперліги. Понад 170 студентів є рекордсменами та призерами Олімпійських ігор, чемпіонатів світу, Європи, всесвітніх зимових та літніх універсіад.

На базі СумДУ діють 2 державні центри Олімпійської підготовки. Університет має власну автошколу. Для змістовного проведення позанавчального часу створено понад 40 гуртків художньої творчості, мистецьких студій та клубів вокального-музичного, хореографічного, театрального та фотомистецтва.

Відомі випускники

Серед випускників:

  • письменник, журналіст В. Івченко;
  • громадський діяч, учасник Революції гідності, Герой Небесної Сотні; Герой України (2014, посмертно) — О. Братушка (1975–2014);
  • провідний соліст балету Національної оперети України, балетмейстер, актор, режисер, заслужений артист України (2019) — М. Булгаков (1982);
  • біатлоністка, чемпіонка зимових Олімпійських ігор в м. Сочі 2014, срібна призерка чемпіонату світу, переможниця та призерка етапів кубка світу з біатлону, чотириразова чемпіонка Європи в естафеті, призерка Кубка Європи з біатлону; заслужений майстер спорту України — Ю. Джіма (1990);
  • завідувач кафедри теоретичної та прикладної економіки Сумського національного аграрного університету, доктор економічних наук, професор, академік Лісівничої академії наук України, дійсний член Академії економічних наук України — Є. Мішенін (1956);
  • політик, очільник міської ради м. Сум (від 2014) — О. Лисенко (1971);
  • письменниця і художниця, член Спілки письменників України — М. Рибалко (1979);
  • музикант, учасник гурту «Хамерман Знищує Віруси», журналіст — О. Цукренко (1976);
  • народний депутат України 8-го скликання, перший екс-заступник Голови Служби безпеки України (СБУ); начальник Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Центрального управління СБУ — В. Бухарєв (1969);
  • майор (посмертно) Збройних сил України, учасник російсько-української війни  — Ю. Лавошник (1977–2014);
  • солдат ЗСУ, учасник російсько-української війни — Д. Лісовенко (1982–2015);
  • солдат ЗСУ, учасник російсько-української війни — Р. Атаманюк (1990–2015).

Література

  1. Про вдосконалення мережі вищих навчальних закладів: Постанова Кабінету Міністрів України від 13 серпня 1993 р. № 646 // Верховна рада України. 1993. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/646-93-%D0%BF#Text
  2. Акуленко В. Л., Антиков М. М., Бендерський М. А. та ін. Сумський державний університет: історія і сучасність. 65 років на освітянській та науковій ниві. 2-ге вид., перероб. Суми : Сумський державний університет, 2013. 151 с.
  3. Сумський державний університет (офіційний сайт). URL: https://sumdu.edu.ua/uk/

Автор ВУЕ

Л. Н. Вишняк


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Вишняк Л. Н. Сумський державний університет // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сумський державний університет (дата звернення: 6.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: оприлюднено
Оприлюднено:
25.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶