Алабама

Прапор
Печатка

Алаба́ма (англ. Alabama) — штат на південному сході Сполучених Штатів Америки.

Алабама

Тип штат
Адміністративний центр Монтгомері
Країна Сполучені Штати Америки
Регіон країни Північна Америка
Площа (кв. км) 135 765
Чисельність населення (тис.осіб) 4 841
Густота населення (осіб на кв.км) 36,5
Найбільші міста Бірмінгем (США), Монтгомері, Мобіл, Гантсвілл
Адміністративні кордони Джорджія, Міссісіпі (штат), Теннессі (штат), Флорида (штат)

Географічне положення

Алабама межує на півночі зі штатом Теннессі, на сході — Джорджія, на півдні — Флорида, на заході — з Міссісіпі, має вихід до Мексиканської затоки. Територія — 135 765 км², протяжність з півночі на південь — 306 км, із заходу на схід — 531 км.

Адміністративний поділ

Столиця штату — м. Монтгомері. Територію штату поділено на 67 округів.

Історична довідка

Капітолій штату Алабама (м. Монтгомері)

Статус штату від 17.12.1819. Топонім походить від назви індіанського племені алабама, що мешкало в західній частині сучасної території штату та західній частині штату Міссісіпі до початку 19 ст. Територія заселена з найдавніших часів. Корінні американці (племена доколоніального періоду, зокрема крики, чокто) займалися землеробством, випалюючи природні савани, вирощували кукурудзу, бобові та різні види гарбузових культур. Територію штату описано іспанцем Е. де Сото, перше постійне поселення заснували французи в бухті Мобіл (1702), згодом їх витіснили війська Великої Британії. Іспанські колоністи були присутні на півдні сучасної території штату до 1803. Перші переселенці, освоюючи території, займали сільськогосподарські угіддя вздовж найбільших річок. Розвиток господарства та завоювання ринків з постачання бавовни відбувалися за рахунок плантаційного вирощування цієї культури з використанням рабської праці. 1861 Алабама разом із іншими південним штатами приєдналася до Конфедерації, що спричинило Громадянську війну в США 1861–1865 та мало негативні наслідки для економіки цієї території. Після занепаду монокультури бавовни центр економічного розвитку змістився на північ, де розпочалося промислове освоєння родовищ корисних копалин, заготівля деревини, виробництво скипидару, будівництво залізниць тощо. У 1930-х розвивається енергетика та чорна металургія. У 1960-х розвиток міст, індустріалізацію супроводжували рух за громадянські права, протести чорношкірого населення. Це суттєво стримувало економічний розвиток території. Позитивні зміни та розширення прав чорношкірого населення на початку 1970-х зняли соціальну напругу.

Природа

Рельєф, ландшафти

Територія штату переважно рівнинна з поступовим зниженням приморської низовини в бік Мексиканської затоки (найнижча точка — місце впадання річки Алабама в Мексиканську затоку), на північному сході гірська місцевість Аппалачів (найвища точка г. Чіха — 735 м).

Ґрунти, корисні копалини

Ґрунтовий покрив різноманітний: на півночі домінують глинисті, у центральній частині штату — чорноземи, у прибережній смузі Мексиканської затоки — суглинкові ґрунти та різновиди ґрунтів піщаних. У Бірмінгемському регіоні є значні поклади сировини для чорної металургії — вапняку, доломіту, руди залізної та вугілля кам’яного з низьким умістом Сульфуру. Нафта трапляється в двох осадових басейнах штату, у внутрішньому соляному басейні на південному заході та в басейні Чорний воїн на північному заході. У північно-західній частині Алабами є поклади нафтоносних пісків, потенціал яких за прогнозами становить 1,05 млрд т нафти. У басейні Чорний воїн виявлено поклади газу природного (шахтного метану).

Клімат

Клімат — субтропічний океанічний, теплий і вологий. Літо тривале, дощове й спекотне (середня температура +32 °С). Зима м’яка, на півночі зрідка випадає сніг (середня температура від +5 до +12 °С). Південна частина штату розташована в зоні дії тропічних ураганів та циклонів, фіксуються торнадо (див. Смерч).

Внутрішні води

Найбільші річки: Алабама з притоками Кахаба та Куса; р. Чаттахучі формує частину східного кордону Алабами зі штатами Джорджія, Теннессі. На півночі річки мають характер гірських й утворюють водоспади, у південній частині штату характер течії річок рівнинний, з відрогами й рукавами, зі сформованими дельтами.

Річкова система дуже розгалужена, більшість річок зазнали значного антропогенного впливу (дамби, канали). Найбільші озера мають штучне походження: Гантерсвілл площею 280 км², Вілер — 272 км², озеро Мартін — 179 км², Піквік — 174 км².

Рослинний і тваринний світ

Біорізноманіття Алабами зумовлене різними типами ландшафтів: від гірських хвойних лісів та субтропічних лісів до водних акваторій Мексиканської затоки. На території штату нараховано майже 4000 видів судинних рослинрослин спорових і рослин насінних. Значна частина території Алабами зайнята лісами, переважно хвойними (сосна) й лісами мішаними (кипарис, горіх, дуб, тополя). На півдні штату, в прибережних районах, ростуть різні види пальм. У степах штату понад сто п’ятдесят видів чагарників.

До автохтонних видів тварин належать 62 види ссавців, 93 види рептилій, 73 види амфібіонтів, приблизно 307 природних видів прісноводних риб та 420 видів птахів, що перебувають принаймні частину року в межах штату. Безхребетні (Invertebrata) включають 97 видів раків та 383 види молюсків (113 видів молюсків відсутні за межами штату). У лісах і степах Алабами живуть чорні ведмеді, олені, пуми, бобри, ондатри, єноти, білки, лисиці, куниці й багато інших звірів. У штат були завезені й прижилися нутрії та броненосці. Серед птахів поширені білоголові орлани, беркути, скопи, дикі індички, качки й гуси, золотий шиловоклювий дятел. У річках, озерах і прибережних водах Мексиканської затоки водяться різні види риб: лящі, чукучан, великороті окуні, морські окуні, скумбрія, атлантичний тарпон та інші.

Федеральне законодавство охороняє природні ландшафти. Організовано 11 Національних заповідників дикої природи, де зберігаються екологічні системи печер та відновлених лук і листяних лісів у долині річки Теннессі на півночі; гірські ландшафти на північному сході; водні та заболочені екосистеми річок Кахаба та Томбігбі; пляжі узбережжя.

Значна увага зосереджена на сталому використанні лісів та відновленні біорізноманіття. У штаті створено 21 державний парк, де поряд із відновленням земель та природних ландшафтів відвідувачам пропонують різноманітні види рекреації, проводять фестивалі та інші заходи з метою пропагування раціонального ставлення до природи.

Основні загрози й ризики у сфері природокористування

Небезпеку становлять стихійні лиха — землетруси, шторми, урагани, торнадо, блискавки, повені внаслідок злив. Небезпечними є витоки займистих та вибухонебезпечних речовин, які транспортують газо-, бензо- та нафтопроводами. У 2009 Алабама посідала 12-е місце поміж 56 штатів за загальним обсягом шкідливих викидів у повітря на одиницю площі території. У наступне десятиріччя спостерігалася тенденція до поліпшення якості води й повітря на території штату.

Ще одним екологічним ризиком для Алабами є складування на полігонах і перероблення небезпечних відходів, що доправляють інші штати. Так, в окрузі Перрі, заселеному переважно афроамериканцями, створено полігон для захоронення шлаків від згоряння вугілля, що може містити важкі метали, які доправляють з електростанції в сусідньому штаті Теннессі. У м. Юніонтауні в тому самому окрузі місцева влада неодноразово видавала дозвіл на роботу оператору великого звалища «Ероухед» («Arrowhead»), яке приймало відходи з 33 інших штатів і займало площу, що дорівнює двом Центральним паркам Нью-Йорка. Поруч із м. Емелл в окрузі Самтер розташовано найбільше в Америці звалище токсичних відходів, відкрите 1978 за домовленістю між місцевою владою і підприємствами без узгодження з місцевими мешканцями. До екологічних ризиків належать також зниження рівня кисню в придонних водах, загибель організмів, занесення збудників хвороб чи інвазійних видів до екосистеми океанічного дна внаслідок масового стихійного захоронення відходів перероблення риби в океані.

Населення

Загальна кількість населення — 4 841 164 осіб (2016, оцінка), густота — 36,5 осіб/км² (2011, перепис). Склад населення за етнічними групами (2010, перепис): 68,5 % європейців, 26,2 % афроамериканців, 3,9 % латиноамериканців, 1,1 % азійців, 0,6 % амер. індіанців, 0,1 % гавайців, решта — інші. Держава офіційно визнала в штаті дев’ять американських індіанських племен, які походять переважно з п’яти цивілізованих племен американського південного сходу. За даними перепису населення в 1980-х 41 % осіб в Алабамі визнали себе англійцями за походженням. 95,1 % усіх жителів Алабами віком від п’яти років і старше вдома розмовляли лише англійською (2010, перепис). Іспанською говорять 3,25 % населення.

Інфографіка населення Алабами.jpg

За релігійними групами в Алабамі: 86 % християн (в тому числі 78 % протестантів, 7 % католиків, 1 % свідків Єгови, 1% мормонів); 1 % юдеїв; 1 % мусульман; 1 % буддистів; 1 % ідуїстів; 1 % атеїстів; решта — ін.

Частка жінок (51,54 %) більша за частку чоловіків (48,46 %).

У штаті Алабама в період між переписами 2000 та 2010 було зафіксовано 502,457 тис. пологів, 381,403 тис. смертей та збільшення чистої міграції до 104,991 тис. осіб. Приріст населення штату Алабама становив 0,26 % на рік.

Міське населення — 76,5 %, сільське — 23,5 %.

Найбільші міста — Бірмінгем, Монтгомері, Мобіл, Гантсвілл. Міські поселення e зоні впливу Бірмінгему в результаті розростання утворюють Столичну статистичну область Великий Бірмінгем, де зосереджено близько чверті всіх мешканців штату.

Господарство

Промисловість

Промисловість Алабами виробляє чавун, сталь та труби з них; папір, пиломатеріали та вироби з деревини; пластикові вироби; легкові й вантажні автомобілі; одяг. Є потужні виробництва цементу, глинозему, алюмінію, суднобудування та ремонту, з видобутку нафти й природного газу та їх глибока переробка (окружний центр Мобіл).

Фірми, які видобувають 92 % всього вугілля, виробленого в штаті Алабама, об’єднано в асоціацію «Вугілля Алабами» (створено в 1972, 1984 об’єднано з Алабамським гірничим інститутом). Щороку видобувна промисловість Алабами виробляє близько 12,5 млн т вугілля, з яких 80 % — це високоякісне вугілля, що використовують для виготовлення сталі та експортують у великих обсягах через порт Мобіл.

Штат Алабама є виробником аерокосмічної та електронної продукції, переважно в м. Гантсвіллі, де 1949 створено військовий дослідницький ракетний центр «Редстоунський арсенал» та 1960 — Центр керування космічними польотами НАСА ім. Дж. Маршалла. У штаті працює понад 160 аерокосмічних компаній, зокрема «Аеробус» («Airbus»), «Боїнг» («Boeing»). Аерокосмічні та авіаційні галузі Алабами охоплюють практично весь спектр галузі включно з дослідженням та проектуванням, виробництвом новітніх матеріалів, складанням літаків та ракет, підготовкою до польотів та виготовленням комплектувальних частин. Різке економічне зростання Алабами почалося у 1990-х завдяки розвитку автомобільної промисловості штату. У штаті розташовані заводи провідних виробників («Хонда», «Тойота», «Мерседес», «Хюндай»), а також їхні різні постачальники. Алабама посідає 4-е місце в країні за експортом автомобілів.

У штаті понад 200 хімічних компаній, що виробляють широкий спектр продукції. Це, зокрема, БАСФ (BASF; антиоксиданти, що зберігають пластмаси, стабілізатори для меблевих покриттів і клеїв, автомобільні чохли, барвники для фотодруку, освітлювачі для пральних порошків та фотопаперу, каталізатори для опалювання викидів), «Евонік» («Evonik»; гідроген пероксид, аерозольний силіцій діоксид, кормова добавка метіонін, алкоксиди, що використовують як каталізатори у виробництві біодизелю), «Аркема» («Arkema»; стабілізатори для уповільнення вицвітання кольорів та збільшення терміну служби полімерів; модифікатори для підвищення ударної міцності полімерів) та корпорація «Олін» («Olin»; епоксидні матеріали, сода каустична, хлороорганічні речовини, хлор, хлоридна кислота).

В Алабамі є кілька великих компаній — виробників харчових продуктів, зокрема «ТайсонФудз» («TysonFoods»), «Зіглер» («Zeigler»), «Південно-східне м’ясо» («Southeastern Meats»), «Найкраще печиво» («Bud’s Best Cookies»), «Пепсі Кола Боттлінг» («Pepsi Cola Bottling»), «Мейфілд Молочні Ферми», («Mayfield Dairy Farms»), «Кока-Кола Боттлінг» («Coca Cola Bottling») та «Буффало Рок Вендінг» («BuffaloRockVending»). Експорт сільськогосподарської продукції та напоїв із Алабами збільшився з близько 123 млн доларів у 2000 до 333 млн доларів у 2015.

Сільське господарство

Від моменту колонізації господарство штату розвивалося переважно за рахунок сільськогосподарського освоєння території. З сільськогосподарських культур тут домінували бавовна, цукрова тростина, тютюн. На початку 21 ст. площа вирощування сільськогосподарських культур суттєво скоротилася, важливої ролі набуває тваринництво. У структурі продажу агропромислової продукції домінують птиця (переважно бройлери) та яйця — 65 %, велика рогата худоба — 11 %, продукти розплідників та парників (в тому числі квіти) — 8 %, бавовна — 4 %.

Сфера послуг

Сферу послуг в Алабамі представлено, передусім, громадськими, діловими та особистими послугами (приватна охорона здоров’я, юридичні фірми, розробники програмного забезпечення, інжинірингові компанії), а також оптовою та роздрібною торгівлею. У штаті працює понад 57 тис. роздрібних підприємств торгівлі, роздрібні продажі становлять 1,5 % всіх роздрібних продажів на національному рівні (приблизний оборот 86 млрд доларів США в роздрібній торгівлі штату в 2017). Федеральна підтримка розвитку туризму сприяла зростанню відвідування штату. За результатами річного звіту Департаменту туризму Алабами в 2017 штат відвідало 26,6 млн осіб, які витратили рекордну суму в 14,3 млрд доларів. 2017 у галузі туризму створено 7,399 тис. нових робочих місць, загальна зайнятість у сфері гостинності становила 186,906 тис. осіб.

Транспорт

У штаті розгалужена транспортна система — автомобільні дороги національного значення перетинаються в містах Монтгомері, Бірмінгемі та Гантсвіллі; річкові та морський порт Мобіл; міжнародні аеропорти в містах Гантсвілл, Монтгомері.

Наука, освіта, культура

Наука

В Алабамі розвинуті біологічна наука (понад 660 наукових організацій, де працює більше 12 тис. науковців) та біотехнології. У м. Гантсвілл розміщено четвертий у світі дослідницький парк — Дослідницький парк Каммінгс (Cummings Research Park), де функціонує провідний у дослідженні геному людини Інститут біотехнологій «ГадсонАльфа» («HudsonAlpha»). У Південному науково-дослідному інституті (м. Бірмінгем) розроблено препарати проти онкологічних захворювань. У м. Гантсвіллі народився засновник Вікіпедії Дж. Вейлз.

Освіта

Початкова та середня освіта в Алабамі перебувають у компетенції Держдепартаменту штату, місцевий нагляд здійснюють 67 окружних шкільних рад та 60 міських рад освіти. Разом 1496 шкіл забезпечують освіту 744,637 учнів. У штаті функціонують близько 30 державних та приватних закладів вищої освіти та дослідницьких центрів, найстарішим та найбільшим з яких є Університет Алабами (м. Таскалуса). В Обернському університеті (м. Оберн) діють спеціальні програми навчання з водних видів спорту.

Мистецтво

Найпопулярніші об’єкти культурної спадщини Алабами — Капітолій штату, Білий дім Конфедерації, будинок президента Сполучених Штатів Конфедерації Дж. Девіса, Музей Р. Паркс, громадської діячки за рівні права, будинок-музей американського письменника Ф. С. Фіцджеральда, автора роману «Великий Гетсбі» (усе — у м. Монтгомері); історичні місця та природоохоронні території південної частини штату на острові Дофін (пташиний заповідник Одубон Берд, морська лабораторія, оборонна споруда Форт Гейнс); найвища в світі 17-метрова чавунна статуя римського бога Вулкана та тематичний парк із експериментальною лабораторією в м. Бірмінгемі; доісторичний метеоритний кратер Ветампка поблизу однойменного міста; збережена фортеця Форт Морган в затоці Мобіл; музей мініатюр із 125-ма репродукціями найвизначніших сакральних споруд та інших будівель в м. Каллмен, які створені бенедиктинським монахом Дж. Зоетелем.

У театрі Керолайн Блунт у м. Монтгомері з 1972 щорічно проходить Шекспірівський фестиваль. В історичному Театрі Вірджинії Самфорд у м. Бірмінгемі, побудованому в 1927, глядачам запропоновано щорічні програми сценічних мюзиклів, класичних і нових драматичних творів. У Музеї округу Монро відбуваються щорічні вистави К. Сергеля «Убити коханця».

В Алабамі триває відродження народної творчості. У м. Бойкін місцеві майстрині вручну виготовляють ковдри Джей Бенд. У м. Камдені в окрузі Вілкокс функціонує Центр культурного мистецтва «Скарби чорного поясу», де працюють понад 400 художників та ремісників із регіону Чорного поясу штату Алабама. Центр проводить заняття з мистецтва та семінари для молоді й дорослих, щорічні святкові заходи. У м. Гантсвілі працює Музей мистецтв.

Розширений у 2002 Музей мистецтв у м. Мобілі — найбільший художній музей уздовж узбережжя Мексиканської затоки від Нового Орлеана до Тампи. Об’єкт площею 95 тис. м² — місце постійної експозиції колекції з понад 9 тис. творів мистецтва. Музей також проводить всесвітньо відомі пересувні виставки.

Музей автоспорту «Барбер Вінтаж» у парку «Барбер Мотоспортс» («Barber Motorsports») у м. Бірмінгемі є однією з найвідвідуваніших щороку пам’яток у державі.

Спорт

Спортивна інфраструктура штату розвинена для професійного й аматорського спорту: баскетбол, американський та інші види футболу, гольф, мото- та автоперегони. Проводяться щорічні змагання та фестивалі з водних видів спорту: дайвінг, сплави на каяках та каное. У м. Гантсвіллі розташовано штаб-квартиру Національного спелеологічного товариства. Стадіон Брайант-Денні штату Алабама (місткість 101,821 тис. осіб) у м. Таскалуса та стадіон «Джерден-Хее» (87,451 тис. осіб) в м. Обурні є одними з найбільших футбольних стадіонів у країні. У м. Бірмінгемі розташовано найстаріший бейсбольний стадіон в Америці, побудований у 1910. Відомі спортсмени з Алабами — бейсболіст Г. Л. Аарон, боксер Дж. Луїс. Олімпійські призери й чемпіони — боксер Д. Л. Вайлдер (бронзова медаль на Літніх Олімпійських іграх 2008), легкоатлет А. К. Баберс (дворазовий чемпіон Літніх Олімпійських ігор 1984 — біг на 400 метрів та естафета).

Література

  1. Walker A. B. et al. Alabama: a guide to the Deep South. New York : Hastings House Pub, 1975. 411 p.
  2. Rogers W. W. et al. Alabama: The History of a Deep South State. Tuscaloosa : University of Alabama Press, 1994. 768 p.
  3. Evans C. M. The Complete Guide to Alabama Weather. Birmingham : Seacoast Publishing, 1999. 112 p.
  4. Flynt W. Alabama in the Twentieth Century. Tuscaloosa : University of Alabama Press, 2006. 642 p.
  5. Clark E. Center University of Alabama // Encyclopedia of Alabama. Auburn, 2008. URL: http://www.encyclopediaofalabama.org/article/h-1678
  6. Thomas V. Ress National Wildlife Refuges // Encyclopedia of Alabama. Auburn, 2009. URL: http://www.encyclopediaofalabama.org/article/h-2399
  7. Lambert M., Kornegay J. Alabama: Moving Forward. Montgomery : Beers & Associates, 2012. 312 p.
  8. Duncan S. Southern Wonder: Alabama's Surprising Biodiversity. Tuscaloosa : University of Alabama Press, 2013. 464 p.
  9. Hollis T. See Alabama First: The Story of Alabama Tourism. Charleston : Arcadia Publishing, 2013. 208 p.
  10. Herbert K. Auburn University Swimming and Diving // Encyclopedia of Alabama. Auburn, 2014. URL: http://www.encyclopediaofalabama.org/article/h-3626
  11. Maryellen Kennedy Duckett The Ultimate Souther Adventure Alabama // National Geographic. Washington, 2016. URL: https://www.nationalgeographic.com/travel/destinations/north-america/united-states/regional-south/alabama-ultimate-southern-adventure/
  12. Alabama OGB Maps // State of Alabama Oil and Gas Board. 2018. URL: https://gsa.state.al.us/apps/maps/
  13. Famous Alabamians // 50states.com. Waltham, 2018. URL: https://www.50states.com/bio/alabama.htm

Автор ВУЕ

Н. І. Середа

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶