Розриви тектонічні

Розри́ви тектоні́чні — загальна назва тектонічних порушень суцільності верств земної кори.

Розрив у товщі метаморфічних порід поблизу м. Аделаїди, Австралія

Походження розривів

Утворюються внаслідок розривних рухів — тектонічних зсувів, що викликають порушення суцільності геологічних тіл. Супроводжуються переміщенням розірваних частин геологічних тіл.

Розривні рухи викликають незворотній процес утворення складок і розривних форм. Під час утворення складок пласти часто не витримують напруги і розриваються. Це призводить до утворення тріщин і взаємного зміщення пластів.

Порушення, при якому одна частина складки опускається, а інша залишається на колишньому місці, називають скидом. Якщо одна частина складки піднімається, а інша залишається на колишньому місці, то утворюється підкид.

Під час розривних рухів особливо часто руйнуються склепінні частини антикліналей. Структуру, в якій таку частину відносно нерухомих крил опущено, називають грабеном, якщо піднято — горстом.

Зсув утворюється при переміщенні пласта в горизонтальному напрямку. Часто спостерігаються поєднання скидів і зсувів — скидо-зсуви. Іноді гірські породи зсуваються в майже горизонтальному напрямі, утворюючи підкиди з малим кутом нахилу до площини розриву. Таку форму структури іменують насувом. Пологий насув однієї маси гірських порід на інші (частіше більш древніх на більш молоді) з перекриттям на великій площі з амплітудою переміщення десятки — перші сотні кілометрів називається тектонічним покривом, або шар’яжем.

Класифікація

З морфологічною класифікацією [(див. Морфологія (геологія)] залежносто від переміщення крил і положення зміщувача розрізняють: підкид, скид, зсув і їх різновиди (насув, підсув, шар'яж, розсув) або поєднання (зсуво-скид, скидо-зсув).

За іншою класифікацією виокремлюють 4 основних типи розривних тектонічних порушень (скид, підкид, зсув, перезсув) та 4 проміжних (скидо-зсув, скидо-перезсув, підкидо-зсув, підкидо-перезсув).

Для пологого падіння зміщувача вживають спрощену класифікацію: всі порушення в бік падіння зміщувача називають скидами, в бік підняття — насувами.

В Україні розриви поширені в Карпатах, Кримських горах, на Донецькій височині.

Моделювання

Від середини 1980-х 2D- і 3D-комп’ютерне моделювання мереж геологічних розривів стало звичайною практикою в науках про Землю. Ця технологія відома як моделювання «DFN» (англ. Discrete Fracture Network — дискретна мережа розривів»), пізніше модифікована в моделювання «DFFN» (англ. Discrete Fault and Fracture Network — дискретна мережа розломів і руйнувань»).

Література

  1. Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / За ред. В. С. Білецького. Донецьк : Донбас, 2007. Т. 2. 670 с.
  2. Park R. G. Foundation of Structural Geology. 3rd ed. London : Routledge, 2017. 202 p.
  3. Scholz C. The Mechanics of Earthquakes and Faulting. 3rd ed. Cambridge : Cambridge University Press, 2019. 512 p.

Автор ВУЕ

В. С. Білецький

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Білецький В. С. Розриви тектонічні // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Розриви тектонічні (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
25.11.2022

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶