Сланці горючі

Сла́нці горю́чі — тверді горючі корисні копалини, що містять переважно аквагенну органічну речовину (залишки вимерлих морських і озерних тварин, водоростей тощо), що ріднить їх із нафтою.

Горючі-сланці.jpg

Історична довідка

Сланці горючі були паливом ще з доісторичних часів (здебільшого згоряли без будь-якої обробки). Близько 3000 до н. е. їх використовували в Давній Месопотамії для будівництва доріг. У 10 ст. арабський лікар Масавай аль-Мардіні (бл. 925–1015) описав спосіб видобутку нафти з «бітумного сланцю». У Великій Британії значного розвитку сланцева промисловість досягла в 16 ст. Перший патент на видобуток нафти видано 1694, і того ж року в Шотландії споруджено фабрику для отримання сланцевого мастила. 1771 почали досліджувати горючі сланці Естонії.

У промислових масштабах їх видобувають лише з 1916. У Франції 1832 розроблено ефективну технологію отримання сланцевого освітлювального мастила, а 1837 на рудниках Аутун (тепер регіон Бургундія — Франш-Конте) розпочали промислове видобування горючих сланців за участі Шотландії та Німеччини.

Загальна характеристика

Сланці горючі — осадові гірські породи карбонатно-глинистого (мергелистого), глинистого або кременистого складу, що містять 10–50 %, рідше до 60 % органічної речовини (керогену), сингенетичної осадонакопиченню. Зазвичай це рештки найпростіших водоростей.

Мінеральна речовина — кальцит, доломіт, гідрослюди, кварц тощо. Колір — коричневий, коричнювато-жовтий, сірий, оливково-сірий. Текстура листувата або масивна.

Для органічної речовини характерний високий уміст водню (7–10 %), великий вихід летких речовин під час термічної переробки (до 90 %), висока питома теплота згоряння — 29–37 МДж/кг (мінімальна теплота згоряння — 5 МДж/кг).

За співвідношенням сапропелевих і гумусових компонентів (див. Гумус) поділяються на сапропеліти та сапрогуміти.

Поширення

Світові запаси

Основні ресурси горючих сланців зосереджені у США (штати Колорадо, Юта, Вайомінг) і пов’язані з формацією Грін-Рівер. Великі поклади горючих сланців є в Бразилії, КНР, менші — у Болгарії, Великій Британії, Росії, Німеччині, Франції, Іспанії, Австрії, Канаді, Австралії, Італії, Швеції та ін.

Родовища горючих сланців розвідані в Узбекистані, на Кавказі, у республіці Комі, на Уралі, у Білорусі й Україні.

Горючі сланці в Україні

Бовтиське родовище горючих сланців розташоване на межі Кіровоградської та Черкаської областей. Розвідані запаси сягають 3,7 млрд т. У складі органічної речовини родовища є сапропелітові матеріали. Пористість сланців — 40–50 %, густина — 1,8–2,0 г/см³, зольність — 52–65 %, теплота згоряння — 8,4 МДж/кг.

В Українських Карпатах поклади менілітових сланців становлять понад 500 млрд т. Вони мають вигляд монолітної шаруватої породи й інтенсивно розкладаються на тонкі пластини під дією вітру та води. Їхня зольність — 68–90 %, вологість — 0,4–0,7 %, вихід летких речовин — 10–15 %, густина — 2,14–2,84 г/см³, вихід сланцевої смоли 2–4, іноді до 6 %, теплота згоряння — 4–8 МДж/кг.

Використання

Видобуток, збагачення і переробку горючих сланців здійснює сланцева промисловість.

Горючі сланці як паливно-енергетичну продукцію значною мірою використовують в Австрії, країнах Балтії, Австралії, Бразилії, Південно-Африканській Республіці, Китаї, Ізраїлі.

Смолу, отриману зі сланців, використовують як рідке паливо, сировину для хімічної промисловості та виробництва будівельних матеріалів, а також для отримання бітумів, олив, фенолів, бензолу, толуолу, ксилолів, нафтолів, іхтіолу та ін. Коефіцієнт перетворення горючих сланців у сланцеву нафту та газ — близько 66 %.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Саранчук В. І., Ільяшов М. О., Білецький В. С. та ін. Хімія і фізика горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 600 с.
  3. Glikson-Simpson M. Oil Shales: A Complete Story. Cham : Springer, 2021. 124 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Сланці горючі // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Сланці горючі (дата звернення: 8.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.11.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶