Всеношна

Всеношна у передсвято Введення у Храм Пресвятої Богородиці (Православна церква України, грудень 2022)

Всено́шна, Всені́чне бді́ння (Всеношне пильнування, Всенічне чування та ін.) — у православних та східно-католицьких церквах — особливе вечірнє богослужіння
у переддень неділі, дванадесятих свят, у канун пам’яті мучеників церкви, храмових свят тощо. Відповідником у Католицькій, Англіканській та низці протестантських церков є вігілія.

Історична довідка

Традицію здійснення всеношного богослужіння виводять з апостольських часів, спорадичної практики давньої Церкви служити упродовж всієї ночі, до світанку. Найдавніша згадка міститься у Діях апостолів, що переказують про нічну проповідь апостола Павла в Троаді (Дії 20:7-12). Усталення такої практики пояснюють гоніннями на християн, що мусили шукати втаємничені місця для служб, часто обирали для цього вечірні й нічні години. Богослови посилаються й на заповідь Ісуса Христа апостолам: «Тож пильнуйте, бо не знаєте ні дня, ні години, коли прийде Син Людський!» (Мт. 25:13).

Інтенсивно поширюється з 4 ст. Закріплена в чернечому середовищі Єрусалимським (6 ст.) та Студійським (9–11 ст.) богослужбовими уставами (перший дотепер чинний у багатьох помісних Православних церквах, зокрема й Православній церкві України). З часом перелік дат відправи всеношної та її тривалість суттєво скорочено.

Під час всеношної читали уривки Святого Письма, псалми, спеціально підготовлені проповіді. Правити службу священник розпочинав ввечері після заходу сонця і служив цілу ніч, завершуючи ранковою спільною трапезою.

Загальна характеристика

За сучасним православним уставом всеношна належить до богослужіння добового кола. До її складу входять велика вечірня (велике повечір’я), утреня та перший час, у проміжку між ними читають уривки з синаксара, Дій апостолів, святоотцівських писань.

Всеношна служба візантійського обряду наповнена певним символізмом: увечері читання Святого Письма нагадує про старозавітні події (від створення світу до приходу Месії, спасителя); кульмінацією ранковою служби є вигук священника, яким зустрічали перші промені сонця: «Слава Тобі, Який дарує нам світло від Бога!».

Зазвичай упродовж року здійснюють 52 (53) недільні всеношні служби та 16 інших на різні свята, можливі також додаткові всеношні (у дні й час за вибором священника).

У широкому розумінні термін вживають на позначення аскетичної практики відмови від сну задля ревної молитви.

Метафорично — напружена, безсонна ніч.

Додатково

Пам’ятки давньоукраїнського періоду (зокрема, Требник Петра Могили) фіксують стійку термінологічну сполуку «всенощноє бдѣніє», де лексема «бдѣніє» поєднувала семантику пильності, уваги й неспання. Такий слововжиток зберігався до кінця 19 ст., відтоді у церковній практиці почали вживати лексему «всеношна» і окремо. Уперше таке використання зафіксовано Б. Грінченком. У сучасній українській мові цій лексемі властива фонетична варіативність: всенічна, усенічна, всеношна, всенощна, всенічне, всеношне та ін.

Джерело

Біблія. Сучасний переклад з давньоєврейської та давньогрецької мов / За ред. о. Рафаїла Турконяка. Київ : Українське Біблійне Товариство, 2020. 1172 с.

Література

  1. Осінчук Ю. Історія назв добових богослужінь // Лексикографічний бюлетень. 2006. Вип. 13. С. 181–188. URL: http://dspace.nbuv.gov.ua/bitstream/handle/123456789/72889/51-Osinchuk.pdf?sequence=1
  2. Федорів Ю. Пояснення церковних Богослужень і Святих Тайн. Львів : Монастир Свято-Іванівська Лавра ; Свічадо, 2004. 157 с.
  3. Романенко Є., Мартишин Д., Богданенко А. Словник церковних термінів. Київ : Ліра-К, 2021. 532 с.
  4. Гаврилова Н., Філоненко М. Всеношна // Українська релігієзнавча енциклопедія : в 3 т. / За ред. А. Колодного. Київ : Інтерсервіс, 2022. Т. 1. С. 380.

Автор ВУЕ

С. І. Присухін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Присухін С. І. Всеношна // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Всеношна (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
19.05.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶