Гестія

Гестія. Римська копія 2 ст. з грецького оригіналу 5 ст. до н. е.

Ге́стія (з грецьк. Ἑστία — домове огнище, багаття) — у давньогрецькій міфології — богиня домашнього огнища і жертовного вогню, покровителька сімейного благополуччя. Дочка титанів Кроноса і Реї, старша сестра Зевса, Гери, Деметри, Аїда і Посейдона.

Міфологія й культ

За міфом, Зевс доручив Гестії підтримувати й оберігати родинне вогнище богів на Олімпі. Саме в неї Прометей здобув вогонь, аби передати його людям.

Щоб уникнути залицянь Посейдона і Аполлона, юна богиня відмовилася брати шлюб і дала обітницю вічної цноти. В орфічному гімні Гестія оспівана як «поважна діва», яку навіть Афродіта не здатна переконати або звабити. Біла зола, що вкривала вугілля і не давала йому згаснути, стала символом чистоти і незайманості Гестії, незаплямованої злими вчинками. Чи не єдина з пантеону, яка, за давньогрецькою міфологією, не вступала у війни і не брала участь у сварках і суперечках богів і людей.

Богиню шанували в кожній оселі та святині; священне вогнище Гестії палало в кожному полісі. Жертви для Гестії складали першими перед початком усіх священних жертвоприношень іншим богам, як у приватних, так і публічних церемоніях. Звідси і приказка «починати з Гестією» — у сенсі належного та успішного початку справи.

До неї були звернуті прохання всіх мандрівників щасливо повернутися до рідної землі і вдячні молитви по поверненні. Колоністи, що виїжджали на заснування нових поселень, везли з собою полум’я з вогнища Гестії як символ єдності з рідним містом.

Покровителька дітей, сиріт, молодих сімей, ладу і миру в родині. У сімейній оселі полум’я Гестії зігрівало помешкання та слугувало для готування їжі. За звичаєм, молода наречена мала взяти полум’я з родинного вогнища у нову оселю, куди переїжджала за чоловіком.

Затухання сімейного вогню Гестії через випадковість або недбалий догляд було поганим знаком: означало кінець її опіки над родиною і сімейним ладом; а публічного — суворим порушенням обов’язку всієї громади. Відповідальність за домашнє вшанування Гестії лягала зазвичай на головну жінку в родині. Підтримання вогнищ Гестії у громадських будівлях ставало обов’язком їхніх власників, державних чиновників. Втім, полум’я могли загасити навмисне, що супроводжувалося спеціальними ритуалами очищення й оновлення вогню і вівтаря.

Богині приписували заснування міста Кносс — древнього поліса на північному узбережжі о. Криту, центру минойської цивілізації. Найближчий давньоримський еквівалент Гестії — богиня Веста — мала аналогічні функції, уособлюючи як сімейне, так і публічне жертовне вогнище, ніби пов’язуючи римлян у велику родину.

Іконографія

У класичному грецькому мистецтві богиню зображували як скромно вдягнену жінку, чиї голова й обличчя закриті покровом, вуаллю, із жезлом або чашею з вогнем у руках.

Тривалий час богиню не зображували у людській подобі, натомість асоціювали з полум’ям, що палає в кожній оселі та в центрі храму. Символами Гестії були коло, сфера, тому присвячені їй храми мали круглу форму. Одне з рідкісних антропоморфних зображень Гестії знаходилося в афінському Пританеї — офіційному святилищі Гестії та місці державних зібрань, де постійно підтримували вогонь.

Додатково

  • У міфах про Гестію переказано, як хтивий бог Пріап намагався її зґвалтувати, добравши час, коли всі присутні боги поснули після святкування. Та навіть віслюк (відомий символ хтивості) не дозволив образити цнотливу й шановану богиню і криком розбудив її та інших богів. Заскочений зненацька Пріап мусив ганебно тікати.
  • Немовля ставало членом сім’ї через п’ять днів після народження по виконанні особливого ритуалу (амфідромії), коли батько, узявши дитину на руки, тричі обходив навколо сімейного вогнища.

Література

  1. Грейвс Р. Мифы Древней Греции / Пер. с англ. К. П. Лукьяненко; под ред.. А. А. Тахо-Годи. Москва : Прогресс, 1992. 620 с.
  2. Міфи Давньої Греції / уклад. Н. Тисовська. Київ : Країна Мрій, 2013. 269 с.
  3. Кун. Н. А. Легенды и мифы Древней Греции. Харьков : Фолио, 2014. 443 с.
  4. Morford M., Lenardon R., Sham M. Classical Mythology. New York : Oxford University Press 2018. 792 р.

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гестія // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гестія (дата звернення: 11.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
22.12.2020

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶