Вугілля буре

Лігніт
Брикети
Прикраси із бурого вугілля

Вугі́лля бу́ре — тверда горюча корисна копалина, нижчий член вуглефікаційного ряду вугілля викопного, гіпотетично — перехідна форма від торфу до вугілля кам’яного.

Характеристика і склад

Колір від світло-бурого до чорного. Теплота згоряння горючої маси 24–31 Мдж/кг. Має малу твердість, значну гігроскопічність. Зберігає анатомічну структуру рослинної речовини. За речовинним складом належить до гумітів. Сапропеліти і перехідні гумусово-сапропелеві відміни мають підлегле значення і зустрічаються у вигляді прошарків у пластах, складених гумітами. Більшість різновидів складається з мікрокомпонентів групи вітриніту (80–98 %) і тільки в юрському бурому вугіллі Середньої Азії переважають мікрокомпоненти групи фюзиніту (45–82 %); для нижньокарбонового бурого вугілля характерний високий вміст лейптиніту. З підвищенням ступеня метаморфізму у бурому вугіллі підвищуються вміст вуглецю, питома теплота згоряння, знижується вміст кисню. Для бурого вугілля характерний підвищений вміст фенольних, карбоксильних і гідроксильних груп, наявність вільних гумінових кислот, вміст яких знижується з підвищенням ступеня метаморфізму від 64 до 2–3 % і смол від 25 до 5 %.

Класифікація

Розрізняють: м’яке буре вугілля (іноді називають лігнітом) з умістом вуглецю в органічній речовині 63–71 % і вологістю 40–60 % та щільне буре вугілля з умістом вологи 17–40 %.

У природному стані землисте буре вугілля сильно обводнене (вологість 35–65 %) і у процесі зберігання в природних умовах поволі втрачає вологу до її вмісту 15–25 %. Свіжовидобуте землисте буре вугілля є зовні однорідною зернистою грудкуватою бурою масою. Грудки підсушеного вугілля легко роздавлюються і розтираються рукою на дрібні крихти. Дійсна густина землистого бурого вугілля коливається в межах (1,2–1,35)•103 кг/м3.

Щільне буре вугілля зустрічається у вигляді блискучих, матових і смужкуватих різновидів. Блискуче щільне буре вугілля містить у порівнянні із землистим менше вологи (7–12 %) і зовні має велику схожість з кам’яним вугіллям унаслідок чорного кольору, характерного блиску і значної механічної міцності і твердості. Дійсна густина цього вугілля коливається в межах (1,25–1,30)•103 кг/м3.

За деякими класифікаціями буре вугілля поділяють в залежності від стадії метаморфізму (ступеня вуглефікації) на три категорії: О1, О2 і О3 і класи 01, 02, 03. Основою такого розподілу прийнята відбивна здатність вітриніту в маслі Rо; величина її, що нормується для стадії О1, — менша за 0,30; О2 — 0,30–0,39; О3 — 0,40–0,49.

Промисловими класифікаціями бурого вугілля за вологістю робочого палива (Wr) поділяється на три технологічні групи: Б1, Б2, Б3 з Wr (у %) відповідно: 40–58; 30–40; 19–30.

Буре вугілля України поділяють:

  • за виходом первинної смоли напівкоксування на чотири групи (Tdafsk понад 25 %; 20–25 %; 15–20 %; 15 % і менше),
  • за питомою теплотою згоряння – на чотири підгрупи (Qdafs понад 31,5; 31–31,5; 29–31 і менше 26 МДж/кг).

За міжнародною класифікацією, прийнятою Європейською економічною комісією (1957), буре вугілля поділяють на шість класів за вологістю (до 20; 20–30; 30–40; 40–50; 50–60; 70) і п'ять груп за виходом смол напівкоксування.

За класифікацією США бурому вугіллю відповідає суббітумінозне вугілля В і С, лігніти А і В.

Запаси і ресурси

Світові запаси бурого вугілля підраховані в кількості 1,3 трлн т. Основні запаси зосереджені в Росії, США, Україні, ФРН, Польщі, Чехії, Австралії. В Україні поклади бурого вугілля зосереджені в Дніпровському буровугільному басейні, на Закарпатті, Передкарпатті, Придністров’ї. В структурі балансових запасів вугілля України буре вугілля складає 6,6 %.

Найбільші басейни і родовища характерні для мезозойсько-кайнозойських відкладів. Виняток складає буре вугілля Східно-Європейської платформи (Підмосковний басейн). У Європі поклади бурого вугілля пов'язані майже виключно з відкладами неоген-палеогенової доби, в Азії — переважно юрської, меншою мірою крейдової і палеоген-неогенової, на інших континентахкрейдової і палеоген-неогенової доби. В Україні основні запаси бурого вугілля приурочені до палеогенових відкладів. Значна частина залягає на невеликих глибинах у вугільних пластах (покладах) потужністю 10–60 м, що дозволяє відпрацьовувати їх відкритим способом. В окремих родовищах потужність покладів становить 100–200 м. Загальні світові ресурси бурого вугілля оцінюються (до глиб. 600 м) у 4,9 трлн т.

Станом на 2019 балансові запаси бурого вугілля марок A+B+C1 складають (у тис. т): 2 593 370.00; категорії С2: 299 181.00.

Переробка і використання

Основні вугледобувні країни (кінець 20–початок 21ст.): ФРН, Чехія, США, Польща, Австралія. Світовий видобуток бурого вугілля — 950 млн т на рік. Буре вугілля використовують переважно для спалення на теплових електростанціях як побутове паливо, в менших масштабах — для брикетування, газифікації, виробництва вуглелужних реагентів та монтан-воску. У Німеччині буре вугілля у зазначений час використовувалося для одержання металургійного коксу (коксобрикетів). Перспективним є зрідження бурого вугілля та його комплексна переробка.

Література

  1. Coal Science : in 3 vol. / Ed. by M. Gorbaty, J. Larsen, I. Wender. New York; London : Academic Press, 1982–1984.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Саранчук В. І., Ільяшов М. О., Ошовський В. В. та ін. Основи хімії і фізики горючих копалин. Донецьк : Східний видавничий дім, 2008. 640 с.
  4. Coenen R. Steinkohle. Berlin : Springer, 2012. 456 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Вугілля буре // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Вугілля буре (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
03.04.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶