Геката

Геката бореться з гігантом Клітієм. Фрагмент рельєфу з Пергамського вівтаря, 4 ст. до н. е.

Гека́та (грец. Ἑκάτη) — у давньогрецькій міфології — хтонічна богиня місячного сяйва, підземного світу, мороку, магії та чаклунства, покровителька всього таємничого і примарного, володарка перехресть, входів і порогів.

Історична довідка

Перша відома згадка про богиню міститься в «Теогонії» Гесіода.

Грецькі джерела не містять ясного переказу про народження Гекати та її місця в пантеоні; за міфологічним родоводом — древніша від богів-олімпійців, донька титана Перса. За іншою версією — донька Зевса (від Гери або Деметри). Від Урана отримала велику силу; в нагороду від Зевса за допомогу в титаномахії — владу над долями землі й моря. Від бога бурхливого моря Форкіса народила потвору Сциллу. Ім’я виводять від грец. «гекатон» — сотня (за міфом, Геката на сто років затримувала тіні непокірних на берегах р. Стіксу). За іншими тлумаченнями: «діюча здаля» або «та, що віддаляє, переміщає».

Ймовірно, культ Гекати запозичений греками від фракійців чи анатолійців. У найдавнішу епоху — богиня Місяця, пограниччя, знахарства, відання лікарських трав та отруйних рослин. Із поширенням культів Афродіти, Артеміди, Афіни протиставлена їм як підземне, хтонічне божество; образ богині набуває лякаючих, містичних рис, втілює темні й небезпечні зв’язки з підземним світом і душами померлих, таємні практики чаклунства і чарівництва.

Характеристика

Триморфна Геката. Римська копія оригіналу елліністичної доби (фрагмент)

Поширеною є думка, що Геката уособлює «підземний» аспект дуже древнього архетипу «сили трьох», богині-Тріади. Ця тріада (Персефона-Деметра-Геката) відображала у міфологічній свідомості вічний цикл природи, «матері-землі», що народила, вигодувала і забрала життя назад, у містичне підземне лоно, аби повернути/відродити його навесні.

Має бісексуальну природу, поєднує чоловіче та жіноче начало.

Як і Артеміду, Гекату вважали володаркою звірів, покровителькою мисливців, що дарує багату здобич на полюванні, проте її полювання — не денне, а нічне.

Як хранителька порогів, дверей і брам Геката міцно пов’язана з усім, що існує у пограниччі, прикордонні, «між» і «поміж», із буттям поза межами світу живих; здатна вільно подорожувати між світами людей, богів і мертвих.

Святилища Гекати часто розміщували біля вхідних дверей будинку чи міської брами як захист від духів, неспокійних небіжчиків (звідси Геката Пропілея — брамниця). Припускають, що ця функція богині визначила її зображення з двома смолоскипами (розташовані обабіч дверей — освітлюють вхід та дозволяють побачити відвідувача, гостя). Атрибутом Гекати як володарки порогів і переходів є ключ.

Поряд із тим, Гекату вшановували як богиню, що захищає і оберігає оселю, дарує родині добробут і благополуччя.

Також є покровителькою різних громадських обов’язків людини — народних зібрань, суду, ігор і змагань, війн; закликає до справедливості, дарує славу і перемогу сильнішому.

Іконографія і культ

Геката. Художник Вільям Блейк, 1795

Первісно зображувалася високою блідою жінкою, що сидить на престолі, або з двома смолоскипами в руках виходить вночі на полювання у супроводі собак, або ж мандрує зі свитою із богинь-месниць ериній, неспокійних душ, собак і демонів. Від кінця 5 ст. до н. е. Гекату зображували триморфною — як злиття трьох однакових жіночих постатей, з’єднаних спинами (перша відома скульптура триморфної Гекати належить Алкамену й знаходилася перед храмом Ніки в м. Афінах).

На фризі Пергамського вівтаря (4 ст. до н. е.) богиня зображена як триголова й шестирука, озброєна смолоскипом, мечем та списом. В інших класичних образах трьохтіла Геката може тримати в руках, окрім смолоскипу, змію, кинджал, ключ або батіг. Античні джерела пояснюють триморфність богині трьома фазами Місяця.

В езотеричних працях пізньої античності згадується як триголова, що має голови собаки, кобили і змії (рідше — левиці).

Культові зображення та вівтарі триморфної Гекати встановлювали на перехрестях трьох шляхів, де лишали жертовну їжу, а також приносили в жертву чорних цуценят. Священна тварина — собака, що асоціювався зі шляхом, мандрами, захистом приміщення, охороною кордонів між царством живих і мертвих (Цербер), неспокійними душами мертвих; вважали, що виття собак попереджало про наближення Гекати.

Відповідником у римській міфології й релігії є Тривія (з лат. Trivia — «три шляхи»).

Святилища Гекати існували в Аргосі, Афінах, Беотії, Егіні, Елевсінії, Зеринфі, Лагіні, Селінунті та ін. полісах.

Додатково

Гекату вшановували у давньому Візантії як рятувальницю міста від Філіпа ІІ Македонського (340 до н. е.), що місячним сяйвом освітила нападників, які готувалися до штурму, і тим вчасно попередила мешканців. Звідти стає відомою як Геката Світлоносна, а м. Візантій отримало новий символ — півмісяць.

Література

  1. Грейвс Р. Мифы Древней Греции / Пер. с англ. К. П. Лукьяненко; под ред.. А. А. Тахо-Годи. Москва : Прогресс, 1992. 620 с.
  2. Міфи Давньої Греції / уклад. Н. Тисовська. Київ : Країна Мрій, 2013. 269 с.
  3. Кун. Н. А. Легенды и мифы Древней Греции. Харьков : Фолио, 2014. 443 с.
  4. Morford M., Lenardon R., Sham M. Classical Mythology. New York : Oxford University Press 2018. 792 р.
  5. Публій Овідій Назон. Метаморфози / Пер. А. Содомори. Львів : Апріорі, 2019. 520 с.

Автор ВУЕ

А. В. Арістова


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Арістова А. В. Геката // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Геката (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.01.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶