Ескапізм

«Аліса в країні чудес»

Ескапізмангл. escape — втікати, здійснювати втечу, вислизати та ін.) — термін на позначення феномену «вислизання», «втечі» в умовах роздвоєності або розшарування життєсвіту. Поширений у філософії та соціогуманітарних науках.

Термін «ескапізм» широко вживаний у науковій літературі, хоча й за варіативності дефініції. Під ескапізмом можуть розуміти: уникнення реальності; безпосередньо намір або прагнення до втечі; досвід витворення уявних ситуацій тощо. При цьому критерії, на підставі яких відбувається розмежування на реальне та ілюзорне, часто виявляються хиткими й не завжди проясненими.

У психології має переважно негативні конотації — як «втеча від реальності», одночасно може розглядатися і як рiзновид адаптивної поведінки. У соціології — як прагнення до ізоляції та відчуження. В релігієзнавстві — використовується для характеристики релігійних груп, що обирають ізольоване, усамітнене життя (часто в малозаселених, віддалених, важкодоступних місцинах) з метою дистанціювання від «гріховного світу», порятунку від переслідувань тощо.

Дослідники К. Кульман і Ф. Герау виокремлюють три типи ескапізму в його негативних проявах: 1) досвід змінення (Veränderung) неприйнятної реальності; 2) досвід відтермінування (Verschiebung) рішення проблем; 3) досвід витіснення (Verdrängung) переживань.

У літературознавстві термін вперше набув позитивної характеристики завдяки творам письменників Л. Керролла, К. Льюїса, Дж. Р.Р. Толкіна, Л. Борхеса, Т. Пратчетта та ін. В їхніх працях значення ескапізму було радикально переосмислене й отримало філософський вимір: розшарування життєсвіту тлумачилося як досвід прориву до кращої або інакшої реальності та конструювання «персональних світів».

До ескапізму відносять широкий спектр різноманітних феноменів «вислизання», у тому числі: наркотичний досвід; втечу як від мирського, так і церковного життя (випадок Г. Сковороди: «світ ловив мене, але не спіймав»); фантазійні взірці архітектури (наприклад, замок Нойшванштайн, споруджений «казковим королем» Людвігом ІІ Баварським); мистецькі твори — літературні (напр. «Аліса в країні чудес», «Хроніки Нарнії», «Гобіт»), кінематографічні (напр. «Безкінечна історія» В. Петерсена, «Король-рибалка» Т. Гіліама, «Лабіринт Фавна» Г. дель Торо) та ін.; втечу в кіберпростір; залучення до контркультурних рухів, нетрадиційних релігійних практик; суїцидальну поведінку тощо.

Лiтература

  1. Tuan Y. J. Escapism. Baltimore; London : Johns Hopkins University Press, 2000. 264 р.
  2. Evans A. This Virtual Life: Escapism and Simulation in our Media World. London : Fusion Press, 2003. 288 р.
  3. Фёдоров А. А. «История меня»: традиция европейской философской мистики и строительство персональных миров. Санкт-Петербург : Санкт-Петербургский государственный университет, 2006. 224 с.
  4. Kuhlmann C., Gehrau V. Auf der Flucht vor dem Tod? Eskapistische Mediennutzung und narkotische Dysfunktion // Publizistik. 2011. № 56. P. 305–326.
  5. Труфанова Е. О. Эскапизм и эскапистское сознание: к определению понятий // Философия и культура. 2012. № 3. С. 96–107.
  6. Prexl L. Zwischen Selbstbehauptung und Eskapismus. Der narzisstische Suizid im amerikanischen Gegenwartsdrama. Norderstedt : [w. p.], 2014. 364 p.
  7. Ковальова Г. П. Oсновні підходи до розуміння сутності феномену ескапізму // Культура України. Серія: Культурологія. 2015. Вип. 49. С. 64–74.
  8. Баева Л. В. Эскапизм в цифровом социуме: от хикикомори до «групп смерти» // Ценности и смыслы. 2018. № 2 (54). С. 39–54.
  9. Новохатько А. В. Ескапізм як соціокультурне явище сучасності // Філософські обрії. 2018. Вип. 40. С. 97–105.

Автор ВУЕ

Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Морозов В. М., Титаренко О. О. Ескапізм // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Ескапізм (дата звернення: 2.05.2024).


Оприлюднено


Оприлюднено:
14.05.2019

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України


Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶