Відстійник

Відсті́йник — штучний резервуар або водойма для виділення з шахтних, кар’єрних і виробничих стічних вод завислих домішок, осадження їх у разі невеликої швидкості потоку, а також для очищення стічних вод за допомогою реагентів; часто — техногенне родовище корисних копалин.

Характеристика

У гірничій практиці для остаточного очищення вод, які скидаються шахтами, кар'єрами, збагачувальними фабриками, застосовують ставок-відстійник і резервуар.

Ставок-відстійник до 0,3 км² (у середньому 0,13 км²) розміщують у залежності від рельєфу місцевості: на пологих майданчиках, узгір’ях, у балках. Іноді він може обслуговувати декілька шахт (кар’єрів). Відстояну воду зі ставка зливають через спеціальний поріг. Воду зі ставка-відстійника відводять до стаціонарних насосних станцій і відкачують споживачам або в річки. Іноді перекачку води зі ставка-відстійника здійснюють плавучими насосними станціями, змонтованими на понтонах.

За видом резервуарів відстійники поділяють на нетипові і типові. Нетипові — це ємності різних розмірів і форми (зазвичай прямокутної) на поверхні землі. Після заповнення до граничної висоти прояснену (відстояну) воду відкачують насосами.

Типові поділяють на:

  • радіальні відстійники — круглі резервуари діаметром до 100 м з конічним днищем;
  • вертикальні відстійники — круглі (діаметром 5–10 м і висотою циліндричної частини до 7 м) або квадратні в плані резервуари (14 х 14 м) з конічним днищем (нахил стінок 50–70 ⁰);
  • горизонтальні відстійники — довгасті по ходу руху води резервуари.
  • Пірамідальні відстійники — поздовжні резервуари, утворені рядом залізобетонних ємностей пірамідальної форми з вивантажувальними пристроями (затворами) для осаду в нижній (звуженій) частині.

У вертикальному відстійнику очищена вода рухається знизу вгору і після відстоювання зливається в кільцевий жолоб; твердий компонент осаджується в конічні частини відстійника. У горизонтальному — відстояна вода надходить через розподільчий лоток і дірчасту перегородку в робочу частину відстійника. Для видалення осаду вздовж робочих коридорів по грязьовому приямку укладають перфоровані труби, з яких осад видавлюється під дією тиску води. Прояснена вода збирається лотком або перфорованою трубою. Для інтенсифікації процесу осадження у відстійниках застосовують коагулянти і флокулянти (сірчанокислий алюміній, сірчанокисле залізо, вапно, поліакриламід та ін.), що подаються в спеціальні камери. Пірамідальні відстійники застосовують для згущення та класифікації шламів за способом гравітаційного осадження.

Використання

Очищені шахтні й кар’єрні води використовують для виробничих потреб: гасіння відвалів, гідрозакладки, боротьби з пилом на поверхні шахт і кар’єрів, мокрого збагачення (див. Збагачення корисних копалин) тощо.

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  2. Смирнов В. О., Білецький В. С. Переробка корисних копалин. Львів : Новий Світ-2000, 2020. 607 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Відстійник // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Відстійник (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
06.05.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶