Гідрослюди

Гідрослю́ди (від гідро… і слюди) — група мінералів класу силікатів, за структурою і складом споріднених зі слюдами, гідратизовані алюмосилікати шаруватої будови.

Гідрослюди. Вермикуліт
Гідрослюди. Глауконіт

Представники групи — ілліт, вермикуліт, глауконіт.

Характеристика

Відрізняються від звичайних слюд значним умістом зв'язаної води (легко видаляється при нагріванні) і меншим умістом катіонів (утворюють зв'язки між шарами). Втрата молекулярної води відбувається у діапазоні температур 20–350 °C. Відмінність від слюд полягає також у дефіциті лугів і вищому вмісті води як молекулярної, так і в формі оксонієвого катіону Н3О+.

Твердість за шкалою твердості мінералів Мооса — 2,5–3,0. Переважний розмір частинок — 1 мкм. За ступенем зв'язку з водою та фізичними властивостями займають проміжне місце між каолінітом та монтморилонітом.

Різновиди

Розрізняють гідрослюди:

  • діоктаедричні — гідромусковіт (див. Мусковіт) і гідропарагоніт;
  • триоктаедричні — гідробіотит (див. Біотит), гідрофлогопіт (див. Флогопіт), глауконіт, вермикуліт;
  • керит (похідна слюд) — продукти зміни триоктаедричних слюд, гідрослюдо-вермикулітові невпорядковані зростки.

Походження. Розташування родовищ

Гідрослюди утворюються: у корі вивітрювання, у низькотемпературних стадіях гідротермальних процесів, у процесі вивітрювання вулканічних гірських порід і слюд пегматитів та польових шпатів. Деякі гідрослюди утворюються при поглинанні калію та інших лужних елементів із морської води складними алюмокремнієвими гелями. Необхідною умовою існування гідрослюд є багате водою середовище.

Гідрослюди поширені в ґрунтах, корах вивітрювання, осадових гірських породах, низькотемпературних гідротермальних утвореннях, переважають у сланцях і аргілітах. У ґрунтах не набухають і полегшують обробку землі, але зв'язують йони калію та алюмінію у формах, якими рослини не можуть живитися.

Гідрослюди поширені у всьому світі.

Родовища вермикуліту відомі у США, РФ, Південно-Африканській Республіці, Аргентині, Бразилії, Індії, Японії, Танзанії, на заході Австралії, Канаді, Чилі, Мексиці, Малаві та ін. В Україні — у Приазов'ї, Побужжі, на Волині.

Глауконіт найпоширеніший у морських відкладах. Окремі знахідки: у Новій Зеландії (півострів Отаго), на півдні Австралії, в Англії, Франції, Італії, Ізраїлі, Південно-Африканській Республіці (Капська провінція), у США (штати Алабама, Каліфорнія, Орегон, Південна Дакота, Техас). В Україні трапляється на Поділлі та Волині.

Значення

Використовують у керамічному і ливарному виробництві для очищення і пом'якшення води. Зокрема, ілліт застосовують у виробництві керамограніту; вермикуліт — як легкий наповнювач бетону, для виробництва вогнестійких тепло- і звукозахисних матеріалів, у металургії для теплоізоляції, в космічній техніці, літакобудуванні, транспортному будівництві, у виробництві антифрикційних матеріалів, гуми, пластичних мас, фарб тощо; глауконіт — для виготовлення мінеральних олив та фарб, відбілювачів, декоративного бетону і цементу, в скляній промисловості, а також як сорбент і добриво.

Гідрослюди з цінними декоративними властивостями — виробні камені.

Література

  1. Лазаренко Є. К., Винар О. М. Мінералогічний словник. Київ : Наукова думка, 1975. 774 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  3. Гідрослюди // Геологічний словник. URL: https://geodictionary.com.ua/node/2233
  4. Hydromica // Mindat.org. URL: https://www.mindat.org/min-55190.html

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Гідрослюди // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гідрослюди (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
12.04.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶