Заборонена зона (у фізиці)

Заборо́нена зо́на — проміжок значень енергії електронів, у якому не існує ані заповнених, ані вільних електронних станів.

Заборонена зона характеризується її шириною, вираженою у електронвольтах. Найчастіше цей термін використовують для позначення проміжку (якщо він існує) між валентною зоною та зоною провідності, проте заборонені зони можуть існувати і за інших значень енергії електронів у твердому тілі. У такому випадку заборонені зони розбивають валентну зону або зону провідності на менші підзони.

Шириною забороненої зони [math]E_g[/math] називають різницю енергій електронних рівнів на дні зони провідності та стелею валентної зони. Залежно від того, чи в одній точці зони Бріллюена знаходяться максимум валентної зони та мінімум зони провідності, тверді тіла поділяють на прямозонні та непрямозонні.

[math]E_g[/math] дорівнює мінімальній енергії, яку необхідно надати електрону для переходу з валентної зони у зону провідності. Одне з найбільших значень [math]E_g[/math] спостерігається у LiF та становить біля 14 еВ. Речовини з великим значенням [math]E_g[/math] зазвичай прозорі у широкому інтервалі частот падаючого на них світла та характеризуються дуже низькою провідністю.

Границі забороненої зони чітко визначені лише за нуля температур. За вищих температур [math]E_g[/math] може зменшуватися за рахунок теплового збудження електронів із валентної зони у квазістабільні електронні рівні нижче дна зони провідності.

Залежно від значення [math]E_g[/math] тіла поділяють на метали, напівпровідники та діелектрики. У металів заборонена зона відсутня ([math]E_g[/math] = 0), а речовини з [math]E_g[/math] > 2 еВ є діелектриками. Напівпровідники з [math]E_g[/math] < 2 еВ додатково поділяють на вузькозонні (з [math]E_g[/math] < 0,3 еВ) та широкозонні ([math]E_g[/math] > 0,3 еВ). У деяких речовинах, які називають напівметалами (англ. semimetal), [math]E_g[/math] настільки мала, що валентна зона та зона провідності починають перекриватися. На відміну від звичайних металів, напівметали характеризуються малою щільністю станів поблизу рівня Фермі і низькою провідністю і за цією характеристикою вони схожі з напівпровідниками.

Ширину забороненої зони визначають експериментально за допомогою термічних та оптичних методів спектроскопії. Оскільки рухливість електронів і дірок слабо залежить від температури, ширину забороненої зони можна визначити з теоретичної залежності питомого електричного опору від температури. Отриману ж за допомогою методів спектроскопії ширину забороненої зони називають оптичною. Її значення визначається особливостями енергетичної зонної структури досліджуваної речовини та може значно перевищувати значення [math]E_g[/math], отриманого іншими методами. Це спостерігається у непрямозонних твердих тілах.

Література

  1. Ashcroft N. W., Mermin N. D. Solid State Physics. Philadelphia : Saunders College Publishing, 1976. 826 p.
  2. Болеста І. М. Фізика твердого тіла. Львів : ВЦ Львівський національний університет імені Івана Франка, 2003. 480 с.
  3. Kittel Ch. Introduction to Solid State Physics. 8th ed. Hoboken : John Wiley & Sons, 2004. 704 p.
  4. Yu P., Cardona M. Fundamentals of Semiconductors: Physics and Materials Properties. 4th ed. Berlin : Springer, 2010. 778 p.
  5. Фізика твердого тіла : у 2 ч. / Уклад.: В. М. Крамар, О. П. Кройтор. Чернівці : Рута, 2017.

Автор

Д. О. Кукуста


Покликання на цю статтю

Покликання на цю статтю: Кукуста Д. О. Заборонена зона (у фізиці) // Велика українська енциклопедія. URL: https://vue.gov.ua/Заборонена зона (у фізиці) (дата звернення: 27.04.2024).


Оприлюднено

Статус гасла: Оприлюднено
Оприлюднено:
27.12.2023

Важливо!

Ворог не зупиняється у гібридній війні і постійно атакує наш інформаційний простір фейками.

Ми закликаємо послуговуватися інформацією лише з офіційних сторінок органів влади.

Збережіть собі офіційні сторінки Національної поліції України та обласних управлінь поліції, аби оперативно отримувати правдиву інформацію.

Отримуйте інформацію тільки з офіційних сайтів


Міністерство оборони України Лого.png

Міністерство оборони України

МВС України Лого.jpg

Міністерство внутрішніх справ України

Генеральний штаб ЗСУ Лого.jpg

Генеральний штаб Збройних сил України

Державна прикордонна служба України Лого.jpg

Державна прикордонна служба України

Увага! Опитування читачів ВУЕ. Заповнити анкету ⟶