(Перенаправлено з Енергетика атомно-воднева)

Атомно-воднева енергетика

Цистерна для зберігання водню та його транспортування

А́томно-водне́ва енерге́тика — напрям водневої енергетики, що використовує як носій енергії водень, добутий із використанням атомних або термоядерних енергетичних установок.

Структура

Атомно-воднева енергетика включає:

  • добування водню з води та іншої природної сировини з використанням атомних або термоядерних (їх ще розробляють) енергетичних установок;
  • зберігання водню в газуватому та скрапленому станах або у вигляді штучно одержуваних хімічних сполук;
  • транспортування водню до споживача з малими втратами.

Характеристика

Використання водню зумовлене його екологічною безпечністю. У цієї речовини найвищий з усіх хімічних сполук питомий енерговміст, висока теплопровідність, низька в’язкість, необмежені запаси сировини. Водень може бути використаний як паливо в багатьох хімічних і металургійних процесах, в авіації й автотранспорті, як самостійне паливо, а також у вигляді добавок до моторного пального.

Виробництво водню

Традиційні способи добування водню, засновані на електролізі води, для атомно-водневої енергетики економічно не вигідні, тому її становлення передбачає вдосконалення й розроблення нових, нетрадиційних, із використанням ядерної й сонячної енергії. Одне з таких удосконалень ґрунтується на каталітичній (див. Каталіз) конверсії природного газу та газів нафтопереробки (див. Нафтопереробна промисловість), яку проводять у киплячому шарі каталізатора. Тепло до каталізатора підводять від високотемпературного газоохолоджуваного ядерного реактора (ВТГР), що забезпечує високі температури теплоносія (близько 1 000 °С). На 2021 реактори типу ВТГР перебувають на стадії промислового впровадження. Застосування цього методу дасть змогу більш ніж удесятеро збільшити об’ємну швидкість процесу, знизити температуру в хімічному реакторі на 150 °С, зменшити витрати на виробництво водню на 20–25 %. Перспективним є використання термохімічних способів виробництва водню на основі високотемпературних процесів із використанням тепла від ВТГР і кераміки на основі ZrО2 з добавками оксидів металічних елементів, переважно Y2О3, CaО, Sc2О3 як електролітів. За використання такого методу витрати електроенергії на 30–40 % менші порівняно з традиційним способом, температура процесу становить 800–1 000 °С, досяжний рівень витрат електроенергії на добування водню об’ємом 1 м3— 2,5 кВт · год за густини струму 3–10 кА/м2.

Зберігання й транспортування водню

Для зберігання й транспортування водню можливе використання твердих гідридів металічних (ГМ) та інтерметалічних (ГІМ) елементів, здатних реагувати з великими кількостями водню за невисоких температур і тисків. Із ГІМ найперспективнішими є сполуки на основі Ti, Fe, Mg, Ni, La й V. Вони здатні накопичувати водень об’ємом до 400 см3 у гідриді масою 1 г, виділяють його за нагрівання до порівняно низьких температур (150–200 °С) і відносно дешеві. Для зберігання ГІМ розроблено спеціальні ємності — гідридні баки, які можуть бути використані, зокрема, на автотранспорті. Їх установлюють на автомобілі й обігрівають відпрацьованими газами двигуна: гідрид розкладається з виділенням водню, який надходить у двигун як добавка до бензину. Розробляють методи зберігання й транспортування водню за допомогою карбонових (вуглецевих) нанотрубок, які можуть накопичувати водень, маса якого становить до 10 % від їхньої маси.

Перспективи розвитку

На 2021 атомно-водневу енергетику розглядають як перспективну технологію; способи добування, зберігання й транспортування водню ще перебувають на стадії дослідно-конструкторських розробок і лабораторних досліджень.

У 2020 ЄС визначив Україну одним із партнерів у розвитку Водневої стратегії; спільно з Європейською економічною комісією ООН (англ. UNECE) та Програмою розвитку ООН (англ. UNDP) провадиться робота з розробки дорожньої карти розвитку сфери виробництва та використання водню в Україні із врахуванням міжнародного досвіду та стандартів.

Література

  1. Легасов В. А. Атомно-водородная энергетика и технология : в 8 вып. Москва : Атомиздат, 1978. Вып. 1. С. 11–36.
  2. Щур Д. В. Углеродные наноматериалы и фазовые превращения в них. Днепропетровск : Наука и образование, 2007. 680 с.
  3. Verfondern K. Nuclear Energy for Hydrogen Production. Jülich : Forschungszentrum, Zentralbibliothek, 2007. 199 p. URL: http://juser.fz-juelich.de/record/58871/files/Energietechnik_58.pdf
  4. Naterer G. Hydrogen Production from Nuclear Energy. Berlin : Springer, 2015. 508 p.

Автор ВУЕ

В. І. Ткаченко


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Ткаченко В. І. (Енергетика) Атомно-воднева енергетика // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Атомно-воднева енергетика (дата звернення: 28.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
15.02.2021

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶