Гудзь, Валерій Федорович

Гудзь Валерій Федорович.jpg

Гу́дзь, Вале́рій Фе́дорович (12.02.1971, м. Бориспіль Київської області, тепер Україна — 12.03.2022, м. Попасна Луганської області, Україна; похований 15.03.2022 у рідному місті) — військовослужбовець, полковник Збройних сил України (ЗСУ), учасник російсько-української війни, Герой України (2022, посмертно).

Гудзь, Валерій Федорович

Народження 12.02.1971
Місце народження Бориспіль
Смерть 12.03.2022
Місце смерті Попасна
Місце поховання Бориспіль
Напрями діяльності військова справа


Відзнаки

Відзнаки Герой України
Ордени Золота Зірка; Богдана Хмельницького ІІІ ст.
Гудзь Валерій Федорович Герой України.png

Життєпис

З 10 років мріяв про службу в армії, читав військову літературу. У 15 років за прикладом старшого брата-військового вирішив стати десантником.

Закінчив Бориспільську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів ім. Ю. Головатого (1988).

Навчався в Рязанському вищому повітрянодесантному командному училищі (тепер Рязанське вище повітрянодесантне командне училище імені генерала армії В. Ф. Маргелова, Російська Федерація). Після розпаду СРСР подав рапорт про переведення до ЗСУ.

1991–2001 служив в українській армії (79-й окремий аеромобільний полк у м. Миколаєві). Позивний «79». Звільнився в запас (2001) у званні майора.

Мешкав і працював у рідному місті. Від 2006 викладав основи захисту Вітчизни та фізичної культури і здоров’я в Бориспільському професійно-технічному ліцеї. Тренер з боксу міської та районної спортивних шкіл. Ініціатор та засновник військово-патріотичного клубу «Боривітер».

Обирався депутатом Бориспільської районної ради VII скликання. Був одружений, виховував двох дітей.

Подвиг

Гудзь, Валерій Федорович 2.jpeg

Із початком російсько-української війни майор запасу десантник Гудзь прибув до військкомату для поновлення на службі (березень, 2014). Призначений командиром взводу 72-ї окремої механізованої бригади (в/ч А2167, м. Біла Церква). Перші бойові завдання виконував під м. Волновахою на Донеччині (травень, 2014).

Влітку 2014 призначений командиром роти. Під вогнем російських «градів» у 2014 відзначився в боях у секторі «Д» на кордоні з РФ, 2014–2016 — у Луганській області (м. Червонопартизанськ, тепер м. Вознесенівка). Здійснив бойову операцію у смт Старобешевому Донецької області, забезпечив вихід українських військових з оточення. 28.08.2014 під час бою був поранений.

2017–2020 — командир 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила. 2017 брав участь у боях у районі м. Авдіївки Донецької області (протидія танковим атакам). Під керівництвом Гудзя розробляли та здійснювали операції з узяття під контроль ЗСУ териконів довкола м. Докучаєвська Донецької області, захоплення панівних висот у степах Приазов’я.

Мав значний авторитет серед військовослужбовців.

Наказом Міністра оборони України достроково присвоєно військове звання полковника (листопад, 2019).

З 2020 був слухачем Національного університету оборони України імені Івана Черняховського (м. Київ).

На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну повернувся у 24-ту бригаду. 12.03.2022 загинув на Луганщині.

Визнання

Орден Богдана Хмельницького III ступеня за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, високий професіоналізм, вірність військовій присязі (26.02.2015).

Почесна відзнака «Народний Герой України» (02.04.2017, м. Маріуполь).

Орден Архістратига Михаїла ІІ ступеня Синодального управління військового духовенства Православної церкви України (01.10.2019).

За особисту мужність і героїзм, виявлені в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі присвоєно звання Героя України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» (16.03.2022, посмертно).

На його честь 2022 у рідному м. Борисполі названо вулицю та провулок.

Додатково

Син Владислав (нар. 1993, Україна) — майстер спорту з боксу, офіцер ЗСУ, учасник російсько-української війни.

Родині Героя вручили Грамоту скорботи та пошани на знак вдячності за жертовне служіння у лавах ЗСУ (2022).

Цитати

Гудзь про нагороду «Народний Герой України»: «Чесно кажучи, у мене було два взаємно пов’язані відчуття. З одного боку, ніби й радість, але з цією нагородою пов’язано дуже багато трагічного у моєму житті. Цією відзнакою був нагороджений Андрій Жук, мій друг. Таку ж нагороду вручали і Андрію Кизилу, Герою України. У момент нагородження я, в першу чергу, згадував їх. Є й відео, де їм вручають нагороди, і вони ще живі… Другий момент — це те, що нагорода є не тільки визначною, але й покладає на мене дуже велику відповідальність — бути людиною, бути порядним, гідним цього звання, не зганьбити своє ім’я».

 Цит. за: Громадська Л. Народний Герой України Валерій Гудзь // Вісті. 2017. URL: https://i-visti.com/news/boryspil/1274-narodniy-geroy-ukrayini-valery-gudz.html


«Війну, поле бою можна порівняти із грою у шахи. Кількість фігур з обох сторін однакова, але виграє досвідчений гравець. Чому? Тому що він розуміє взаємодію шахових фігур… І так же на війні. Важливі досвід, розуміння взаємодії між командирами і підлеглими… І перемагає той, хто має більше підготовки всебічної (як теоретичної, так і практичної). Тобто тільки кількісна перевага не допоможе виграти. Але й кількісно створювати армію треба мудро, застосовуючи певні розрахунки і знання. Мистецтво ведення війни полягає у тому, щоб створити цю перевагу, маючи однакову силу. Точно так, як і в шахах. Хтось створює перевагу на конкретній ділянці поля — і перемагає. Але на війні — живі люди, які можуть загинути. І тому всі рішення мають бути дуже-дуже виважені. Командири усіх рівнів роблять усе для того, щоб смертей було якомога менше. У будь-якого командира є два завдання на війні: перше — це виконання наказу, а друге — збереження життя підлеглих. Але ці два завдання є несумісними. Виконуючи одне, ти втрачаєш друге».

 Цит. за: Громадська Л. Народний Герой України Валерій Гудзь // Вісті. 2017. URL: https://i-visti.com/news/boryspil/1274-narodniy-geroy-ukrayini-valery-gudz.html


«Ми ж воюємо за щось: за рідну землю, за свою Батьківщину, за те, щоб наші рідні могли спокійно спати і радіти життю. Я бачу тут багатьох військових, для яких Україна — це все. І коли ти спілкуєшся з такими людьми, то не бути патріотом України — це неможливо. Саме за свою Батьківщину (малу і велику) ми всі воюємо».

 Цит. за: Громадська Л. Народний Герой України Валерій Гудзь // Вісті. 2017. URL: https://i-visti.com/news/boryspil/1274-narodniy-geroy-ukrayini-valery-gudz.html


«Схиляюся перед відвагою, стійкістю та патріотизмом Воїна…», — зазначив у зверненні до сім’ї Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Валерій Залужний.

 Цит. за: Ліпич О. На Київщині попрощалися з Народним Героєм України Валерієм Гудзем, який загинув у бою з окупантами // Оbozrevatel. 2022. URL: https://news.obozrevatel.com/ukr/society/na-kiivschini-poproschalisya-z-narodnim-geroem-ukraini-valeriem-gudzem-yakij-zaginuv-u-boyu-z-okupantami-foto.htm


Джерело

Література

  1. Гудзь, Валерій Федорович // Герої України. Російсько-українська війна / Упоряд.: Н. Гаврилишина, А. Киридон. Київ : Державна наукова установа «Енциклопедичне видавництво», 2023. Вип. 1. С. 66–69.
  2. Громадська Л. Народний Герой України Валерій Гудзь // Вісті. 2017. URL: https://i-visti.com/news/boryspil/1274-narodniy-geroy-ukrayini-valery-gudz.html
  3. Листи учнів Бориспільського професійного ліцею військовим сил АТО // Департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації. 2017. URL: https://web.archive.org/web/20170908005102/http://www.kyiv-oblosvita.gov.ua/3716-listi-uchniv-borispilskogo-profesijnogo-litseyu-vijskovim-sil-ato
  4. Проворний Є. Полковник Валерій Гудзь: про маловідомий бій під Старобешевим, «отвєтку» за загиблого комбата та щоденні 40 хвилин для себе // АрміяInform. 2021. URL: https://armyinform.com.ua/2021/12/06/polkovnyk-valerij-gudz-pro-malovidomyj-bij-pid-starobeshevym-otvyetku-za-zagyblogo-kombata-ta-shhodenni-40-hvylyn-dlya-sebe/
  5. Базар О. На Луганщині загинув Народний Герой України полковник Валерій Гудзь // LB.ua. 2022. URL: https://lb.ua/society/2022/03/13/509302_luganshchini_zaginuv_narodniy_geroy.html
  6. Ліпич О. На Київщині попрощалися з Народним Героєм України Валерієм Гудзем, який загинув у бою з окупантами // Obozrevatel. 2022. URL: https://news.obozrevatel.com/ukr/society/na-kiivschini-poproschalisya-z-narodnim-geroem-ukraini-valeriem-gudzem-yakij-zaginuv-u-boyu-z-okupantami-foto.htm

Автор ВУЕ

Редакція_ВУЕ


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Гудзь, Валерій Федорович // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Гудзь, Валерій Федорович (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.06.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶