Нафтові і газові родовища

На́фтові і га́зові родо́вища — сукупність покладів нафти, природного газу і конденсату, пов’язаних з однією або декількома пастками, контрольованих єдиним структурним елементом і розміщених на одній локальній площі.

Історична довідка

Перші промислові нафтові родовища Європи відкрито в Україні 1810 в м. Бориславі.

Перше газове родовище в Європі відкрито 1910, коли в передмісті м. Гамбурга в пошуках питної води пробурили глибинну свердловину. Газ, що піднявся на поверхню з глибини близько 250 м, запалав і вирвався назовні вогненними фонтанами. 1913–1930 на цьому родовищі було видобуто 250 млн м³ газу.

Загальна характеристика

Нафтове родовище

Основні параметри: геологічна будова площі родовища; розміщення локальної структури стосовно структур вищого порядку; наявність різних структурних планів; характеристика продуктивних горизонтів і флюїдоупорів; типи та кількість пасток і покладів; фазовий стан вуглеводнів у покладах, їхні запаси, густина по площі та ін. Нафтове родовище може об’єднувати декілька структурних поверхів, що значно ускладнює його розвідку й розробку та вимагає вивчення збігів у плані контурів покладів між собою і з контурами структур.

Межі суміжних нафтових родовищ проходять контурами суміжних покладів сусідніх площ.

Більшість запропонованих класифікацій нафтових родовищ ґрунтується на відомостях про тектонічні структури. Нафтові родовища повʼязані з такими основними тектонічними елементами: платформи з докембрійською (дорифейською або частково байкальською) складчастою основою; молоді платформи з палеозойською і частково байкальською складчастою основою; крайові прогини перед складчастими спорудами герцинського, мезозойського, альпійського віку; епігеосинклінальні орогенні області; епіплатформні орогенні області.

За запасами нафтові родовища поділяють на супергігантські (понад 500 млн т нафти); гігантські (від 100 до 500 млн т); великі (від 30 до 100 млн т); середні (від 10 до 30 млн т); дрібні (менше 10 млн т); непромислові (менше 1 млн т).

За кількістю покладів — однопокладові та багатопокладові.

За фазовим умістом вуглеводнів — нафтові, нафтогазові, нафтогазоконденсатні.

За видом нетрадиційних колекторів: сланцева нафта, нафтоносні піски, нафта щільних колекторів.

Газове родовище

Газове родовище — сукупність газових покладів, повʼязаних із загальними ділянками поверхні і контрольованих одним структурним елементом. Усього у світі відомо більше 10 тисяч газових родовищ, однак основні запаси газу зосереджені в небагатьох унікальних (більше 1 трлн м³) і найбільших (0,1–1,0 трлн м³) газових і газоконденсатних родовищах. За геологічним віком газоносність осадових порід розподілена так: у палеозойських відкладах — 23,5 %; у мезозойських — 65,5 %, у кайнозойських — 11,0 %. У піщаних колекторах є 76,3 % запасів, карбонатних — 23,7 %. Глинисті покришки контролюють 65,7 % запасів газу, соленосні — 34,3 %. Переважна більшість запасів газу зосереджена в пастках структурного типу.

Газові родовища класифікують:

- за складом вуглеводнів: газові, нафтогазові, газоконденсатні, газогідратні;

- за величиною початкового пластового тиску: низького тиску — до 6 МПа; середнього тиску — 6–10 МПа; високого тиску — 10–30 МПа; надвисокого тиску — понад 30 МПа;

- за дебітністю (максимально можливий робочий дебіт): низькодебітні — до 25 тис. м3/добу; малодебітні — 25–100 тис. м3/добу; середньодебітні — 100–500 тис. м3/добу; високодебітні — 500–1 000 тис. м3/добу; надвисокодебітні — понад 1 000 тис. м3/добу.

Газоконденсатні родовища розрізняють за фазовим станом, а газоконденсатні і газонафтові (нафтогазові) — за вмістом конденсату і нафти.

Газові родовища бувають одно- і багатопластові (однопокладові й багатопокладові).

Розташування родовищ природного газу в земній корі: найближче до поверхні — метан вугільних родовищ; нижче — конвенційні родовища природного та супутнього нафтового газу; ще нижче — газ, закупорений у щільних породах, під ним — шар насичених газом сланців.

Зазвичай рівні річного відбору газу з родовищ становлять 2–4 % від видобувних запасів, в окремих родовищах-регуляторах рівень річного відбору газу сягає більше 10 %.

У режимі природного виснаження кінцевий коефіцієнт газовилучення становить 85–95 %, кінцевий коефіцієнт конденсатовилучення — 30–60 %, а за сприятливих факторів — до 75 %.

У нафтогазовому родовищі сумарні запаси нафти переважають геологічні запаси газу. Поряд з нафтогазовими в розрізі родовищами можуть траплятися газонафтові, нафтові, газоконденсатні поклади.

Нафтогазоконденсатне родовище містить або одночасно самостійні газонафтові (нафтогазові) і газоконденсатні (конденсатні) поклади, або хоча б один нафтогазоконденсатний (газоконденсатний) поклад. Поряд із ним у розрізі родовища можливі газоконденсатнонафтові, газові, нафтові, газоконденсатногазонафтові поклади.

Розташування

Найбільші нафтові родовища

Гавар, Бурган (Кувейт), Болівар, Лулу-Есфандіар, Ахваз, Марун, Гашаран (Іран), Східний Кашаган, Тенгіз (Казахстан), Сафанія-Хафджі (Кувейт, Саудівська Аравія), Чиконтепек, Кантарел (Мексика), Самотлор, Ромашкіно (РФ), Закум (Об’єднані Арабські Емірати), Румайла, Кіркук, Дацин (Китай), Серір (Лівія), Прадхо-Бей (США).

Найбільші газові родовища

Маркеллус, Гейнсвіль, Пойнт-Томсон, Анадарко (США), Уренгойське, Ямбургське, Штокманівське, Бованенківське, Оренбургське та ін. (РФ), Північний / Південний Парс (Катар, Іран), Фердоус, Агаджарі, Кенган (Іран), Хассі-Рмель (Алжир), Галкиниш (Туркменістан), Шах-Деніз (Азербайджан), Гронінген, Слохтерен (Нідерланди), Дхирубхай (Індія), Ормен Ланге (Норвегія).

В Україні — Шебелинське газоконденсатне родовище.

Література

  1. Бойко В. С., Бойко Р. В. Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу : в 2 т. Київ : Міжнародна економічна фундація, 2004. Т. 1. 551 с.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Східний видавничий дім, 2004–2013.
  3. Суярко В. Г. Прогнозування, пошук та розвідка родовищ вуглеводнів. Харків : Фоліо, 2015. 412 с.
  4. Крупнейшие месторождения газа // Газовая профессия. URL: https://gaz-prof.ru/gas-sector/

Автори ВУЕ

В. С. Білецький
В. С. Бойко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С., Бойко В. С. Нафтові і газові родовища // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Нафтові і газові родовища (дата звернення: 12.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
31.10.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України



Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶