Диз'юнктиви

Диз’юнктиви (лат. disjunctivus — роз’єднувальний, розділовий, від disjungere — відокремлювати, роз’єднувати, відривати, розрізняти), диз’юнктивні дислокації — порушення первинного залягання верств гірських порід із розривом їхньої суцільності: розломи, тріщини, поверхні сповзання тощо.

Диз'юнктиви1.png
Диз'юнктиви2.png

Класифікація

Відомі генетичні, геометричні, змішані та інші класифікації. Деякі з них названо за прізвищами авторів [наприклад, геометричні класифікації П. Соболевського (1868; тепер Польща — 1949; тепер Росія), В. Баумана (1867–1923; тепер Росія) та ін.]. Найбільш повною і зручною вважають геометричну класифікацію П. Соболевського. Згідно з цією класифікацією, тип диз’юнктиву визначають у залежності від кута β, відрахованого за напрямом, протилежним напрямові годинникової стрілки, від лінії падіння зміщувача до напряму переміщення порід висячого боку (зміщувач — площина, по якій виникло розчленування товщі порід на блоки і їхнє подальше відносне переміщення; лежачий бік — гірська порода, яка прилягає до пласта з боку його підошви, висячий — з боку покрівлі). Умовно вважають, що породи лежачого боку нерухомі.

Типи порушень

За походженням порушення поділяють на тектонічні (див. Розриви тектонічні) і нетектонічні; по відношенню до тектонічних структур — крайові (граничні), внутрішні та наскрізні; за глибиною проявів — приповерхневі й глибинні.

Виокремлюють 4 основних типи порушень (зсув, скид, підкид, перезсув) і 4 проміжних (скидо-зсув, скидо-перезсув, підкидо-зсув, підкидо-перезсув).

У разі пологого падіння зміщувача застосовують спрощену класифікацію: всі порушення в бік падіння зміщувача називають скидами, в бік підняття — насувами.

З с у в  — горизонтальне переміщення порід висячого боку в напрямі простягання зміщувача.

С к и д  — диз'юнктивне порушення зміщувача, нахиленого в бік опущеного крила розлому.

П і д к и д  — диз'юнктивне порушення в товщі гірських порід, при якому рух порід відбувається по зміщувачу, нахиленому до горизонту.

П е р е з с у в  — диз'юнктивне порушення залягання гірських порід з розривом їх суцільності і горизонтальним переміщенням порід висячого боку в напрямі, протилежному напряму простягання зміщувача.

Література

  1. Eisbacher G. H. Einführung in die Tektonik. Stuttgart : F. Enke, 1991. 310 p.
  2. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2004. Т. 1. 640 с.
  3. Bischoff W., Bramann H. Das kleine Bergbaulexikon. 10 aufl. Essen : VGE-Verlag, 2012. 393 p.
  4. Ohnaka M. The Physics of Rock Failure and Earthquakes. Cambridge : Cambridge University Press, 2018. 280 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Диз'юнктиви // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Диз'юнктиви (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
11.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶