Вуглехімія

Вуглехімія, хімія вугілля — галузь науки, яка вивчає загальну систематику твердих горючих копалин (ТГК) та їхні визначальні ознаки, стадії розвитку, структуру і надмолекулярну організацію та їхнє перетворення при метаморфізмі, теоретичні основи процесів термічної та термохімічної деструкції ТГК, газифікації і деструктивної гідрогенізації палив; розробляє та здійснює процеси і методи термічної, хімічної переробки вугілля; є теоретичною основою коксохімії, процесів хіміко-технологічної переробки торфу і горючих сланців, газифікації та гідрогенізації вугілля.

Історична довідка

Становлення вуглехімії у світі

Початок вивчення хімії вугілля сягає 17 ст. Близько 1684 географ та натураліст Дж. Клейтон (Велика Британія) вперше при нагріванні виділив з нього легкозаймистий горючий газ. Це відкриття зафіксоване у письмових записах (архів Лондонського королівського товариства) та опубліковане 1739 у науковому журналі «Філософські угоди» (англ. Philosophical Transactions).

У 18 ст. англійськими броварами було винайдено кам’яновугільний кокс; вони використовувати його замість деревного вугілля для сушки солоду. Тоді ж металург і промисловець А. Дербі (1678–1717, Велика Британія) розробив процес коксування вугілля в коксовій печі, який було покращено 1756 з винаходом закритих печей.

1757 М. Ломоносов сформулював гіпотезу про рослинне походження ТГК і висловив твердження, що кам’яне вугілля походить з торфу.

Перша робота з мікроскопічного дослідження вугілля виконана 1842 гірничим інженером О. Б. Іваницьким (1811–1872, Російська імперія), який визначив основні положення вугільного метаморфізму як «поступовість переходу від торфу і бурого вугілля до найбільш кристалічних видів кам’яного вугілля й антрациту».

Наприкінці 19 ст. виконано перші системні мікроскопічні дослідження ТГК (М. Д. Залеський, 1877–1946; Ф. Н. Чернишов, 1856–1914; Л. І. Лутугін, 1864–1915; А. П. Карпінський, 1847–1936 усі — Російська імперія), в яких ідентифіковано трансформовані рослинні тканини, оболонки спор та інші фрагменти рослин.

1910 Г. Потоньє (1857–1913, Німеччина) запропонував мінералогічну класифікацію, у якій ТГК (каустобіоліти) розділені на три генетичні групи (гуміти, сапропеліти, ліптобіоліти).

1919 палеоботанік М. Стопс (1880–1958, Велика Британія) запропонувала петрографічну класифікацію, що розрізняла у вугіллі чотири основні інгредієнти (вітрен, фюзен, кларен, дюрен) і яка стала початком сучасної петрографії вугілля.

У 1920–1930-х у Німеччині, Великій Британії, Франції, США, СРСР були створені спеціальні лабораторії петрографії.

У 1920-х дослідники Ф. Фішер і Г. Тропш (Німеччина) винайшли процес синтезу для виробництва рідкого палива з вугілля, названий за їхніми іменами «синтезом Фішера — Тропша». Його використовували у Японії й Німеччині під час Другої світової війни для виробництва альтернативного палива. Компанія Сесол (Sasol, Південно-Африканська Республіка) й дотепер працює з установками для газифікації вугілля та синтезу Фішера–Тропша.

У СРСР підйом вуглехімії почався на початку 1930-х з ініціативи академіка І. Губкіна; 1934 організована перша профільна наукова установа — Інститут горючих копалин АН СРСР (м. Москва).

Розвиток вуглехімії в Україні

Історія вуглехімії в Україні започаткована 1880 роботами з розробки методів аналізу і класифікації вугілля професора Харківського університету (тепер Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна) А. Д. Чирикова. (1849—1912). Подальший прогрес пов’язаний з діяльністю великих наукових шкіл, що працюють у напрямках вивчення складу і технічних характеристик ТГК (С. Г. Аронов, Л. Л. Нестеренко), розробки методів конверсії вугілля у кокс (М. Г. Скляр), сульфоване вугілля (Ю. Б. Тютюнников), гумінові кислоти (Л. А. Христєва), вуглецеві адсорбенти (К. В. Махорін, В. В. Стрєлко, М. Т. Картель), дослідження структури і надмолекулярної організації ТГК (С. Г. Баранов, В. І. Саранчук, Р. О. Кочканян). Розвинено теорію радикально-ланцюгового окиснювання ТГК (Р. В. Кучер, Л. Ф. Бутузова, Т. Г. Шендрік). Вивчено кінетику і каталіз оксидеструктивних реакцій ТГК (Є. С. Рудаков, В. О. Кучеренко, М. В. Савоськін) і процесів гідрогенізації вугілля (О. М. Осипов). Провідною установою в галузі вуглехімії в Україні є Інститут фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України.

Предмет вуглехімії

Предмет вуглехімії складають три розділи.


До першого розділу належать:

а) кількісне визначення елементного складу різних видів ТГК, фізичних властивостей і технічних характеристик ТГК;

б) ідентифікація і визначення індивідуальних хімічних сполук, що містяться у вугільному каркасі (СН4, ефіри жирних кислот);

в) ідентифікація окремих фаз мінералів (піриту, кварцу, каолініту і ін.).

Фундаментальна задача опису фізичних характеристик ТГК (міцність, щільність та густина, теплоємність, електропровідність, магнітна сприйнятливість та ін.) ініціювала адаптацію відомих методів їх вимірювання у вуглехімії і привела до виявлення основних залежностей фізичних властивостей від генезису і ступеня метаморфізму. У вуглехімії використовують вузькоспеціальні технічні характеристики, властиві тільки ТГК (вихід летких речовин, спікливість, товщина пластичного шару, вихід гумінових кислот тощо), необхідні для конкретних технологічних процесів переробки вугілля (насамперед — спалювання і коксування) і які є параметрами існуючих промислових класифікацій ТГК. Основні методи: спектроскопія у видимій, ультрафіолетовій та інфрачервоній областях, ядерний та електронний магнітний резонанси, фотоелектронна спектроскопія, дифракція рентгенівських променів.


Другий розділ вуглехімії — дослідження молекулярної структури і надмолекулярної організації ТГК.

Молекулярна структура — хімічна будова середньостатистичної структурної одиниці (англ. structural unit) вугільної органічної речовини, типи ковалентних та йонних зв'язків між одиницями (у тому числі за участю йонів металів), типи і число функціональних груп — аналогів груп індивідуальних О-, N-, S-вмісних органічних сполук.

Надмолекулярна організація ТГК — принципи впорядкування структурних одиниць у макромолекулярні просторові ансамблі (агрегати, кластери, кристаліти), зв'язані міжмолекулярними нековалентними зв'язками (йонними, водневими, електроно-донорно-акцепторними, ван-дер-ваальсовими й ін.) в єдиний тривимірний вугільний каркас. Вивчення структури ТГК передбачає руйнування у процесі хімічних реакцій тривимірного вугільного каркаса (за найбільш м'яких умов) до більш низькомолекулярних продуктів.

Реакції, що застосовуються у вуглехімії, мають впливати на:

а) міжкластерні і міжмолекулярні водневі зв'язки — шляхом обробки органічними основами (піридин, аміни), газами (СО2, СН4) під тиском (до 10 МПа), екстракцією полярними розчинниками при кімнатній температурі;

б) йонні зв'язки — обробкою ТГК кислотами і основами Бренстеда;

в) електроно-донорно-акцепторні зв'язки — впливом донорів електронів (К у тетрагідрофурані, Na у рідкому аміаку) або електроноакцепторів (J2, Br2, FeCl3, MoCl5, тетраціанетилен, тетрахлорхінон та ін.);

г) певні типи ковалентних зв'язків і функціональних груп: ефірні (гетероліз у лужних середовищах), кислотні (йонний обмін, ацетилування), карбонільні (утворення гідразонів, відновлення B2H6, NaBH4 або LiAl4).


Третій розділ вуглехімії — теорія реакцій, які лежать в основі процесів переробки ТГК, що включають окиснювання, термоліз, гідрогенізацію й ін. Найбільш вивчена взаємодія ТГК з киснем. Реалізоване при високих температурах (800–1500 °С) окиснювання — основа процесу спалювання вугілля з метою одержання енергії. Середньотемпературне окиснювання (200–800 °С) вивчається в зв’язку з газифікацією, окиснювальною модифікацією і стабільністю вуглецевих матеріалів при нагріванні. Низькотемпературне окиснювання (≤ 200 °С) — у зв’язку з проблемами самозаймання вугілля в копальнях і місцях збереження. Особливу увагу надають каталізові горіння і інгібуванню самозаймання. Окрему група оксидеструктивних реакцій (обробка HNO3, HNO3-H2SO4, O2-NaOH під тиском) досліджують з метою конверсії ТГК в суміші бензолполікарбонових або аліфатичних кислот з наступним виділенням індивідуальних сполук.

Перспективи розвитку

Вуглехімія є самостійним розділом хімії, який стабільно розвивається. Вона лежить в основі: оцінки ТГК як хіміко-технологічної сировини; удосконалення існуючих і розробки нових процесів конверсії ТГК; створення структурних і кінетичних моделей, що описують поведінку вугілля в різних реакціях; визначення екологічного впливу процесів і продуктів переробки ТГК.

Пріоритет розвитку вуглехімії 21 ст. — комплексне екологічно збалансоване використання вуглеводневої сировини.

Основні напрямки досліджень:

  • Хімія ТГК та теоретичні основи процесу термічної деструкції ТГК (закономірності піролізу, ТГК в ізотермічних та неізотермічних умовах, основні етапи термічної деструкції, основи масо- та теплопередачі, механізм і кінетика процесу термічної деструкції, методи дослідження процесу).
  • Теоретичні основи процесу газифікації палив і конверсії вуглеводневих газів (механізм і кінетика реакцій вуглецю з газами, хімічна адсорбція, дифузійно-кінетичні теорії процесів горіння та газифікації твердих палив).
  • Технологія термохімічної деструкції ТГК без доступу повітря (особливості технологій переробки різних ТГК, енерготехнологічні методи використання палив, непаливне використання ТГК, закономірності основних процесів піролізу, хімічні продукти напівкоксування і коксування вугілля, їх уловлювання та переробка).
  • Деструктивна гідрогенізація палив і синтез вуглеводнів з водню та оксиду вуглецю (хімічні основи процесу й оцінка придатності ТГК для гідрогенізації, каталізатори і технологічні параметри, вихід і характеристика продуктів гідрогенізації, фізико-хімічні основи процесу синтезу з CO і H2).
  • Інші методи переробки ТГК (екстракція органічними розчинниками, окиснювання).
  • Технологія вуглеграфітових матеріалів (властивості матеріалів на основі вуглецю, сировина та технологічні основи технології вуглеграфітових матеріалів).
  • Охорона навколишнього середовища в процесах переробки ТГК (основні джерела забруднення атмосфери, ґрунту і води, перехід до безвідходних технологій).

Додатково

Перший висновок про хімічну будову вугілля зробив Д. Менделєєв (1870): «…вугілля повинне бути Сn, де n — велике».

Література

  1. Аронов С. Г., Скляр М. Г., Тютюнников Ю. Б. Комплексная химико-технологическая переработка углей. Киев : Техника, 1968. 262 с.
  2. Кучер Р. В., Компанец В. А., Бутузова Л. Ф. Структура ископаемых углей и их способность к окислению. Киев : Наукова думка, 1980. 168 с.
  3. Coal Science : in 3 vol. / Ed. by M. Gorbaty, J. Larsen, I. Wender et al. New York : Academic Press, 1982–1984.
  4. Саранчук В. И., Айруни А. Т., Ковалев К. Е. Надмолекулярная организация, структура и свойства углей. Киев : Наукова думка, 1988. 192 с.
  5. Саранчук В. И., Бутузова Л. Ф., Минкова В. Н. Термохимическая деструкция бурых углей. Киев : Наукова думка, 1993. 224 с.
  6. Білецький В. С., Саранчук В. І., Ошовський В. В. та ін. Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  7. Delhaès P. Carbon Science and Technology: From Energy to Materials. London : Wiley-ISTE, 2012. 220 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вуглехімія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вуглехімія (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.06.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶