(Перенаправлено з Електростанція атомна)

Атомна електростанція

АЕС на карті України
Атомна електростанція Актуально.png

А́томна електроста́нція (АЕС) — промислове підприємство, де атомну енергію перетворюють на електричну.

Історична довідка

Першою АЕС, що була підключена 27.06.1954 до загальної енергомережі, стала Обнінська АЕС потужністю 5 МВт у Калузькій області (тепер РФ). В Україні відлік використання атомної енергетики ведуть від 1977, коли став до ладу перший енергоблок Чорнобильської АЕС.

Характеристика

Атомна електростанція — ядерна установка для виробництва електричної (у деяких випадках — теплової) енергії в заданих режимах і умовах застосування. АЕС розташовують у межах визначеної проектом території, на якій для досягнення цієї мети використовують ядерний реактор (реактори) і комплекс необхідних систем, пристроїв, обладнання та споруд з кваліфікованим персоналом. На ядерній установці виробляють, обробляють або здійснюють обіг радіоактивних матеріалів у кількостях, за яких необхідно брати до уваги питання ядерної безпеки.

Принцип дії

Атомна електростанія. Принципова схема роботи АЕС з реактором ВВЕР

Генератором енергії на АЕС є атомний (ядерний) реактор. Для реактора з водяним охолодженням тепло, що виділяється в активній зоні в результаті ланцюгової реакції розщеплення ядер деяких важких елементів, відбирає вода (теплоносій) першого контуру, яку пропомповують через реактор циркуляційною помпою. Нагріта вода надходить у теплообмінник (парогенератор), де передає тепло, отримане в реакторі, воді другого контуру. Вода другого контуру випаровується в парогенераторі, після чого пара, що утворюється, приводить в обертальний рух турбіну турбогенератора. У такий спосіб тепло перетворюється в електроенергію.

АЕС працює на ядерному паливі. Під час розщеплення атомних ядер у складі палива вивільняється величезна кількість енергії. Окрім цього, у процесі розщеплення виділяються нейтрони, що можуть розщепити інші ядра палива та викликати ланцюгову ядерну реакцію. Ядерна реакція розщеплення ядра Урану за енерговиділенням перевершує будь-яку хімічну реакцію. Наприклад, під час розпаду молекули тротилу виділяється 10 еВ енергії, а під час розпаду ядра Урану — 200 МеВ, що в 2 · 107 рази більше.

Типи реакторів

Найчастіше на АЕС використовують чотири типи реакторів на теплових нейтронах:

  • водо-водяні зі звичайною водою як сповільнювачем і теплоносієм;
  • графіто-водні з водяним теплоносієм і графітовим сповільнювачем;
  • важководні з водяним теплоносієм і важкою водою як сповільнювачем;
  • графіто-газові з газовим теплоносієм і графітовим сповільнювачем.

Перспективними є реактори на швидких нейтронах: БН (Російська Федерація), «Фенікс» та «Суперфенікс» (Франція), «Мондзю» (Японія), PFR (Велика Британія), Фермі-1 (США), KNK-I, -II та SNR-300 (Німеччина). Проте лише частина реакторів з наведеного переліку добре зарекомендувала себе на практиці (БН, Фенікси).

Вибір переважно застосовуваного типу реактора здебільшого зумовлено накопиченим досвідом у реакторобудуванні, а також наявністю необхідного промислового устаткування, сировинних запасів тощо. Наприклад, у країнах колишнього СРСР найпоширенішими є графіто-водні та водо-водяні реактори ВВЕР. На АЕС США найбільшого поширення набули водо-водяні реактори PWR. Графіто-газові реактори GGR використовують у Великій Британії. В атомній енергетиці Канади переважають АЕС із важководними реакторами CANDU.

АЕС в Україні

Станом на 2021 в Україні діють чотири АЕС: Запорізька атомна електростанція (6 енергоблоків), Рівненська атомна електростанція (4 енергоблоки), Південноукраїнська атомна електростанція (3 енергоблоки) та Хмельницька атомна електростанція (2 енергоблоки).

Джерела

  1. Норми радіаційної безпеки України (НРБУ-97); Державні гігієнічні нормативи. Київ : Відділ поліграфії Українського центру держсанепіднагляду МОЗ України, 1997. 121 с.

Література

  1. Азарєнков М. О., Булавін Л. А., Залюбовський І. І. та ін. Ядерна енергетика. Харків : Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, 2012. 535 с.
  2. Денисевич К. Б., Ландау Ю. О., Нейман В. О. та ін. Енергетика: історія, сучасність і майбутнє. Розвиток атомної енергетики та об’єднаних енергосистем. Київ : [б. в.], 2013. 303 с.
  3. Тарнавський А. Б., Сукач Р. Ю., Сукач Ю. Г. Техногенна безпека АЕС. Львів : Растр-7, 2014. 472 с.
  4. Єфімов О. В., Пилипенко М. М., Потаніна Т. В. та ін. Реактори і парогенератори енергоблоків АЕС: схеми, процеси, матеріали, конструкції, моделі. Харків : В справі, 2017. 419 с.
  5. Kónya J., Nagy N. Nuclear and Radiochemistry. Amsterdam ; Cambridge : Elsevier, 2018. 480 p.

Автор ВУЕ

В. М. Воєводін


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Воєводін В. М. Атомна електростанція // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атомна електростанція (дата звернення: 29.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
16.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶