Газовий конденсат

Га́зовий конденса́т — суміш рідких вуглеводнів, що виділяється з природних газів під час експлуатації газоконденсатних покладів у результаті зниження температури і пластового тиску до рівня, нижчого за тиск початку конденсації.

Характеристика

Концентрація газового конденсату в пластових газах коливається від 5–10 до 500 –1 000 г/м3. Уміст конденсату в газі залежить від пластових термобаричних умов (що вищий тиск і температура, то більша кількість рідких вуглеводнів може міститися в газі), від складу пластового газу, наявності газових облямівок і концентрації в них легких фракцій, умов міграції газоконденсатних сумішей під час формування покладів корисних копалин.

Фракційний і вуглеводневий склад газового конденсату варіює в широкому діапазоні й залежить від умов залягання, відбору та часу експлуатації покладу. Газовий конденсат складається з бензинових (інтервал кипіння від 30–80 до 200 оС), гасових (200–300 оС) і, меншою мірою, компонентів, які киплять за вищої температури. Для більшості газових конденсатів вихід бензинових фракцій становить 70–85 %. Газовий конденсат із покладів, розміщених на значних глибинах, складається здебільшого з гасово-газойлевих фракцій. Найпоширеніші газові конденсати з переважанням метанових за значної частини нафтенових вуглеводнів (метано-нафтеновий тип). Рідше трапляються газові конденсати, які складаються переважно з ароматичних (65 % на низькокиплячу фракцію) або нафтенових вуглеводнів (до 70–85 % на зазначену фракцію).

Густина конденсатів — 660–840 кг/м3, вміст сірки — соті, рідше десяті частки відсотків. Розрізняють сирий і стабільний газовий конденсат, із якого видалені розчинені гази (метанбутанова фракція).

Транспортування і використання

Газовий конденсат транспортують спеціальними продуктопроводами, після очищення використовують як цінну вторинну сировину газових родовищ (див. Нафтові і газові родовища). Доставляють споживачу наливним транспортом (стабільний газовий конденсат) або за допомогою спеціальних конденсатопроводів під власним тиском (сирий газовий конденсат). Газовий конденсат використовують як паливо, а також для переробки на прямогінний бензиноктановим числом до 65), дизельне та пічне паливо.

Література

  1. Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу. Тт. 1-2, 2004–2006. 560 + 800 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Українська нафтогазова енциклопедія / за загальною редакцією В. С. Іванишина. Львів : Сполом, 2015. 603 с.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Газовий конденсат // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Газовий конденсат (дата звернення: 30.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
20.05.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶